Codzienność w Toskanii

Every Day in Tuscany
978-83-7648-406-8
Toskania
Ag2S

Słoneczna opowieść z wątkami autobiograficznymi, pełna przepisów kulinarnych, włoskiej architektury i sennego klimatu prowincjonalnych miasteczek. Po bestsellerach „Pod słońcem Toskanii” oraz „Bella Toskania", autorka, którą New York Times uhonorował przydomkiem: bard Toskanii, napisała kolejną część cyklu o dwudziestoletnim romansie z uroczym włoskiem regionem, jego sztuką, kuchnią i tradycją. Jej najnowsza książka to nastrojowy zbiór impresji o życiu w Toskanii, dziennik pełen smaków, zapachów i barw, wspaniała podróż po meandrach toskańskich pór roku. Frances Mayes opowiada o życiu w trzynastowiecznym domu z kamiennym dachem na zboczu wzórza nad Cortoną, odkrywa codzienne radości mieszkańców górskiego miasteczka, zwłaszcza uroki życia tętniącego na rynku i biesiadowania w ogrodzie, prowadzi nas śladami wielkiego renesansowego artysty Luki Signorelego, opowiada o włoskim kinie, literaturze, architekturze i sztuce. Zawsze aktywna i zaangażowana, pisze o toskańskich symbolach, które są dla niej skarbnicą wspomnień, oraz o przyjemności pisania w pokoju, gdzie zrodziła się książka „Pod słońcem Toskanii”. „Codzienność w Toskanii” jest wciągającym i chwytającym za serce podsumowaniem bogactwa doznań i uczuć, jakie niesie za sobą życie w Italii, fascynującym obrazem najprostszych radości. A wszystko to wzbogacone ulubionymi przepisami kulinarnymi autorki.

Veronique | 2014-10-10

"Zakochałam się w odświeżającym chórze ptasich treli w wiosenny poranek i w górskim oceanie śmietankowej mgły wypełniającej dolinę zimą tuż po wschodzie słońca, i w ludziach, którzy pozdrawiają mnie głośno, gdy spoglądając w górę, widzą, jak podlewam truskawki w doniczkach"

Frances Mayes zawsze tworzy w swoich powieściach tak piękny i słodki obraz codzienności w Toskanii, że od razu mamy ochotę ją poznać, dać się uwieść alchemii smaków. Jej kolejna powieść, kontynuująca "Pod słońcem Toskanii" nie obfituje już w tyle zdarzeń, jednak daje nam znacznie więcej kulinarnych doznań.

Frances, jak wiadomo, kocha Toskanię - i to miłością wielką, bezgraniczną. Swoją miłość przelewa na papier - wyraża ją w opisach kwiatów rosnących w jej ogrodzie, szalejącej burzy, uśmiechu wnuka Willa, przejażdżkach do okolicznych miejscowości, gdzie spaceruje w cieniu cyprysów, do winiarni, w których, w ciemnych komnatach, dojrzewa doskonałe włoskie wytrawne wino. Spokojnie prowadzi nas przez wszystkie...

Miśka | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Frances Mayes napisała: "Przyjechałam do Włoch po sztukę, wspaniałą kuchnię, krajobrazy, historię, architekturę, wina, niewymowne piękno. Zostałam dla ludzi."
I właśnie to wszystko jest w tej książce.
Moja niespełniona miłość do Włoch, a zwłaszcza Toskanii, rozkwita jeszcze bardziej po każdej z takich opowieści.
Wszystko, co wymieniła Mayes, mamy w tej książce. Dzięki jej ogromnej pasji, możemy oczami wyobraźni, zwiedzać urocze miasteczka i wsie, podziawiać sztukę Signorellego, podziwiać krajobrazy regionu Marche, by na koniec zaszyć się w kuchni i wypróbować któryś z podanych przez nią przepisów :)

Jusia | 2011-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2011

"Codzienność w Toskanii" jest podsumowaniem dwudziestoletniego życia autorki i jej męża we Włoszech. Jak w każdej części także i w tej znajdziemy mnóstwo smaków, spotkamy się ze sztuką, którą Frances bardzo ceni, poznamy ich przyjaźnie, beztroskie dni w ich domu w Bramasole jak również nieprzyjemne sytuacje i zdarzenia jakie miały miejsce w życiu tej pary. Prawie każdy rozdział kończy się przepisami, co prawda w większości trudno wykonalnych ze względu na brak lub małą dostępność potrzebnych składników, jednak dla własnej ciekawości dobrze jest zapoznać się z daniami które jedzą Włosi. Ogólnie autorka niczym specjalnym nie zaskakuje w tej książce, ale duże uznanie dla niej za odwagę i determinację w dążeniu do spełnienia marzeń.

Aarionne | 2013-08-07
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Lekka jak letni wiatr, każda strona muskana jest toskańskim słońcem, a opisy włoskiej sztuki sprawiają, że niemal dotykamy tej spowitej historią krainy.

Książka swoim klimatem nie różni się wiele od dwóch poprzednich części. Owszem, nie ma w niej jakiejś konkretnej fabuły, ale na tym właśnie polega jej urok, na rozbudzaniu marzeń o spędzeniu choć kilku chwil w południowym słońcu Toskanii.

książek: 1991

Nie czytałam 'Pod słońcem Toskanii', ale oglądałam film, więc mniej więcej wiedziałam, o co chodzi;-) Klimat książki kojarzył mi się ze 'Smażonymi zielonymi pomidorami', pewnie ze względu na przepisy oraz rozdziały dotyczące gotowania. Przyjemnie się czyta, tylko małe trudności miałam przy opisach budynków oraz obrazach ulubionego malarza autorki. Ogólnie całość bardzo dobra - niekiedy zazdrościłam Włochom tej radości życia, bez żadnego stresu, pośpiechu.

eva40 | 2013-05-14
Przeczytana: kwiecień 2013

Dla tych którzy uwielbiają długie opisy. Przeczytałam z ciekawości ale nie polecam, ja ledwo dobrnęłam do końca. I na pewno nie sięgnę po pozostałe książki Frances Mayes.

agnieszka | 2011-01-30

fajna podobała mi się a szczególnie opisy beztroskiego życia włochów

Lady_B | 2011-06-10
Przeczytana: 29 maja 2011

Kolejny raz utwierdziłam się w opinii, że autorka nie ma naprawdę nic ciekawego do przekazania odbiorcy. Wszystkie jej książki są nudne i o niczym. Przeczytałam dość sporo publikacji o tej tematyce, w tym stylu i wiem, że naprawdę da się ciekawie i zajmująco opisać uroki spokojnego, codziennego życia w malowniczych prowincjonalnych miasteczkach Włoch, czy południa Francji.
F. Mayes zdecydowanie tego nie potrafi... :(

Majka | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Cudowna, ciepła, głęboko refleksyjna książka nie tylko o życiu Amerykanki w Toskanii, ale o życiu w ogóle, o alternatywnym do naszego sposobie życia, slow live, zgodnie z zasadą - carpe diem, w zgodzie z naturą i porami rku. Gdyby nie opowiadała prawdziwej historii, uznałabym, że jest utopią. Szczególnie fanstastyczna na zimne, pochmurne jesienne i zimowe wieczory.

Ania | 2013-09-27

Powieść ta tak jak i jej poprzednie dwie części zabrała mnie w podróż po Włoszech. Dzięki niej jeszcze raz w myślach zwiedziłam miasta , które kilka lat temu mogłam zobaczyć na własne oczy. Jeszcze jedną wartością owych książek jest obecność wielu przepisów włoskich, które na pewno kiedyś mając własny dom i prowadząc własną kuchnię wykorzystam.

Marzy mi się książka, w której...

Zdarzają wam się sytuacje, w których macie ochotę przeczytać COŚ, w konkretnym klimacie, ale nie wiecie CO? Chodzi za wami np. krwawy horror o mutantach, albo ckliwy romans na południu Francji, albo poważna powieść obyczajowa o niedolach ludzkiego losu, ale sami nie możecie znaleźć konkretnego tytułu? Z pomocą może przyjść nasze forum.