Wzgórza Toskanii

Okładka książki Wzgórza Toskanii Ferenc Máté
Okładka książki Wzgórza Toskanii
Ferenc Máté Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
The hills of Tuscany. A new life in an old land
Prószyński i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7648-153-1
Zbigniew Kordylewski

Toskania – magiczna kraina pełna wzgórz usianych winnicami, gajami oliwnymi, polami, stawami i wijącymi się, pomiędzy starymi domami i cyprysami, zakurzonymi drogami. Na jednym z tych wzgórz, w okolicy miasteczka Montepulciano znalazł swoje miejsce autor – pisarz węgierskiego pochodzenia z żoną malarką.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Candace i Ferenc Máté opuścili Nowy Jork, aby osiedlić się w starym gospodarstwie na wzgórzach Toskanii. Swą życiową przygodę rozpoczęli bez znajomości języka włoskiego, mając zaledwie cztery tygodnie na znalezienie wymarzonego domu. Z dnia na dzień dwójka śmiałków coraz więcej dowiaduje się o Toskanii - o wzgórzach, słońcu, sztuce, jedzeniu i winie oraz, co najważniejsze, o zwykłych, pełnych pasji i rozkochanych w życiu ludziach. Niemal wbrew sobie Candace i Ferenc uczą się cieszyć z życia tak jak Toskańczycy, a na dokładkę na nowo odkrywają siebie nawzajem i nowe życie w zaczarowanej i malowniczej Toskanii.

Powieść oparta na osobistych przeżyciach pełna jest zauroczenia tamtymi krajobrazami, architekturą i ludźmi. Impuls do intensywnego poszukiwania domu na toskańskich wzgórzach przyniosły włoskie wakacje i chęć zakotwiczenia w tej cudownej krainie na stałe po wielu latach w ciągłych podróżach. Wspomnienia napisane są barwnie i plastycznie, nie ma suchych , encyklopedycznych faktów, nie ma przepisów kulinarnych (tych znajdziecie naprawdę sporo w powieści Frances Moyes “Pod słońcem Toskanii) a oparcie tekstu na własnych doświadczeniach czyni tę pozycję bardzo wiarygodną i emocjonalną.

Perypetie związane z poszukiwaniem i kupnem domu spowodowały, że w trakcie czytania błądziłam palcem po mapie, szłam uliczkami odwiedzanych przez małżonków miasteczek, oglądałam średniowieczne kościoły, podziwiałam panoramy ( po co są w końcu google maps i google street?),aż w końcu zawędrowałam do ich nowego domu – La Marinaia.

Ferenc i Candace z wielkim pietyzmem wyposażają i upiększają dom, rozkoszują się leniwym życiem prowincji, zgodnie z dewizą Toskańczyków: piano, piano, con calma, chłoną piękno miejscowych zabytków, poznają coraz to inne smaki, zapachy, a przy okazji uczą się intensywnie języka włoskiego i odkrywają, z pomocą sąsiadów, tajniki produkcji wina. Z miesiąca na miesiąc stają się częścią miejscowej społeczności, żyją zgodnie z rytmem przyrody i kalendarzem prac gospodarskich.

Wbrew pozorom książka mnie nie znudziła. Okazała się pasjonującym zamiennikiem realnej podroży w tamte miejsca, które, ilekroć oglądam, powodują mój niekłamany zachwyt i szybsze bicie serca.

Imponujący ładunek włoskiego klimatu, słońca i temperamentu w sam raz na wakacje.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Candace i Ferenc Máté opuścili Nowy...

Węgierski pisarz i jego żona artystka. Wpadli na pomysł, żeby się osiedlić w Toskanii. Najpierw długo szukali domu i długo i rozwlekle to opisywali nie szczędząc realcji z załatwiania formalności. Potem ten dom kupili i wyremontowali z pomocą okolicznych mieszkańców. Początki były ciężkie, ale gdy już się zaaklimatyzowali, założyli winnicę i żyją tam sobie jak pączki w maśle. Ot i cała treść.

Takich lektur jest wiele. A to ktoś kupił dom w Prowansji, a to w Grecji, czy w Maroku. Mocą tych książek jest wciągnięcie czytelnika w klimat okolicy, opisy przyrody, ludzi, odmiennych zwyczajów, kuchni.
We "Wzgórzach Toskanii" godna uwagi jest tylko część kulinarna. Pozostałe przygody i przeżycia nowych właścicieli kamiennej, stylowej, położonej na wzgórzu posiadłości rozczarowuje. Szerszenie w kominie, zakładanie ogródka, fetiwal w miasteczku, nuuuda. Szkoda czasu, nie poczułam się jakbym tam wpadła choćby na jeden dzień, nie zatęskniłam za podróżą, ani nie pozazdrościłam, że oni tam, a ja tu. Choć Toskanię uwielbiam.
Na pocieszenie kupiłam sobie przez internet butelkę wina z Toskanii z winnicy... Ferenca Mate, z tej winnicy!!! Czekałam tylko cztery dni. Etykietki projektuje Candance Mate, żona autora, artystka.
Książka słaba, wino wyborne.

Nie moja to bajka, nudy na pudy. Czytałam dużo pozycji o ty, jak ktoś kupiłdom i aklimatyzuje się w nowymmiejscu, ale tu jest po prostu nudno.

Byłam w Toskanii kilka lat temu (zdecydowanie za krótko:))
Wróciłam zachwycona i ta podróż wciąż powraca w moich wspomnieniach. Dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po "Wzgórza Toskanii", by przeżyć tym razem z książkowymi bohaterami nową przygodę.

Czytałam w ostatnich latach kilka albo kilkanaście książek, których akcja rozgrywa się w Toskanii, Prowansji oraz na Krecie. Jednak w tym kalejdoskopie tylko kilka tytułów naprawdę zasługuje na uwagę. Wśród nich są "Wzgórza Toskanii".

Autor z wielką pasją i z humorem pisze o swoim nowym miejscu na ziemi, o fascynacji Toskanią, jej tajemnicach w myśl przysłowia, że diabeł tkwi w szczegółach.
Bardzo plastycznie odmalowane są tu różne miejsca, rośliny, potrawy, zwyczaje oraz oczywiście ludzie, bez których "kraina cyprysów" nie byłaby tym, czym jest w świadomości Włochów i mieszkańców innych krajów.

Czytałam tę książkę bez pośpiechu, ale z wielką satysfakcją.

Byłam w Toskanii kilka lat temu (zdecydowanie za krótko:))

Pod koniec lat 80 XX w. Candace, malarka, i Ferenc, pisarz, opuscili Nowy Jork, aby osiedlic sie w starym gospodarstwie ulokowanym a wzgórzach Toskanii. Wczesniej podrózowali po calym swiecie, ale swój raj na ziemi znalezli w okolicach Motepulciano we Wloszech. Tutaj postanowili zapuscic korzenie. Nie mówiac po wlosku, majac zaledwie cztery tygodnie na znalezienie wymarzonego domu,rozpoczeli swa zyciowa przygode. Barwne i ujmujace wspomnienia Fereca Mate porywaja czytelnika na wyprawe w swiat toskanskiej zmyslowosci, obfituja w radosne chwile, sklaniajaca do refleksji i czesto szalenie zabawna. Candance i Ferenc poluja na dom w pelnej urokliwych ruin Toskanii razem z posrednikiem nieruchomosci,który ma bzika na punkcie funghi, szukaja soczystych porcini i bialych trufli w gestym lesie; chronia sie przed upalem w samym kamiennym domu i chodza boso po terakocie; uczestnicza w cudownych biesiadach, pomagaja sasiadom przy zbiorach, winobraniu i wytwarzaniu wina. A na dokladke na nowo odkrywaja siebie nawzajem i nowe zycie w zaczarowanej i malowniczej Toskanii.
Wspaniala ksiazka,przepiekne opisy Toskanii, bylam tam i teraz powrocilam tam czytajac te ksiazke. Polecam.

Po raz pierwszy, sięgnąwszy po książkę i przeczytawszy dziewiątą stronę, rozpoczynającą pierwszy rozdział, uznałam, że muszę ją kupić - oczarowały mnie opisy. Z czasem jednak mój zachwyt jak gorąca, aromatyczna herbata wystygł. Nie pozostał nawet ten aromat. Książka straciła wiele ze swojego uroku, autor przestał mnie czarować wrażeniami, z czasem pozostawiając mnie z tysiącem opisów o formalnościach.
Nie jest to jednak książka, zła... Wręcz przeciwnie. Jedyne, czego w niej tak mocno brakuje, to tych opisów, na które tak bardzo liczyłam.

Może nie jest to książka obfitująca w zapierające dech zwroty akcji i zaskakującą fabułę, ale jednak ma w sobie to coś... odrywa od codzienności, przenosi w świat marzeń... jest po prostu zaczarowana. Napisana ciekawie i z dużym poczuciem humoru. Gorąco polecam :D

Powiem szczerze, że jak na tak prostą fabułę, zwyczajną, książka nie była nudna...
Jest dobrym przykładem na to, mając nieskomplikowany pomysł i troszkę wyobraźni, można napisać dobrą książkę
Malownicza Toskania opisana w tak fajny sposób, że chciałoby się choć na chwilę tam pojechać i na własnej skórze przekonać się o magii miejsc, które zostały opisane w tej książce...
To nie są do końca moje klimaty, przeczytałem tę książkę z ciekawości, chciałem dowiedzieć czegoś o Toskanii, ale doceniam ją i na pewno czas jej poświęcony nie uważam za zmarnowany...Jeszcze bardziej zadowoleni będą z niej czytelnicy, którzy lubią tak spokojne powieści...:)

To...

1964

Zostawić dotychczasowe życie i przenieść się na prowincję - potrafimy to sobie wyobrazić, ale opuścić kraj, wyjechać tysiące kilometrów od rodziny, przyjaciół - nie tylko do innego kraju, ale też na inny kontynent. Autor przekonuje, że czasem warto zaryzykować.

Kolejne toskańskie rozczarowanie. Książka jest po prostu nudna.

Kolejne toskańskie rozczarowanie. Książka jest po prostu nudna.

• Włoskie klimaty
  • Italia