Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. Antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego

Wydawnictwo: Zielona Sowa
83-7389-429-2
Róża_Bzowa

Książka z CD. Opracowanie, wprowadzenie, teksty o autorach i wybór tekstów: Roman Pawłowski, redakcja: Henryk Sułek. Antologia zawiera dramaty następujących autorów: - Krzysztof Bizio - Toksyny; - Paweł Jurek - Pokolenie porno; - Jan Klata - Uśmiech grejpruta; - Marek Modzelewski - Koronacja; - Marek Pruchniewski - Łucja i jej dzieci; - Paweł Sala - Od dziś będziemy dobrzy; - Andrzej...

Antologia zawiera dramaty następujących autorów:
- Krzysztof Bizio - Toksyny;
- Paweł Sala - Od dziś będziemy dobrzy;
- Andrzej Saramonowicz - Testosteron;
- Ingmar Villqist - Bez tytułu;
- Michał Walczak - Podróż do wnętrza pokoju;
- Przemysław Wojcieszek -Zabij ich wszystkich.

Loony_lunatic | 2011-03-26
Przeczytana: 24 marca 2011

Antologia 10 współczesnych dramatów autorstwa polskich dramatopisarzy.
Bohaterami dramatów są ludzie w różnym wieku, pochodzący z różnych środowisk, klas społecznych. Wszystkie utwory łączy jednak to, że ukazują współczesną polską rzeczywistość i jej problemy.
W jednym z dramatów pt."Zabij ich wszystkich" poruszył mnie motyw pokolenia sprzedawców. Sam termin moim zdaniem bardzo dobrze oddaje to czym jest obecne pokolenie- ludźmi, którzy po skończonych studiach z braku innej perspektywy muszą godzić się na pracę poniżej swoich kwalifikacji.
Duże wrażenie zrobił na mnie również dramat pt. "Podróż do wnętrza pokoju" opowiadający o człowieku, który nie potrafi żyć, nie umie poradzić sobie w dżungli życia, w zewnętrznej rzeczywistości. Zamyka się w bezpiecznych czterech ścianach.
Dramaty skłaniają do refleksji, wstrząsają, są jak kubeł zimnej wody.
Lektura zdecydowanie godna polecenia!

MuffinCannibal | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Tylko "Uśmiech grejpruta" (4/10, jakoś z Klatą mi nie po drodze).

Lena | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Wybór promujący degenerację.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: listopad 2005

Zbiór dramatów współczesnych polskich autorów zebrany pod wspólnym (dość nieszczęśliwym, przyznajmy) tytułem nie próbuje, jak wmawiano, definiować, nazywać czy dookreślać czegokolwiek. Z perspektywy czasu i z wiedzą o tym, ile z tych tekstów przeszło pozytywnie próbę sceny widać, że to kolekcja tekstów obdarzonych niejaką iskrą bożą dramatopisarzy – bez ideologicznej podbudowy.
Po latach od lektury pamiętam wyraźnie dwa (najlepsze, moim zdaniem) utwory, tj. „Testosteron” – bo jest znakomicie skonstruowaną komedią, oraz „Łucję i jej dzieci” - ze względu na mądre odniesienie do struktury klasycznej tragedii. Oba teksty poza tym najciekawiej operują polszczyzną. Pozostałe dramaty przepadły w mrokach niepamięci. Tym lepiej?

Dominika | 2016-12-03
Przeczytana: październik 2014