Sprawdzone sobą. Wybór wierszy.

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Miron Białoszewski, poezja
poezja
Bożena

Sprawdzone sobą, obszerny wybór poezji Mirona Białoszewskiego, jest nieco rozszerzoną wersją tomu Wiersze (Wybór), który Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował w 2003 roku w serii Złota Kolekcja Poezji Polskiej. Pierwsze wydanie Sprawdzonego sobą ukazało się w roku 2008. Książka zawiera wszystkie wiersze wybierane przez Białoszewskiego do antologii własnej poezji. Uzupełniono ją utworami z tomików drukowanych po powstaniu autorskich wyborów.
Jako wstęp wykorzystano ważną wypowiedź pisarza dotyczącą źródeł i celów własnej twórczości, warsztatu poetyckiego i kryteriów estetycznych, roli języka, istoty poezji. Tekst, zatytułowany Mówienie o pisaniu, jest zmodyfikowaną wersją wywiadu, który przeprowadziła z Mironem Białoszewskim Ewa Berberyusz („Przekrój” 1967, nr 1134). Poeta zamieścił go jako przedmowę do Poezji wybranych (LSW 1976)

źródło opisu: http://www.piw.pl

źródło okładki: http://www.piw.pl

Mateusz | 2015-01-19
Przeczytana: 01 lutego 2015

Mistrz Miron.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2012 rok

Po prostu czytać. Zawsze czytać.

Katarzyna Bysiek | 2012-02-25

Trzeba myśleć by zrozumić.:) A nie udawać mądrego. Sens tkwi w drobnostce rzeczy, która Nas otacza. :)