Dom w domu: pamiętnik dziesięciolatki

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
konjix

Dom w domu to życie wielopokoleniowej rodziny widziane oczyma dziesięcioletniej dziewczynki. Mamy tu wszystko, czego można spodziewać się po Annie Kamieńskiej: pełną ciepła i serdeczności, nacechowaną poczuciem humoru refleksję nad ludźmi i ich wzajemnymi związkami (starszy brat, babcia, synowa), zachwyt nad życiem tak cudownie rozkwitającym w nowym człowieku, jasne, uporządkowane widzenie...

Mamy tu wszystko, czego można spodziewać się po Annie Kamieńskiej: pełną ciepła i serdeczności, nacechowaną poczuciem humoru refleksję nad ludźmi i ich wzajemnymi związkami (starszy brat, babcia, synowa), zachwyt nad życiem tak cudownie rozkwitającym w nowym człowieku, jasne, uporządkowane widzenie świata, poetycki nastrój i obrazowy, realistyczny język. Mądra, ciekawa lektura nie tylko dla rówieśnic narratorki. Kapitalnie oddająca atmosferę wielu pokoleń rodziny żyjącej w blokowisku.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

leukonoe | 2010-11-12
kyriake | 2017-04-23

Więcej: http://kyriakczyta.blogspot.com/2017/04/dom-w-domu.html

Niedawno dużą nadzieją natchnęła mnie Anna Kamieńska, polska poetka, pisarka i tłumaczka. Autorka blisko stu książek, głównie literatury młodzieżowej. Człowiek słowa, piszący o wartościach. W ręce wpadła mi książka "Dom w domu. Pamiętnik dziesięciolatki", opisywana jako niezwykle ciepła i zabawna opowieść o sile rodziny. Od razu skojarzyła mi się z książkami Musierowicz. I zachęciła do tego stopnia, że przeczytałam ją poza kolejnością (!!!). I teraz bardzo trudno mi o niej coś powiedzieć. Bo niby wszystko się zgadza. Jest zabawna, jest pisana w formie pamiętnika dziesięciolatki i zdecydowanie jest o rodzinie traktowanej jako wartość. Mam jednak spore wątpliwości co do warstwy językowej... Po pierwsze, język początkowych rozdziałów wydaje mi się być zdecydowanie zbyt infantylny jak na dziesięciolatkę. Po drugie, sporo tu błędów, takich jak zupełne ignorowanie tego, że w języku mamy formy wołacza, przerażająca czasami...

klotyldziec | 2010-12-31

Dostałam to jak miałam 11-12 lat i pomyślałam sobie, że jak miałam 10 lat to nie byłam taka irytująco dziecinna jak ta główna bohaterka i nie znam też nikogo w jej wieku, kto jest taki. Nie wiem do kogo adresowana jest ta książka, bo na pewno jest zbyt infantylna dla rówieśników głównej bohaterki.

kinga | 2014-07-06
Przeczytana: 03 listopada 2014

Książka dla dzieci.BEZ PRZEMOCY.

finn897 | 2015-09-22
Bybka | 2015-08-13