Historia żółtej ciżemki

9788373272033
żółta, ciżemka, Kraków, kościół
Luviel

Inne wydania

Główny bohater książki, Wawrzuś, to dziecko szczególnie uzdolnione, które każdą chwilę spędza na rzeźbieniu. Niestety nikt w jego rodzinnej wsi nie rozumie tej pasji, dlatego chłopiec musi uciekać. W drodze przeżywa mnóstwo przygód, spotyka wielkie osobistości XV-wiecznego Krakowa, poznaje króla, a nawet dostaje od niego cenny prezent... Co to takiego? Sprawdź sam.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"Historia żółtej ciżemki" to nie tylko opowieść o powstaniu słynnego ołtarza Wita Stwosza czy legenda o żółtym buciku, który się miał za nim znajdować. To również historia biednego chłopca z chłopskiej rodziny, który miał swoją pasję, a nie było to niestety wypasanie krów, więc często dostawał baty za niedopilnowanie rogacizny. Jak to zwykle w takich książkach bywa wszystko skończyło się dobrze i Wawrzek, bo o nim właśnie mowa, spełnił swoje marzenie. Po drodze miał jednak kilka przygód, więc na pewno nie będziecie się nudzić podczas lektury.

Język jakim posługuje się Antonina Domańska nie należy do najłatwiejszych, co stanowi szczególne utrudnienie jeżeli po książkę sięgną najmłodsi. Ja się nie liczę, bo od dziecka wykazywałam dziwną słabość do tego typu historii i żadne archaizmy nie są w stanie tego zmienić.

PABLOPAN | 2015-12-13

Przez dość długi czas książka straszyła mnie z półki. Ciżemka kojarzyła mi się tylko i wyłącznie ze sklepem obuwniczym, a poniewierające się na każdej stronie archaizmy zniechęcały do rozpoczęcia lektury. Pewnego dnia jednak zdecydowałem się podjąć wyzwanie i historia urzekła mnie od samego początku. Droga Wawrzusia usłana była cierniami, ale w końcu jego talent został doceniony i po raz kolejny okazało się, że prawdziwa sztuka broni się sama. Do "Historii żółtej ciżemki" pewnie jeszcze wrócę, wszak to dzięki niej dowiedziałem się, że nie należy oceniać książki po... tytule. Polecam!

Witold Lisek | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 24 września 2011

Danway | 2011-12-10
Przeczytana: 1994 rok

Powieść historyczna mało znanej autorki końca XIX i początku XX wieku... Tutaj przedstawiła ona historię młodego chłopca ze wsi imieniem Wawrzek... Chłopiec od wczesnych lat dzieciństwa wykazywał się ogromnym talentem rzeźbiarskim (osobiście nasuwa mi się skojarzenie z Antkiem)...

Ta historia jest jednak wesoła i bardzo fajnie się ją czyta, a zakończenie pokazuje, że warto żyć marzeniami i że one w końcu się spełnią, tak jak się spełniły głównemu bohaterowi... Polecam...

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1995 rok

Dzięki lekturze tej poznajemy losy wiejskiego chłopca, który miał niezwykły talent rzeźbiarski. Po wielu różnych perypetiach trafia On do Krakowa i współpracuje wraz z Witem Stwoszem przy tworzeniu ołtarza mariackiego. Dzięki temu zdolności chłopca zostają w końcu uznane przez otoczenie.

Kania1312 | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Piękna opowieść historyczna z dobrym przesłaniem. Język na początku ciężki do czytania, ale później coraz to łatwiej. Cała rzecz się dzieje w XV wieku. Mały Wawrzuś uciekając przed ojcowskim laniem gubi się w puszczy i nie umie trafić do domu. Autorka opowiada nam o przygodach Wawrzka. Autorka naprawdę musiała mieć sporą fantazję, skoro z jednego faktu znalezienia żółtej ciżemki za ołtarzem potrafiła stworzyć tak piękną długą opowiastkę.

milka199845 | 2014-08-19

Wzruszająca historia Wawrzusia. Czytałam już kilka razy i z pewnością przeczytam jeszcze nie raz. W opowieści ukazane jest życie zarówno w średniowiecznej wsi jak i w Krakowie, życie prostego rzemieślnika jak i króla. Warto też udać się w miejsca w których był Wawrzuś, gdyż w dobrym stanie zachowało się do dziś wiele miejsc w Krakowie (przynajmniej na starym mieście).

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia średniowiecznej Polski jakoś nigdy mnie nie ciekawiła. Kiedy moich kolegów fascynowały turnieje rycerskie oraz uczty na zamku, ja marzyłam, aby przenieść się materiałem do moich ukochanych czasów zaborów. Był jednak jedno zagadnienie z tego okresu, które przypadło mi do gustu – to Kraków, który w późnym średniowieczu był stolicą Polski.
Bez wątpienia przyczyniła do tego się lektura „Historia żółtej ciżemki” napisana przez Antoninę Domańską, którą po raz pierwszy miałam okazję przeczytać w piątej klasie szkoły podstawowej. Ostatnio ponownie po nią sięgnęłam, głównie za sprawą zbliżającej się szkolnej wycieczki do rodu Kraka. Dobrze by było opowiedzieć dzieciakom w jaki sposób powstał słynny ołtarz Wita Stworza, choćby to miała być tylko legenda.
Wawrzuś to utalentowany syn chłopskiej rodziny ze wsi Poręba. Chłopiec potrafi z kawałka drewna wyrzeźbić prawdziwe cuda. Pewnego dnia, zajęty struganiem jaszczurki, spuszcza z oka ojcowe krowy, które idą w pole parafialnego...

beataj | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 1978

Miłe, ciepłe wspomnienie z dzieciństwa, a do tego ciekawa historia

Otori | 2016-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Przepiękna książka, wspaniale napisana historia małego chłopca. Wawrzynek[bo o nim mowa] posiadał wielki talent rzeźbiarski, ale z racji urodzenia nie mógł zostać doceniony. Jako, że był synem chłopa, anie chociażby mieszczanina rodzice potępiali jego poczynania oraz jak to rodzice martwili się co z niego wyrośnie, jak poradzi sobie w życiu, gdyż uważali go za lenia.
Pewnego dnia chłopiec gubi się w lesie i tak rozpoczyna się jego przygoda w czasie, której spotyka go kilka nie bezpieczeństw, z których zawsze wychodzi obronną ręką[i nie zawsze świadomy ich spotkania]. Historia kończy się szczęśliwie. Wawrzynek trafia w końcu do rodzinnej wioski, ale już tam nie zostaje. ...

Uważam, że ta książka jako lektura szkolna to jeden z nielicznych dobrych pomysłów Ministerstwa Edukacji. "Historia żółtej ciżemki" opisuje realia średniowiecza, pokazuje trzy historyczne postacie: Wita Stwosza, króla oraz kronikarza polskiego Długosza.