Historia Cesarstwa Rzymskiego

Tłumaczenie: Ludwik Piotrowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcydzieła Kultury Antycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: De Agostini, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Īrōdianou tïs meta Markon vasileias istoria
Marek

Historiografia Rzymu jest jak jego dzieje. Banalne? Owszem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ale to stwierdzenie (tak, pochwalę się, mojego autorstwa) ma coś na rzeczy. Dlaczego bowiem, w czasach gdy republika/cesarstwo kwitły, powstawały wspaniałe działa? Oktawian miał Liwiusza, Antoninowie Tacyta, a Teodozjusz Wielki - Ammianusa Marcelinusa. Może i są pewne wyjątki do tej reguły (genialny Kasjusz Dion w czasach Aleksandra Sewera), ale w tym przypadku sprawdziło się to w zupełności. Bo Herodian żył w ciężkich czasach. Była to epoka kryzysu, kiedy cesarzem mógł zostać każdy, kto miał dar przekonywania, zasobną sakiewkę, lub był zwyczajnym osiłkiem. I tak jak któregoś z Sewerów trudno nazwać wybitnym władcą, tak i Herodiana nie da się nazwać wybitnym kronikarzem. A. Krawczuk pisał o jego dziele, że jest ,,nienajwyższych lotów". Faktycznie, sporo w nim pomyłek i błędów rzeczowych, nie brak też sterotypów (wszystko, co wschodnie, uważał za obrzydliwe) i propagandy, ale z drugiej...

baniu3d | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Historia