Historia Cesarstwa Rzymskiego

Tłumaczenie: Ludwik Piotrowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Arcydzieła Kultury Antycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: De Agostini, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
6 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Īrōdianou tïs meta Markon vasileias istoria
Marek

Historiografia Rzymu jest jak jego dzieje. Banalne? Owszem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ale to stwierdzenie (tak, pochwalę się, mojego autorstwa) ma coś na rzeczy. Dlaczego bowiem, w czasach gdy republika/cesarstwo kwitły, powstawały wspaniałe działa? Oktawian miał Liwiusza, Antoninowie Tacyta, a Teodozjusz Wielki - Ammianusa Marcelinusa. Może i są pewne wyjątki do tej reguły (genialny Kasjusz Dion w czasach Aleksandra Sewera), ale w tym przypadku sprawdziło się to w zupełności. Bo Herodian żył w ciężkich czasach. Była to epoka kryzysu, kiedy cesarzem mógł zostać każdy, kto miał dar przekonywania, zasobną sakiewkę, lub był zwyczajnym osiłkiem. I tak jak któregoś z Sewerów trudno nazwać wybitnym władcą, tak i Herodiana nie da się nazwać wybitnym kronikarzem. A. Krawczuk pisał o jego dziele, że jest ,,nienajwyższych lotów". Faktycznie, sporo w nim pomyłek i błędów rzeczowych, nie brak też sterotypów (wszystko, co wschodnie, uważał za obrzydliwe) i propagandy, ale z drugiej...

tomsn | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Relacja z czasu początków tzw Kryzysu Trzeciego Wieku. Autor pisze z perspektywy greckiej, dla Greków. Według specjalistów nie może się równać z historią Kasjusza Diona, lecz ten ostatni jest tylko częściowo przetłumaczony na polski. Jest to rzecz obowiązkowa dla zainteresowanych starożytnością rzymską. Wraz ze wstępem Wolskiego. Ciekawe postacie cesarzy: Maksymina Traka, Heliogabala, Pertinaksa itd

theo | 2018-05-25
Na półkach: 018, Przeczytane, 01 Rzym