Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać289
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz2
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać16
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Flawiusz Arrian
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flawiusz_Arrian
Znany jako: Arrianos, Flavius Arrianus
1
7,4/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 01.01.0086Zmarły: 01.01.0160
Grecki historyk, obywatel rzymski, sprawował wiele odpowiedzialnych funkcji w wojsku i administracji rzymskiej (dowódca oddziałów rzymskich w Afryce, nad Renem i Dunajem, członek senatu, w 130 konsul, w latach 131–137 namiestnik Kapadocji gdzie kierował walką z Alanami). W 140 r. n.e. osiadł w Atenach, gdzie był m.in. archontem emonymem i prytanem. Flawiusz pisał zwięźle, przejrzyście i warto, unikając przeładowanej retoryki, dzięki czemu już współcześni uważali go za wybitnego pisarza.
7,4/10średnia ocena książek autora
78 przeczytało książki autora
76 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Wyprawa Aleksandra Wielkiego Flawiusz Arrian
7,4
https://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/search/label/Aleksander%20Wielki
Zaciekawiony osobą Aleksandra Wielkiego, o którym nawet największy dyletant słyszał sporo, chociażby za sprawą hollywoodzkiej ekranizacji jego życia z Colinem Farrellem w roli głównej, sięgnąłem po "Wyprawę Aleksandra Wielkiego" autorstwa Flawiusza Arriana. Stwierdziłem, że niepodobieństwem jest czytać te wszystkie popularnonaukowej opracowania na jego temat nie znając w miarę wiarygodnego przekazu źródłowego z czasów, w których pamięć o czynach wielkiego macedońskiego wodza była wciąż bardzo mocna. Flawiusz Arrian swoje dzieło napisał na podstawie notatek sekretarzy Aleksandra, a najważniejszym źródłem były zapiski Ptolemajosa (późniejszy król Egiptu Ptolemeusz I Soter przodek słynnej Kleopatry VII),Nearcha i Arystobula z Kasandrei.
Dzieło, podzielone na siedem ksiąg, stanowi zapis podbojów Aleksandra Wielkiego. Sporo informacji o kampanii przeciwko perskiemu królowi Dariuszowi, o spiskach panujących w państwie, a przede wszystkich o licznych podbojach jakich dokonał podczas swoich rządów zawarł Arrian w swojej książce, która bez zbędnych ozdobników w bardzo żywy i wartki sposób przedstawia nam wielkiego wodza wraz z jego zaletami i wadami. Zasadniczy tekst utworu poprzedzony został wstępem historycznoliterackim, dopełniają go niezbędne przypisy, które pozwalają nam lepiej zrozumieć kontekst wydarzeń opisanych w utworze. Pomimo iż dane statystyczne zawarte w "Wyprawie Aleksandra Wielkiego" dotyczące wielkość walczących wojsk są często przesadzone, że wiele z opisanych miejscowości dziś już w ogóle nie istnieje albo nigdy nie udało się ich zlokalizować, że stan dzisiejszej wiedzy skonfrontowany z dziełami starożytnych często przeczy ich ustaleniom dzieło Flawiusza Arrina jest pozycją obowiązkową zarówna dla miłośników kultury i historii antyku jak i wielbicieli wielkiego macedońskiego wodza.
Wyprawa Aleksandra Wielkiego Flawiusz Arrian
7,4
"Wyprawa Aleksandra Wielkiego" (Anabaza Aleksandra, gr. Ἀλεξάνδρου ἀνάβασις) Flawiusza Arriana to bardzo cenne źródło historyczne do badań nad wojskowością macedońską, grecką, scytyjską, hinduską i perską w IV w. p.n.e w dobie tzw. wyprawy Aleksandra Wielkiego na Persję, rozpoczętej w 334 r. p.n.e. Zostało napisane przez rzymskiego dowódcę i namiestnika Kapadocji z czasów Hadriana (greckiego pochodzenia) w II w. n.e. Jego słabością jest fakt, że jest przekazem z tzw. "drugiej ręki".
Powstało w Atenach. W zgodnej opinii historyków posiada sporą wartość, lecz jak każde trzeba poddawać krytyce wewnętrznej. Opisuje ono życie i czyny (głównie czyny wojenne) Aleksandra III Wielkiego zwanego Inviktosem (Niezwyciężonym),uważanego za największego wodza starożytności a może i wszechczasów.
W swym dziele Arrian odstępuje od rozpowszechnionego przez Klitarcha wizerunku zdobywcy Azji i sięga w swej pracy do źródłowego pamiętników Ptolemeusza i Aristobulosa – dowódców Aleksandra. Autor wyszedł z założenia, że prawdziwa wielkość nie potrzebuję upiększeń i wyolbrzymień, stąd pod uwagę bierze wszystkie rysy Aleksandra Wielkiego, także te ujemne. Zachowując względny obiektywizm (nie we wszystkim) i sięgając głęboko do źródeł, zaskarbił sobie opinię dobrego historyka. Np. Focjusz tak ocenił styl pisarski Arriana:
"Autor nie ustępuje żadnemu z tych pisarzy, którzy są najlepsi w kompozycji dzieła historycznego. Jest znakomity, jeśli chodzi o zwięzłość narracji (...). Styl ma jednolity, wybrzmiewający wielkością (...) Krótko mówiąc, jeśli ktoś dojdzie do czytania dzieł historycznych autora, zobaczy, że jest wielu pisarzy, także wśród starożytnych, którzy stoją na poziomie niższym od tego, jaki on osiągnął".
Postać króla macedońskiego Aleksandra ukazana została w tym dziele z dużym obiektywizmem nabiera cech ludzkich, niewolna od błędów i słabostek, ale pociągająca swą niezwykłą siłą charakteru, swym ustawicznym pragnieniem łamania przeszkód i trudności dla osiągnięcia swych celów, zdobycia nie tylko najwyższej sławy wojennej, ale poznania nowych krain, nowych ludów i obcych obyczajów...
PLUSY
+ Prosty i zrozumiały język
+ Znakomity przekład z języka starogreckiego na polski Heleny Gesztoft-Gasztold (jeden z lepszych a może nawet najlepszy z całej serii antycznych źródeł wydanych przez DeAgostini i Ossolineum
+ Znakomity styl autora źródła
+ Zaskakująco lekko się czyta jak na antyczne źródło
+ Arcydzieło <w czasach starożytnych, zwłaszcza rzymskich uchodziło za wybitne dzieło chociaż na nas nie robi już takiego wrażenia ;)>
+ Bezcenne źródło do badań wojskowości macedońskiej, greckiej, perskiej, hinduskiej
+ Daje bardzo dobry obraz Aleksandra jako człowieka i wodza
+ Mnóstwo informacji o stylu dowodzenia, taktyce i strategii Aleksandra Wielkiego
+ Sporo informacji o macedońskich, greckich, perskich czy hinduskich formacjach oraz oddziałach wojskowych
+ Obszerny opis wszystkich kampanii Aleksandra w czasie jego wyprawy na Persję
+ Mnóstwo informacji o dowódcach macedońskich, greckich czy perskich, ich sylwetki, postawy, dowództwo czy decyzje zostały dobrze nakreślone przez Arriana aczkolwiek z pewną dozą subiektywizmu (np. o Parmenionie, Filotasie, Klejtosie Czarny, Perdikkasie, Memnonie z Rodos, Dariuszu III Kodomanusie, Spitamenesie, Porosie etc.)
MINUSY
Widoczny, lecz nie zbyt dokuczliwy subiektywizm Arriana (jak każdy dowódca rzymski był zakochany w legendzie Aleksandra Wielkiego, uważał go za idealnego wodza)
Dla miłośników wojskowości macedońskiej i osoby Aleksandra Wielkiego praca Flawiusza Arriana stanowić będzie z pewnością łakomy kąsek. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników wojskowości antycznej i starożytności. Gorąco polecam!!! :) :) :)