rozwińzwiń

Jan Zamoyski

Okładka książki Jan Zamoyski Stanisław Grzybowski
Okładka książki Jan Zamoyski
Stanisław Grzybowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-02340-4
Tagi:
Zamoyski elekcje w polsce byczyna hetman
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan Maria Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Ocena 6,9
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...
Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Ocena 8,0
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
287
287

Na półkach: , ,

Biografia Jana Zamoyskiego, najważniejszej bodaj postaci historii Polski ostatniego ćwierćwiecza XVI i początku XVII wieku, pióra znakomitego znawcy dziejów pierwszego okresu epoki nowożytnej (w szczególności),to kolejna świetna pozycja wydana w serii BSL. Żywot kanclerza i hetmana wielkiego koronnego to przykład na niebywałą karierę w czasach I Rzeczpospolitej. Zdolności i zalety Zamoyskiego w połączeniu z wszechstronnym wykształceniem i dużą dozą szczęścia, ufundowały postać potężną, przewyższającą pod wieloma względami monarchów, w których czasach przyszło mu żyć i działać. Jak każdy z wybitnych ludzi był założyciel Zamościa postacią wielowymiarową. Potrafił jednać sobie innych wielkim gestem, ale także „toporem i szubienicą szafować co niemiara”. Stworzył jedno z pierwszych w Polsce stronnictw politycznych, które miały niebagatelny wpływ na bieg wydarzeń, również po jego śmierci. Osiągnął szczyty kariery politycznej w państwie, chociaż ustanowienie w jego osobie dożywotniego urzędu hetmana było ustrojowym nieszczęściem. Złowrogość tego zdarzenia miała ukazać się w pełni wszakże dopiero w czasach późniejszych. Za Batorego prawa ręka króla, urzędnik najprzedniejszy, natomiast za Zygmunta III jego główny opozycjonista. Nośność jego nazwiska była tak wielka, że jeszcze w czasach Sejmu Wielkiego posłużyła Staszicowi za symbol reformy-potęgi państwa w „Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego”.
Stanisław Grzybowski jak zwykle w swoich książkach osadza bohaterów na szerokim tle czasów w jakich funkcjonowały. Dotyczy to zarówno dziejów powszechnych, jak i wewnętrznych Rzeczpospolitej. Biografia zyskuje dzięki temu na wartości. Mamy tu sporo szczegółów, smaczków, które umiejętnie wplecione w tok narracji w żaden sposób jej nie zaburzają. Historia w ujęciu tego autora to zawsze kawał dobrej lektury. Jak najbardziej polecam miłośnikom epoki nowożytnej.

Biografia Jana Zamoyskiego, najważniejszej bodaj postaci historii Polski ostatniego ćwierćwiecza XVI i początku XVII wieku, pióra znakomitego znawcy dziejów pierwszego okresu epoki nowożytnej (w szczególności),to kolejna świetna pozycja wydana w serii BSL. Żywot kanclerza i hetmana wielkiego koronnego to przykład na niebywałą karierę w czasach I Rzeczpospolitej. Zdolności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1031
983

Na półkach: , , , , ,

Biografia kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, self-made mana i faktycznego wicekróla u boku Batorego.
Rzadki przypadek kariery w Rzeczypospolitej Obojga Narodów od średniozamożnego szlachcica, do jednego z najbogatszych magnatów oraz człowieka, który przeszedł do historii nie tylko naszego kraju ale i sąsiadów (w zasadzie po nim dokonał czegoś podobnego tylko Lew Sapieha i do pewnego stopnia Stefan Czarniecki).
Romantyczna XIX-wieczna historiografia wprowadziła pewien kanon pisania o przeszłości, w którym na szczycie hierarchii bohaterów zawsze znajdowali się wodzowie wojskowi. Dyplomatów ceniono mniej, a administratorów wcale. I tak to urodzony zarządca i mistrz taktyki negocjacyjnej oraz najwyższy dowódca bez przygotowania wojskowego przeszedł do historii przede wszystkim jako hetman, a nie kanclerz czy „specjalista od zarządzania nieruchomościami” i nie tylko.
Ale tak to już jest z historią, że łatwo przeradza się w publicystykę lub nawet co gorsza politykę historyczną. Większość jej konsumentów oczekuje nie prawdy, a potwierdzenia swojej wizji – niezależnie od tego czy to złota, czy też czarna legenda. Tu wchodzi w grę raczej ta pierwsza, wszak Zamoyski doprowadził do ścięcia Samuela Zborowskiego, przedstawianego jako warchoła. Do tego, w odróżnieniu od od swego następcy i bez porównania lepszego żołnierza – Stanisława Żółkiewskiego, nie zakończył życia klęską militarną.
Autor w sposób maksymalnie obiektywny przedstawia życiorys oraz dokonania Zamoyskiego i ich skutki. Na pewno był postacią wyróżniającą się na tle współczesnych, aczkolwiek profesor Grzybowski, doceniając i uwypuklając to, wskazuje na jego błędy i słabsze strony oraz całkiem ludzkie przywary (pomnażanie majątku i zaszczytów, troska o popularność w narodzie szlacheckim). Pokazuje także ewolucję poglądów i postawy kanclerza.

Biografia kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, self-made mana i faktycznego wicekróla u boku Batorego.
Rzadki przypadek kariery w Rzeczypospolitej Obojga Narodów od średniozamożnego szlachcica, do jednego z najbogatszych magnatów oraz człowieka, który przeszedł do historii nie tylko naszego kraju ale i sąsiadów (w zasadzie po nim dokonał czegoś podobnego tylko Lew...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
20

Na półkach: ,

Bardzo dobra biografia wybitnego męża stanu. Napisana jest w obiektywny sposób. Autor przedstawia zasługi jak i błędy popełniane przez Zamoyskiego nie tworząc jednak żadnej skrajnej narracji co sprawia, że czytelnik sam musi ocenić pozytyw lub negatyw danych wydarzeń. Ogromnym plusem tej pracy jest również ciekawe i zwięzłe przedstawianie innych ważnych postaci historycznych i wydarzeń.

Bardzo dobra biografia wybitnego męża stanu. Napisana jest w obiektywny sposób. Autor przedstawia zasługi jak i błędy popełniane przez Zamoyskiego nie tworząc jednak żadnej skrajnej narracji co sprawia, że czytelnik sam musi ocenić pozytyw lub negatyw danych wydarzeń. Ogromnym plusem tej pracy jest również ciekawe i zwięzłe przedstawianie innych ważnych postaci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

Jan Zamoyski (1542-1605),kanclerz i hetman wielki koronny to jedna z najważniejszych, najciekawszych i najbardziej intrygujących postaci w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trybun ludu szlacheckiego szybko stał się główną, po królu, postacią w Polsce. Najznamienitszy okres działalności politycznej kanclerza przypada na 10-letni czas panowania Stefana Batorego. Mimo, że ich współpraca niebyła taka zgodna jak się często twierdzi, to razem sprawnie kierowali nawą państwową.

O ile działalność Jana Zamoyskiego w tym okresie można oceniać wysoko, to stosunek wobec Zygmunta III trzeba oceniać negatywnie, przynajmniej na niektórych polach. Młody monarcha nie chciał być marionetką popularnego kanclerza, którego ambicje w tamtym okresie sięgnęły szczytu. I tu się pojawia jedno z najciekawszych pytań tamtych czasów: czy Jan Zamoyski myślał o koronie dla siebie? Czy mógłby zostać polskim Cromwellem?

Prof. Stanisław Grzybowski jest w tej książce całkowicie obiektywny, do tego dochodzi ogromna fascynacja i wiedza na temat postaci i jej epoki.
W ten sposób dostaliśmy znakomitą biografię Jana Zamoyskiego, jednego z najciekawszych Polaków.

Jan Zamoyski (1542-1605),kanclerz i hetman wielki koronny to jedna z najważniejszych, najciekawszych i najbardziej intrygujących postaci w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trybun ludu szlacheckiego szybko stał się główną, po królu, postacią w Polsce. Najznamienitszy okres działalności politycznej kanclerza przypada na 10-letni czas panowania Stefana Batorego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
30

Na półkach:

Ciekawa biografia jednego z najważniejszych ludzi na scenie politycznej czasów pierwszych elekcji. Autor opisuje drogę Zamoyskiego na szczyt a potem jego odsunięcie od władzy przez Zygmunta III. Ładny opis ordynacji Zamoyskiej i akademii nazwanej jego nazwiskiem. Polecam każdemu fanowi pierwszych elekcji.

Ciekawa biografia jednego z najważniejszych ludzi na scenie politycznej czasów pierwszych elekcji. Autor opisuje drogę Zamoyskiego na szczyt a potem jego odsunięcie od władzy przez Zygmunta III. Ładny opis ordynacji Zamoyskiej i akademii nazwanej jego nazwiskiem. Polecam każdemu fanowi pierwszych elekcji.

Pokaż mimo to

avatar
235
77

Na półkach:

Niezła biografia Jana Zamoyskiego.

Niezła biografia Jana Zamoyskiego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    89
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    14
  • Biografie
    10
  • Historia
    7
  • Nowożytność
    2
  • Biografie
    2
  • Biografie/Autobiografie/Dzienniki
    1
  • Teraz czytam
    1
  • B SLAWNYCH LUDZI
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jan Zamoyski


Podobne książki

Przeczytaj także