Cyceron i jego współcześni

Kat

źródło okładki: zdjęcie autorskie

NullnFull | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Doskonałe opracowanie płomiennych mów Cycerona. Wszechstronne i uzupełnione obszerną bibliografią. Ta książka pokazuje, że polityka jeśli jest ciekawie opisana potrafi fascynować i rozpalać umysł. Obala mit idealizujący czasy rzymskie i nadużywany schemat o "złotych czasach" kiedyś i zepsuciu dzisiaj. Świetnie się czyta. Każda strona pobudza do rozważań. Serdecznie polecam.

Znakomita monografia poświęcona życiu i twórczości (jakże bogatej!) Marka Tulliusza Cycerona. Autor podjął temat Arpinaty na szerokim tle wydarzeń schyłku Republiki, jest to więc nie tylko opracowanie filologiczne, ale i historyczne, oparte o ogromną ilość źródeł, zwłaszcza listów i mów samego Cycerona. Książka prezentuje stan badań sprzed kilkudziesięciu lat, niemniej osoba Autora, który był jednym z najwybitniejszych znawców zagadnienia, gwarantuje bardzo wysoki poziom wykładu.

Od razu dodam, że zupełnie nie zgadzam się z krytycznymi opiniami przedmówców: "Cyceron i jego współcześni" jest pracą stricte naukową i nie można go oceniać kategoriami odpowiednimi dla literatury pięknej (ciekawy - nudny). Aparat bibliograficzny i cytaty źródłowe są przecież w literaturze tego typu nieodzowne. Zresztą nie mam większych zarzutów do języka i sposobu prowadzenia narracji: Kumaniecki zdecydowanie nie zanudza. A zupełnie inną sprawą jest to, że lektura przeznaczona jest dla czytelników...

Magdalena Korczyńska | 2014-06-28
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Solidna i wzorowa praca naukowa. Bo nie ma co się oszukiwać, że to literatura popularna. Trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę i pewne obycie w kulturze i historii starożytnej, żeby nie pogubić się w natłoku postaci, miejsc i wydarzeń.
Ale kiedy już ma się tę podstawową wiedzę, i kiedy już ma się zacięcie i zainteresowanie tematem, wtedy "Cycerona..." czyta się wyśmienicie - jak najlepsze biografie i najciekawsze książki historyczne.
Wielkie chapeau bas dla prof. Kumanieckiego za ogarnięcie takiej ilości materiałów źródłowych! Nie bez powodu jest uważany za największego filologa klasycznego XX wieku.

Kat | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Przebrnęłam przez pierwsze 70 stron, po czym zasnęłam na książce, niestety chyba więcej przeczytać jest niezwykle trudno...

niewiem | 2019-04-10
Rafał Bańkowski | 2018-06-26