Zadyma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
felieton
Eida

Zbiór felietonów publikowanych na łamach „Wysokich Obcasów” popularnej pisarki – socjolożki kultury i krytyczki literackiej, autorki pierwszej w Polsce książki feministycznej "Tao gospodyni domowej" – to pełne bezkompromisowości, pisane ostrym, nierzadko ironicznym językiem teksty. Tego typu literatura jest kontrowersyjna, osobista, inspiruje, oburza i zaciekawia. Autorka podejmuje wiele tematów niełatwych – pisze o wolności, tolerancji, współczesnej kulturze. W otwierającym tom wstępie próbuje znaleźć korzenie własnego światopoglądu, opisać wydarzenia, które ją ukształtowały.

[Wydawnictwo Literackie, 2007]

Krzysztof Mroczko | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Czy jest sens czytania felietonów po latach? Zebrane w tomie zatytułowanym nieco buntowniczo i prowokacyjnie (jak na Wydawnictwo Literackie) Zadyma teksty mają to coś, co pozwala odpowiedzieć twierdząco na postawione wyżej pytanie. Dobrze to czy źle nie wiadomo, wiadomo zaś, że czytać Dunin można. Choć może nawet trzeba.

Tytułowy tekst wprowadza nas w postać autorki, która ujawnia swoją osobistą historię uczestniczenia w opozycji. Nie udaje, że była kimś ważnym, raczej podkreśla swoją podrzędną w gruncie rzeczy rolę. Jakież to inne od puszących się na ekranach naszych telewizorów mężczyzn, wciąż kłócących się o dawne zasługi.

Dunin pisze o wszystkim – o feminizmie, sztuce, śmierci Jana Pawła II, aferze z Dorotą Nieznalską, futbolowym szaleństwie roku podczas MŚ 2006, aborcji, rządzie, obchodach rocznic „Solidarności” i Manifach, o gejach i o książkach. Teksty pochodzą z lat 2002 – 2006, więc o niektórych sprawach mogliśmy już nieco zapomnieć, inne nadal są wyraźniejsze w naszej...

Sylwia | 2015-03-26

Felietony napisane przez uosobienie złośliwej feministycznej zajadłości jak uroczo opisała Kingę Dunin pewna dziennikarka. Zamieszczone w "Zadymie" teksty można było przeczytać w Wysokich Obcasach w latach 2002-2006. A jaki jest cel i sens wydawania artykułów raz już opublikowanych? Aby przedłużyć krótki żywot wycinka w gazecie? Zarobić przy tym? A może po to, by pokazać te artykuły sprzed lat i pogrozić palcem- latka lecą, a moim tekstom nie minął termin przydatności?
Czytelniku, pochyl się nad nimi i zastanów, czy faktycznie coś się zmieniło w naszej rzeczywistości? Co z zalewaniem świeckiego skądinąd państwa religią? Co z dyskryminacją kobiet? Co z mniejszościami wszelakimi? Odpowiem, niewiele się zmieniło, stąd z lekkim rozgoryczeniem czytam niektóre z tekstów. Kinga Dunin świetnie nas prowokuje, świetnie pokazuje tę drugą stronę. Momentami bawi, momentami straszy. Celnie wychwytuje wycieranie się (pseudo) religią przez polityków, gdzie kandydaci na rozmaite stanowiska...

lewicki | 2015-01-22
Przeczytana: 2007 rok

Znakomite felietony, a jeszcze lepszy wstęp w którym autorka ironicznie opowiada w skrócie swoje życie poprzez kolejne ważne daty polskiej historii: rok '68, '76, '80, stan wojenny... Z dystansem i poczuciem humoru opisana działalność w opozycji, a także kontakty z takimi osobami jak Michnik, Macierewicz, Dorn. Panowie pokazani zdecydowanie z innej strony. Prywatne jest polityczne, a polityczne prywatne. Zdecydowanie warto.

avefria | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Polecam. Nie dlatego, żeby kogoś nawrócić na feminizm. Sama z wieloma felietonami bym polemizowała, niektóre argumentacje są bardzo stronnicze, cyniczne, a nawet nieco naciągane - żeby tylko pasowało do "właściwego" światopoglądu. Ale szacunek dla stylu Autorki - błyskotliwość, ironia i inteligencja. Nawet jak się nie zgadzasz z głoszonymi przez nią poglądami - przeczytaj. Nie omijaj szerokim łukiem, tylko spróbuj znaleźć odpowiedź na Jej zarzuty.

Trithemius | 2016-07-07
Przeczytana: 26 marca 2007