Fractale

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Czasu Kultury"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-625-9
opowiadania, nowele
Marcepan

Natasza Goerke jest mistrzynią małych form. Na niewielkiej przestrzeni jednej, dwu, najwyżej kilku stron jej bohaterowie rozgrywają swe małe i wielkie dramaty. Większość z nich ma swój początek w niedopasowaniu uczuć, w zastanawiającym rozmijaniu się wzajemnych oczekiwań. Punktem wyjścia opowiadań jest zarówno gra językowa, zamiana ról bohaterów, zderzenie dwu różnych kultur, jak i...

Punktem wyjścia opowiadań jest zarówno gra językowa, zamiana ról bohaterów, zderzenie dwu różnych kultur, jak i niekonwencjonalna gra psychologiczna. Nie są jednakże wyłącznie formalną i kulturową zabawą. Ich niezwykłość i znaczenie wynikają z optymistycznej prognozy. Optymistycznej dla kultury, mimo jej atroficznej, współczesnej struktury.
Ciepło, z jakim Goerke opisuje swoich bohaterów, pozwala wierzyć w ową optymistyczną prognozę - pomimo na przekór ponurej rzeczywistości. Warto też jednak pamiętać o lęku niespełnienia, który im towarzyszy.
Opowiadania Nataszy Goerke wyróżnia niezwykła łatwość poruszania się wewnątrz światów często bardzo odległych od siebie kultur.

Marzenia | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

"Fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy, ułamkowy) w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samo-podobny (tzn. taki, którego części są podobne do całości) albo "nieskończenie subtelny" (ukazujący subtelne detale nawet w wielokrotnym powiększeniu)."-wikipedia, ciekawe informacje( nie wiedziałam) pozwoliły lepiej zrozumieć tytuł i treść książki.

Przy pierwszym opowiadaniu "Przed burzą"(chociaż czy to opowiadanie? w opisie książki użyto słowa "krótka forma") zachwyciłam się, jakaż to mądra sensowna, nasycona treścią książka, och Natasza Goerke już będzie na zawsze moją ulubioną pisarką. A po kolejnych "małych formach" poczułam r o z c z a r o w a n i e. Tak duże pomieszanie realności z symboliką, wizjonerstwem, snami, że zgubiłam się, nie rozumiejąc w pełni co autorka miała na myśli. W książce większość tej "gry językowej" odnosi się do relacji kobieco-męskich, ale też wiary(symbole chrześcijańskie sprowadzone wręcz do śmiesznej banalności), kultury. Chociaż opowiadanie...

Bed | 2012-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2012

Nie czytałam wcześniej książek Nataszy Goerke a ten utwór został mi polecony. Tytuł sugerował, że będzie to coś niebanalnego i w ten sposób zapoznałam się z tym tomikiem, który okazał się zbiorem krótkich opowiadań. W stosunku do zwykłych nowelek są one jak haiku do wierszy - raczej zwięzłe, z punktem zwrotnym i puentą. Tematyka jest różna. Mi najbardziej odpowiadało zbliżone poczucie humoru i dystans z jakim autorka przygląda się ludziom. Ten sugestywny rodzaj pisarstwa pozwolił mi się poczuć w jeden wieczór kosmopolitką, jedną z wielu w globalnej wiosce; kobietą, która w Paryżu pali papierosy, czyta Sartre'a (nie lubię ani jednego ani drugiego) myśli o postmodernistycznej sztuce, Buddzie, o nieszczęściach i niespełnieniu. Było zabawnie i inaczej.
Polecam zbiorek do poczytania. Może warto go samemu ocenić.:)

allison | 2011-09-29
Przeczytana: 28 września 2011

Niestety, większość opowiadań to, według mnie, przerost formy nad treścią.
Żadne opowiadanie mnie nie porwało i nie zachwyciło, jest jednak kilka takich, które zwróciły moją uwagę i nieco mnie zaintrygowały (np. "Celtycki krzyż", "Moja piękna żona", "Balast").

Podobała mi się gra słów w niektórych utworach, ale to zdecydowanie za mało, bym mogła dać więcej niż 2 gwiazdki.

m_ght97 | 2016-02-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2016

Bardzo miła ta pani Goerke, nieprawdaż? A tak, tak. Jeśli komuś nie odpowiada taka forma, jaką posługuje się ta pani, trudno. Kto nie potrafi wyciągnąć wniosku nt. celu tego typu prowadzenia narracji, to smutno, przecież tytuł zbioru coś mówi: słowo "faktal" nie został na chybił-trafił wyjęty ze słownika. Tytuł czemuś służy.

Forma jest przyjemna, kiedy się w nią "wbije", poza tym nieco absurdu, nieco groteski. Opowiadania są co prawda krótkie, przy pochopnym i płytkim odbiorze zostaną przyjęte jako takie "byle-co", jednak literatura (powiedzmy że) awangardowa ma to do siebie, iż nie zawsze jest ciepło przyjmowana. Coś się komuś podoba, coś nie. Może za kilkadziesiąt lat, kiedy przeczytam tę książkę jeszcze raz, kiedy przypadkowo trafi w moje czułe ręce, nie będzie już entuzjazmu, podejdę do tego inaczej, może. Jeśli ktoś nie chce czytać, jego sprawa, jednak na pewno wrócę niebawem do twórczości pani Goerke.

Może tymi ciepłymi słowami zachęcę zaś do czytania tych, którzy są...

aklime | 2010-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2010

Fractale są jak bąk, który kręcąc się wokół własnej osi miksuje wszystkie kolory i zlewa je w jeden. Jednym słowem - to książka o wszystkim i o niczym. Ten zbiór ultrakrótkich opowiadań nie wzbudził we mnie żadnych refleksji, oprócz tej jednej, że autorka może i ma wiele ciekawego do powiedzenia, ale użyła do tego złej formy. Na "Fractale" składają się 62 opowiadania, których treść jest totalnie absurdalna i z których nic nie wynika. Zmęczyła mnie ta książka i ledwo dobrnęłam do końca.

hydriola | 2012-10-19
Przeczytana: 19 października 2012

czytając ten zbiór opowiadań mozna odzyskac wiarę w możliwości kreacyjne języka, że to nie tylko nieco zużyty, już w pełni odkryty i nieniosący zaskoczeń świat, tylko prawdziwy tajemniczy ogród. moim zdaniem świetne!

Alexandra | 2015-12-29
Przeczytana: 2015 rok

Przeczytałam ostatnio "Fractale" Nataszy Goerke, która jest naprawdę mistrzynią małych form i groteski. Historie bohaterów zostają ujęte w opowiadania różnej długości. Przepełnione są one grą językową, zamianą ról bohaterów i obrazami różnych kultur. Cykl rozpoczyna opowiadanie "Przed burzą". Tytuł związany z obserwacjami meteorologicznymi wprowadza nas w metaforyczną burzę, która wkrada się do relacji między mężczyzną a kobietą. Nic nie wiemy o głównych bohaterach - madame Pompadour i Marianem, poza tym, że są małżeństwem. Nie wiemy z jakich wywodzą się rodzin, co sprawiło, że postanowili być ze sobą i jaki wcześniej mieli do siebie stosunek. Czy tylko dlatego, że nie chcieli iść samotnie przez życie, a oprócz siebie nawzajem nie spotkali nikogo innego? Nie znajdziemy istotnych wydarzeń poza rozmyślaniem, krótkimi dialogami i malowaniem korytarza. Mają świadomość znikomej jedności i tego, że są coraz bardziej samotni, choć mieszkają pod jednym dachem. Gdy uczucia, które kiedyś...

agatanna | 2015-10-14
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 października 2015

Bardzo ucieszył mnie ten zbiór.
Jest w nim wszystko, co lubię, zawarte w szczególikach. "Fractale" trafiają do mnie na wiele różnych sposobów. Zdaję sobie sprawę z tego, że w większości te opowiadania są po prostu dobre, więc cieszą mnie jako filologa. Ponad wszystko czuję się jednak zauroczona, a to najwspanialsze!

Katarzyna | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Całkiem przyjemne i zgrabnie napisane miniopowiadanka. Trudno w nich jednak odnaleźć głębszy sens - czasami tworzą wyjątkowy klimat, czasami zaś już po pierwszym zdaniu ma się ochotę przejść do kolejnego rozdziału. Idealne w podróż.

Pani Akne | 2014-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2014

"Fractale" to początek raczkującego w twórczości Goerke suurealizmu. Krótkie, zadziwiające formy. Czasem zapachnie Schulzem (vide: "Sklepy prześcieradłowe").

Kontynenty 1/2015
    Andrzej Stasiuk, Marek Pernal, Max Cegielski, Ryszard Kapuściński, Jarosław Mi...
    47 na odlew
    Natasza Goerke
    9 Wigilii
    Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Stefan Chwin, Wojciech Kuczok, Antoni Libera,...