Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie.

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-401-8
literatura faktu
Zuzia

Zbiór ciekawie napisanych esejów, które czyta się momentami z dużym niedowierzaniem. Subiektywny opis Polski współczesnej poprzez poruszenie tematu religii, homoseksualizmu, różnicy płci.

agrafka | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Z jednej strony, gdy zaczęłam książkę, byłam przerażona ile spraw pozostało aktualnych. Z drugiej, gdy coraz bardziej się zgłębiałam się w treść, coraz więcej rzeczy jest w tym momencie trochę... przereklamowanych. Dużo ludzi nie uczestniczy już w polskiej polityce, wielu partii już nie ma. Ale ogólnie wnioski ciekawe.

monk | 2014-08-17

...często gdy mam chwile zwątpienia, zawahania, okazje się, że krótki esej, czy felieton Agnieszki Graff stawia mnie do pionu!
Graff ostrym cięciem zawsze podsumuje nasze specyficzne postrzeganie "polskości", którą się brzydzę i za którą jest mi po prostu wstyd...

projekt_książki | 2017-03-26

Książka Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie Agnieszki Graff, to zbiór tekstów, które w znacznej części poświęcone zostały analizie języka polskiej prawicy. Większość esejów powstała w czasie, gdy polska scena polityczna zdominowana była przez PiS, Samoobronę i LPR. Autorka książki, badając dyskurs publiczny lat 2005-2007, skoncentrowała się na wypowiedziach dotyczących narodu, płci, rodziny, seksualności czy tożsamości. Celem, jaki przyświecał jej pracy, było uchwycenie mechanizmu, w którym napięcie społeczne, kulturowy niepokój związany ze zmianą w zbiorowej tożsamości niejako rykoszetem odbija się na kobietach i wszelkiej maści seksualnych „odszczepieńcach”. Rozpoznając mechanizm ten w języku Romana Giertycha, czy w ataku na procedurę in vitro, Graff zastanawiała się nad tym, w jaki sposób doszło do tego, że symbolem polskości w liberalnej Europie stał się pomysł wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji i „homoseksualnej propagandy”. Interesujący dla autorki był więc...

kasia | 2014-12-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

"Jak to się dzieje, że gdy chodzi o kobiety, o płodność, o rodzenie, nikomu zdaje się nie przeszkadzać pomysł prawnego narzucania heroizmu, wymuszania świętości ustawą, karania za brak gotowości do poświęceń?" Agnieszka Graff dokładnie odpowiada na to oraz wiele innych kluczowych dla kobiet w Polce pytań.

Istas | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012, W.A.B.
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Joanna | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Książka, którą szczególnie warto przeczytać właśnie teraz- gdy PIS znów jest u władzy. Przerażająco trafna w swoich spostrzeżeniach. Bardzo ułatwia zrozumienie współczesnego dyskursu polityczno- obyczajowego.

dintah | 2013-02-01

taka sobie. nie wytrzymuje testu "no i?"

gottlieb_amadeus | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, <2015