44 Scotland Street

Okładka książki 44 Scotland Street Alexander McCall Smith, Iain McIntosh
Okładka książki 44 Scotland Street
Alexander McCall SmithIain McIntosh Wydawnictwo: Muza Cykl: 44 Scotland Street (tom 1) literatura piękna
44 Scotland Street (tom 1)
44 Scotland Street
Muza
2010-09-01
2010-09-01
2005-01-01
Elżbieta McIver
Edynburg kamienica

Kto chociaż raz, idąc wieczorem ulicą, nie zastanawiał się jak żyją mieszkańcy mijanych, rozświetlonych okien?
Tu mamy okazję zajrzeć za zasłony i poznać lokatorów 44 Scotland Street. Poznać nie tylko ich życie ale i myśli, motywacje, nadzieje i frustracje.
Rozdziały są króciutkie bo pisane jako odcinki powieści codziennie drukowane w gazecie. Mimo, że ciągłość chronologii jest zachowana miałam wrażenie, że ze stosu pomieszanych zdjęć wyciągam losowo kolejne nie wiedząc na którego z mieszkańców kamienicy trafię tym razem. I podobało mi się to.
Ten tom trafił do mnie przypadkiem. Będę musiała teraz poszukać następnych, bo jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

Książka przede wszystkim ciepła, co czyni ją miłą w odbiorze. Perypetie ludzi z różnych sfer i ich nie tyle problemy jak zwyczajne reakcje na otoczenie, tak świetnie znane nam z życia ... wymuszone miłe rozmowy z nudnymi ludźmi, dziwactwa własne i obce, wywyższanie się widziane tylko z jednej strony, mniej lub bardziej spełnione marzenia .... FAJNIUTKIE to jest i niewymagające, momentami śmieszne.

1964

Akcja tej powieści osadzona jest w Edynburgu. Jej bohaterami są przede wszystkim mieszkańcy kamienicy przy "44 Scotland Street".położonej w dzielnicy, w której zderzają się dwa światy: ludzi z tzw. wyższych sfer i artystów. Poznajemy ich wraz z Pat, która staje się współlokatorką Bruce’a. Co wyróżnia tę kamienicę? Nic, ludzie tu żyją swoim rytmem. Podobnie jak mieszkańcy tej dzielnicy, miasta i każdej innej społeczności. Co lubią? Ploteczki, intrygi.
Niemniej lektura jest lekka, dobra na jedno popołudnie.

Spodobała mi się "Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1", więc z nadzieją na równie dobrą lekturę sięgnęłam po "44...". Zaczęło się bardzo obiecująco. Niestety im głębiej w las tym nudniej. Raczej nie sięgnę po kolejne tomy.

Szkocka wersja Plotkary: wyższe (i te ciut niższe) sfery, artyści, biznesmeni, politycy, ich kliki, koterie oraz wszelkiego rodzaju towarzyskie knucia. Galeria postaci jedynych w swoim rodzaju, a jednak o charakterkach podejrzanie dobrze znanych z codzienności. Chociaż jak większość tego typu lektur jakiś odkrywczych wniosków z tego nie wyciągniemy, to warto. Odpręża, bawi absurdalnym a jednocześnie inteligentnym humorem, słowem idealne czytadło.

Miałkie..... a szkoda, gdyby miało pazur byłoby fajne czytadło.

Miałkie..... a szkoda, gdyby miało pazur byłoby fajne czytadło.

Lekkie i bezproblemowe w czytaniu, choć formuła powieści w odcinkach nie do końca mi odpowiadała, ale wiadomo - czytałam jednym ciągiem, a nie dzień po dniu.
Podobało mi się wprowadzenie do fabuły prawdziwych postaci, takich jak np. Ian Rankin, znany szkocki pisarz.

Książka w oryginale powstawała jako seria odcinków publikowanych w gazecie, później zebranych i wydanych jako książka. Tę "odcinkowość" się wyczuwa, i to dość mocno, ale mimo to czyta się przyjemnie.

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Książka o niczym, słowo daję. Ale z jaką lekkością napisana! Świetnie się czyta.

• 2011
  • Szkocja