Herbaciarnia pod Morwami

Tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska
Wydawnictwo: Książnica
The Tea House on Mulberry Street
83-7132-844-3
marzenia, ciastka, uczucia, humor, romans

Ciastka, które piecze Daniel, są dużo lepsze niż jego małżeństwo z Penny. Daniel realizuje się w kuchni, a Penny marzy, żeby wreszcie w jej życiu coś się wydarzyło. Oboje prowadzą niewielką herbaciarnię w Belfaście, znaną z doskonałych deserów. Te najlepsze w Irlandii słodycze przyciągają okolicznych mieszkańców: niespełnioną artystkę, która pisuje miłosne listy do Nicolasa Cage a, zdradzaną żonę, która walczy z nadwagą i chce się zemścić na mężu, samotną kobietę poszukującą swego ukochanego sprzed dwudziestu lat. Autorka opowiada o sercowych rozterkach bohaterów i zawiłych historiach ich życia z wyczuciem, delikatnością i humorem, które rozgrzewają lepiej niż filiżanka herbaty.

książek: 1901
Gosia | 2015-07-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

To już trzecia książka Sharon Owens w mojej biblioteczce i chyba na razie wystarczy.
Książka może podobałaby mi się bardziej, gdybym przeczytała ją jako pierwszą z dorobku tej autorki.
Fajna atmosfera cichej herbaciarni w Belfaście i mnogość ciekawych historii osób, które łączy to, że często zaglądają do tej miłej knajpki - to główne zalety tej ksiązki.
Jednak mój główny zarzut dotyczy tego, że te historie i atmosfera w wydaniu autorki powtarzają się w każdej jej książce, więc nie widzę sensu, by sięgać po kolejną jej powieść.
Natomiast osobom, które dotychczas nie miały styczności z pisarką i chcą sobie poprawić nastrój lub zagłębić się w nostalgicznym zakątku Belfastu albo też poznać kilka zkręconych (w pozytywnym sensie) postaci, mogę szczerze tę książkę polecić.

allison | 2014-10-17
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2014
Przeczytana: 17 października 2014

Ciepłe czytadło, w którym lekki humor łączy się melancholią. Idealna lektura na ponury jesienny dzień!:)

Spodobali mi się bohaterowie, mimo iż niektórzy z nich są nieco schematyczni, a ich losy łatwe do przewidzenia. Fabuła, na szczęście, przynosi jednak kilka przyjemnych niespodzianek. Szkoda, że nie należy do nich zakończenie - z żalem muszę stwierdzić, że jest zbyt cukierkowe.

Pomysłowe i wciągające jest pokazanie losów kilkorga różnych bohaterów, którzy w jakiś sposób związani są z tytułową herbaciarnią. Poznajemy także perypetie ich bliskich.
Splecione ze sobą wątki tworzą momentami wybuchową mieszankę, przy której można świetnie odpocząć i zdrowo się pośmiać. Mnie najbardziej ubawiły szalone pomysły pulchnej Sadie:).

eduko7 | 2015-10-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2015

A mnie początkowo nużyła ta lektura, za dużo było pesymizmu, wzajemnych - mniej lub bardziej skrywanych - pretensji, podejrzeń. Wraz z kolejnymi stronami bohaterowie zaciekawiali mnie. Niektórzy zaimponowali mi, inni potwierdzili moje pierwotne wyobrażenia dotyczące ich postaci.

luelle | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Książka ta prowadziła mnie za rękę od domu do domu, od małżeństwa do małżeństwa - wśród historii wywołujących to śmiech, to wzruszenie. Codzienność bohaterów, ich troski i kręte ścieżki (jest tu i zdrada, i bolesne wspomnienia z dzieciństwa, i wygasła miłość), biała kawa, sernik z wiśniami, wykuszowe okna i bibeloty na kominku - takie klimaty. Typowa tzw. kobieca literatura, którą czytało mi się przyjemnie, bo chociaż to, co gorzkie, zostało polane słodkim sosem, ale jednak podane na gustownym talerzyku. Polecam :)

Jenny_89 | 2010-04-19

Historie bohaterek są dosyć banalne: jedną zdradza mąż, inna jest niespełnioną artystką, jeszcze inna poszukuje utraconego mężczyzny itp. I chociaż od początku można się zorientować, że wszystko dobrze się ułoży to czyta się świetnie... A po przeczytaniu robi się tak jakoś "ciepło" na sercu. Polecam szczególnie dla niepoprawnych romantyczek:)

kwiatek29 | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Bohaterami książki są bywalcy niewielkiej herbaciarni w Belfaście.Mamy tu historię niezbyt udanego małżeństwa,niespełnionej artystki zakochanej w znanym aktorze,zdradzanej żony,która mści się na niewiernym mężu.Książkę czyta się dość przyjemnie,przeszkadza przesłodzone,bajkowe zakończenie.

isabelle142 | 2014-09-20
Przeczytana: 18 września 2014

Do książki przyciągnęła mnie zapowiedź smakowitych ciastek, o których, jak na mój gust, mogłoby zostać napisane znacznie więcej. Tymczasem kulinarne ekscesy przewijały się zaledwie w tle, uwaga zaś skupiona została na życiu (szczególnie uczuciowym) bohaterów. Typowa powieść obyczajowa, z kilkoma nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Jak wiele osób już wspomniało, wieńczy ją przesłodzone zakończenie. Nie zanudza, nie porywa.

Jaguś | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2014, Czytnik :))
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

W klimacie powieści Marity Conlon McKenna! Świetna pozycja, w sam raz na relaks po pracy :D

Magnetic_91 | 2013-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2013

Wielu bohaterów, wiele odmiennych wątków mieszkańców Belfastu , które tworzą wspólną całość.Książkę pochłonęłam jednym tchem.
Miło się czyta, wciąga i zaskakuje :)

"Herbaciarnia pod Morwami" tytuł kojarzy mi się z przytulną herbaciarnią, miłymi ludźmi , zacisznym miejscem w którym spotkać można znajomych i napić się pysznej herbaty.

Miejsce spotkań, rozmyślań nad życiem, problemami i szukanie spokoju od codziennego życia - herbaciarnia niczym ostoja daje schronienie Naszym bohaterom kiedy mają dość swoich problemów: mniejszych lub większych.

Od samego początku wiemy, że historie przedstawione w tej książce będą miały szczęśliwe zakończenie jednak ciekawi przebieg wydarzeń.
Każdy z tych wątków zainteresował mnie na swój sposób dzięki czemu czytając tą książkę się nie nudziłam wręcz przeciwnie byłam ciekawa co będzie dalej i dalej
a skończyło się happy endem dla Wszystkich :)

Z czystym sumieniem polecam - miła lektura dla lubiących życiowe historie z bajkowym zakończeniem.

Hatifnat | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Cieplutka książeczka ze świetnym przepisem na sernik. Sernik - palce lizać. Książka - po prostu czytać.