Opowieści przy kawie

Tłumaczenie: Elżbieta McIver
Cykl: 44 Scotland Street (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Espresso Tales
978-83-7495-934-6
Dorota_1988

Kto czytał „44 Scotland Street”, chętnie dowie się, co słychać u znajomych mieszkańców pewnej kamienicy w Edynburgu. Ale także ci, którzy nie znają twórczości Alexandra McCalla Smitha, powiedzą po zakończeniu lektury to samo, co autor po zakończeniu pisania: „Ani przez chwilę się nie nudziłem”. Najróżniejsze, bardziej i mniej prawdopodobne przygody, nie całkiem udane miłosne intrygi, chybione...

Najróżniejsze, bardziej i mniej prawdopodobne przygody, nie całkiem udane miłosne intrygi, chybione ambicje rodziców, szczypta domorosłej filozofii, manowce popularnej psychoanalizy… Każdy odnajdzie w tej powieści jakieś własne doświadczenia, może doszuka się uniwersalnych prawd – lecz przede wszystkim będzie się dobrze bawić.

luelle | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

Rzeczywiście do poczytania przy kawie. Historie kilkorga bohaterów przedstawione są niemal tak, jakbyśmy z nimi (tymi bohaterami) plotkowali sobie przy kawiarnianym stoliku albo w zaciszu domowej kuchni. Podane lekko, dowcipnie i błyskotliwie, choć tematyka wcale lekka nie jest. Samo życie. Podobały mi się te opowieści.

magda | 2011-05-13
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Alexander McCall Smith urodził się i wychowywał w Zimbabwe, potem przeprowadził się do Szkocji, gdzie studiował prawo. Był wykładowcą prawa na uniwersytecie w Botswanie, obecnie mieszka w Edynburgu i pisze książki. W jego dorobku znajduje się ponad 60 pozycji, w tym przetłumaczona na język polski seria Kobieca Agencja Detektywistyczna nr 1.

Opowieści przy kawie to drugi tom cyklu 44 Scotland Street, który początkowo ukazywał się jako powieść w odcinkach w Scotsman'ie. Na pierwszy tom natknęłam się całkowicie przypadkiem, po drugi sięgnęłam z pełną premedytacją, ponieważ chciałam dowiedzieć się, co jeszcze mogło wydarzyć się w edynburskiej kamienicy.

Pat nadal mieszka w domu przy Scotland Street 44 ze swoim narcystycznym współlokatorem, Bruce'em. Całkowicie przeszło jej uczucie do tego pięknisia, obecnie pochłania ją bez reszty perspektywa studiów i coraz bardziej doskwierająca samotność. Bruce natomiast próbuje sił w winiarstwie wykazując się przy tym właściwą sobie ignorancją...

Tajemnica | 2011-03-22
Przeczytana: 22 marca 2011

„Opowieści przy kawie” Aleksander McCall Smith – przyznaję podchodziłam do niej parokrotnie, ponieważ obawiałam się, że moja kawa wystygnie i nabierze błotnistego smaku. Jakkolwiek pierwsza część wpłynęła na mnie pozytywnie, druga mogła zepsuć jej smak. Nie przepadam za wszelkiego rodzaju kontynuacjami, sagami i książkami pisanymi w częściach ... no, ale ... tym razem, to jednak jest to.

Doskonałość formy, języka i niezachwiany styl zapewniam może sprawić, że najgorsza lura nabierze ekskluzywnego aromatu i smaku.

Odnoszę wrażenie, że osoba nieczytająca pierwszego tomu, będzie potrafiła mimo wszystko wejść do kamienicy przy Scotland Street i bez większych problemów da radę poczuć cały klimat.

Tę powieść czyta się ot tak po prostu, poruszane tam tematy są pozornie banalne i zabawne, a jednak mimo wszystko zastanawiamy się, zatrzymujemy się na chwilę myśląc, że przecież ja też mam sąsiadów. Tak na dobrą sprawę, często ich nie dostrzegamy i przez to może nam umknąć kawałek...

Izabela | 2011-03-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam

To już moje drugie spotkanie z McCallem Smithem i bohaterami zamieszkującymi kamienicę przy 44 Scotland Street. O ile pierwsze nie było do końca udane i autor nie przekonał mnie do siebie, o tyle przy drugim bawiłam się już bardzo dobrze, a styl Smitha przekonał mnie do sięgnięcia po jego kolejne książki.

"Opowieści przy kawie" to drugi tom z serii, w którym ponownie możemy spotkać niezwykle charakterystycznych bohaterów, których poznaliśmy w pierwszej części. Tak więc ponownie czytamy o zapatrzonej w własne ambicje Irene, męczącej małego Bertiego różnymi zajęciami nieodpowiednimi dla małych chłopców. Ale Bertie, któremu kibicuję niemal od pierwszej strony, rezolutny sześciolatek, zaczyna się buntować. W końcu który inny chłopiec ma różowy pokój, chodzi w ogrodniczkach w kolorze zgniecionej truskawki, uczy się gry na saksofonie, czy też uczęszcza na zajęcia z jogi. Jaki będzie finał poczynań Bertiego i czy Irene zrozumie, że to czego pragnie chłopiec, nie zawsze jest zgodne z jej...

Przeczytana: 23 maja 2011

Moja mama mawia czasami: tak dobrze żarło i zdechło.
To powiedzonko idealnie pasuje do tej książki. O ile ktoś pamięta, pierwszy tom 44 Scotland Street bardzo mi się podobał. Tam było zabawnie, działo się nawet sporo, poznaliśmy kilka nietuzinkowych typów ludzkich, było na co popatrzeć.
Teraz, gdy wzięłam drugi tom do ręki, miałam nadzieję na równie dobrą zabawę. Ciekawa byłam, w jakim kierunku potoczą się losy mieszkańców kamienicy.

Reszta mojej opinii na blogu:

Jesienna | 2015-04-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Przyznaję, że czytałam tylko dla Bertiego.
Przyznaję, że kilka epizodów kompletnie pominęłam.
Przyznaję, że nie mam specjalnej ochoty kontynuować serii.
Ale przyznać też muszę, że nie jest zła.
Tylko jakoś tak... Jakoś nie tak.

Ps. Jak wygląda kolor zgniecionej truskawki? ;/

Alksndr | 2016-06-12
Przeczytana: maj 2016

Genialna książka opisująca codzienność Edynburga z odrobiną humoru. Ciekawi bohaterowie z interesującym życiem. Lektura idealna na wieczory przy herbacie. :)

Trinity | 2012-07-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 lipca 2012

Nie mogłam się doczekać, kiedy znowu wrócę na 44 Scotland Street. Jednak się udało i na mojej półce znalazły się „Opowieści przy kawie” – druga część przygód mieszkańców Edynburga. Stała sobie na półce i stała, a ja nie mogłam się doczekać, kiedy wezmę ją do ręki i zacznę czytać. I nadszedł w końcu ten moment, a potem trochę za szybko się skończył – jak wszystko, co dobre.

Dzięki Alexandrowi McCall Smith’owi znowu mogłam znaleźć się w domu przy słynnej uliczce Scotland, wśród starych mieszkańców kamienicy i zobaczyć, co u nich nowego. A dzieje się niemało! Bertie w dalszym ciągu chodzi na psychoterapię razem z matką Irene, która chyba jednak potrzebuje jej bardziej niż syn. Jednak Bertie w końcu będzie miał parę uciech w życiu i dobrze – w końcu to tylko sześcioletni chłopiec! Bruce, zapatrzony w siebie, były rzeczoznawca nieruchomości, w końcu otworzy swój własny sklep z winem, ileż jednak przyjdzie mu zapłacić za swoją własną nieuwagę! Bez wątpienia będzie mu się to należało…...

miedzystronami | 2011-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Opowieści przy kawie to dobra rozrywka i do tego w sam raz do czytania w leniwe popołudnie przy kawce, nie jest to już jednak to samo… To bezpośrednia kontynuacja 44 Scotland Street i jej lektura musi być poprzedzona lekturą tej pierwszej. Wiele wątków ma tu swój ciąg dalszy, poza tym nie da się wczuć w opowiadane historie bez dokładnej znajomości charakteru bohaterów, tak dobrze zarysowanych w części pierwszej.

Jak już przy bohaterach jestem, to cieszy mnie, iż tym razem McCall Smith pozwolił im naprawdę rozwinąć skrzydła, pokazać jeszcze więcej ze swojej osobowości. Potrafią zaskoczyć i wywoływać przeróżne emocje. Z każdym możemy obcować trochę dłużej choć nie każdy wzbudzał we mnie entuzjazm, nie wszystkie opowieści śmieszyły.

Bruce po utracie pracy postanawia rozkręcić własny biznes. Nie zmienił się nic a nic i wciąż jest tym zakochanym w sobie lalusiem. Jego postać nie zaskakuje, a bawi całą niedorzeczności przekonań, podejmowanymi decyzjami i ich motywacją.
Bruce obok...

Dorota | 2013-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Polecam. Szczególnie na chandrę i niepogodę.

W wielkim skrócie: dalsze losy mieszkańców przy Scotland Street 44. Kto przeczytał pierwszą część raczej nie potrzebuje zachęty do przeczytania kolejnych tomów. Bruce, narcystyczny do granic możliwości, próbuje swoich sił w winiarstwie. Jego wieczna arogancja i zadufanie w sobie nie wychodzi mu na dobre. Los spłata mu figla. Jak można się domyśleć, niczego go to nie nauczy.

Pat nadal mieszka z Brusem. Uczucia, którymi darzyła współlokatora odeszły w niepamięć. Ciągle poszukuje tego jedynego, gdyż zaczyna doskwierać jej samotność. Domenica próbuje zrozumieć świat krytykując jego wady, szczególnie ludzi i ich postępowanie. No i mały Bertie. Jego życie ma szansę nabrać nowego sensu, bez nadopiekuńczej matki Irene i z lepszym kontaktem z tatą. Może będzie miał szansę na trochę "normalnego" dzieciństwa?

Książka dorównuje poprzedniej. Troszkę brakuje w niej humoru, którym autor raczył nas w tak dużej

ilości w poprzednim tomie. Tak jak "44...