44 Scotland Street

Alexander McCall SmithIain McIntosh Wydawnictwo: Muza Cykl: 44 Scotland Street (tom 1) literatura piękna
Data 1. wydania:
2005-01-01
Elżbieta McIver
Muza
Edynburg kamienica
44 Scotland Street
44 Scotland Street (tom 1)
literatura piękna
Elżbieta McIver
Edynburg kamienica

2041

Akcja tej powieści osadzona jest w Edynburgu. Jej bohaterami są przede wszystkim mieszkańcy kamienicy przy "44 Scotland Street".położonej w dzielnicy, w której zderzają się dwa światy: ludzi z tzw. wyższych sfer i artystów. Poznajemy ich wraz z Pat, która staje się współlokatorką Bruce’a. Co wyróżnia tę kamienicę? Nic, ludzie tu żyją swoim rytmem. Podobnie jak mieszkańcy...

Spodobała mi się "Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1", więc z nadzieją na równie dobrą lekturę sięgnęłam po "44...". Zaczęło się bardzo obiecująco. Niestety im głębiej w las tym nudniej. Raczej nie sięgnę po kolejne tomy.

Szkocka wersja Plotkary: wyższe (i te ciut niższe) sfery, artyści, biznesmeni, politycy, ich kliki, koterie oraz wszelkiego rodzaju towarzyskie knucia. Galeria postaci jedynych w swoim rodzaju, a jednak o charakterkach podejrzanie dobrze znanych z codzienności. Chociaż jak większość tego typu lektur jakiś odkrywczych wniosków z tego nie wyciągniemy, to warto. Odpręża, bawi...

Miałkie..... a szkoda, gdyby miało pazur byłoby fajne czytadło.

Lekkie i bezproblemowe w czytaniu, choć formuła powieści w odcinkach nie do końca mi odpowiadała, ale wiadomo - czytałam jednym ciągiem, a nie dzień po dniu.
Podobało mi się wprowadzenie do fabuły prawdziwych postaci, takich jak np. Ian Rankin, znany szkocki pisarz.

Książka w oryginale powstawała jako seria odcinków publikowanych w gazecie, później zebranych i wydanych jako książka. Tę "odcinkowość" się wyczuwa, i to dość mocno, ale mimo to czyta się przyjemnie.

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

szybko się czyta, zabawna powieść o codzienności. ulubiona postać: Bertie

Książka o niczym, słowo daję. Ale z jaką lekkością napisana! Świetnie się czyta.

Bardzo sympatyczna seria, zabawna, z Edynburgiem w tle. Osobiście wolę serię z Isabel - czyli Niedzielny Klub Filozoficzny - ale i tę czytam z przyjemnością wiernie tom po tomie. Polecam!

Dyskusje

• 2013