Listy z Ziemi

Wydawnictwo: Hart
Letters from the Earth
listy, szatan, korespondencja, Bóg

Na utwór ten składa się jedenaście listów Szatana, który za skrytykowanie dzieła Stwórcy - świata - został zesłany na Ziemię, skąd pisuje do kolegów archaniołów, Michała i Gabriela. Piórem zdumionego ziemską moralnością Szatana kreśli Twain własny dowcipny, złośliwy komentarz do Biblii. Ten śmiały, wręcz szyderczy tekst ukazał się po raz pierwszy pięćdziesiąt dwa lata po śmierci autora, gdyż...

Ten śmiały, wręcz szyderczy tekst ukazał się po raz pierwszy pięćdziesiąt dwa lata po śmierci autora, gdyż córka pisarza nie godziła się na publikację.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49814

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mclena | 2016-07-14
Na półkach: 2015 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

"[O Biblii]: Jest to księga bardzo interesująca. Zawiera wiele szlachetnej poezji, trochę pomysłowych baśni, trochę ociekających krwią historii, trochę pożytecznych morałów, mnóstwo nieprzyzwoitości i ponad tysiąc kłamstw."

"Listy z Ziemi" to zdecydowanie nie jest lektura dla każdego. Daje do myślenia, a sarkazm Marka może zajść za skórę. Po jej przeczytaniu zostałam z otwartą gębą, milionem pytań i tysiącem wątpliwości w to co do tej pory wierzyłam.

Książka opisuje na początku stworzenie świata z trochę innej perspektywy niż ludziom głęboko wierzącym zostało wpojone. Tworzeniu świata towarzyszą Archaniołowie Michał, Gabriel i Szatan. Ten ostatni został zesłany na ziemię i w dalszej kolejności czytamy jego listy, które są obserwacją człowieka. To co w nich zawiera pokazuje, jak bardzo mały jest człowiek, jednocześnie pyszny myśląc o sobie jako "najwspanialsze dzieło Boga". Przedstawia Boga w jakiego wierzą ludzie, jak bardzo to jak opisują go mija się z tym jaki jest na prawdę,...

Bianka | 2015-08-27
Przeczytana: 2015 rok

Moja od lat mieszkająca w Ameryce ciocia powiedziała mi kiedyś, że nigdzie nie ma takiej wolności jak w Stanach właśnie. Można chodzić po ulicy nago z piórkiem w tyłku i nikt nie zwróci na ciebie najmniejszej uwagi. Dziwactwa nikogo nie ruszają i są tolerowane. Ale powiedziała mi też, że każdy Amerykanin musi w coś wierzyć. Może należeć do sekty lub być najbardziej dziwacznego wyznania pod słońcem, ale musi być wierzący. Niewierzący nie zostanie przez nikogo zrozumiany. Dziwne społeczeństwo. Chwileczkę! Chciałabym zapytać gdzie w takim razie ta „wolność”? W takiej sytuacji nie trzeba się dziwić, że ta broszurka czekała na publikację aż 50 lat. Nie od dziś przecież funkcjonuje coś takiego jak „obraza uczuć religijnych”. Ludzie są na to bardzo uwrażliwieni. Też nie od dziś. Coś takiego funkcjonuje chyba wszędzie od zawsze, tylko nie wszędzie zostało nazwane i usankcjonowane prawnie. Kiedy przeczytałam „Listy z Ziemi” to pomyślałam, że za te słowa, niejeden chciałby Twaina pewnie na...

electric_cat | 2012-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2012

Zdecydowanie owa książka nie należy do codziennych, szarych czytadeł, z którymi powszechnie się spotykamy. Intrygująca i przewrotna. Obrazoburcza i prowokująca. Jedyna w swoim rodzaju.
Szatan za krytykę dzieła Boga [dziełem tym był człowiek] zostaje wygnany na 1 dzień niebiański. Znudzony bezcelową wędrówką udaje się na ziemię, skąd pisuje listy do swoich przyjaciół archaniołów. Listy te są wynikiem obserwacji ludzkiej rasy, analizą zachowań, ale przede wszystkim stosunku ludzkości do religii, jej formy i treści. Trzeba przyznać, że przytaczane argumenty i wnioski archanioła dają wiele do myślenia.
Dlatego też nie dziwi fakt, że właśnie tę książkę czytał Roman Kostrzewski i utrwalił ją jako zgrabne słuchowisko. To nie tylko odskocznia od "jedynej słusznej ideologii", ale także ciekawe spojrzenie na nasz świat. Zdecydowanie polecam.

Gabriela Ozon | 2010-08-25
Przeczytana: sierpień 2010

"Listy z ziemi" nie są dla każdego. Jeśli ktoś ma bardzo jednoznaczne poglądy na tematy religijne niech lepiej nie sięga po tę pozycję. Uzna ją za herezję. Podobnie jak Kościół. Dla mnie "Listy z ziemi" są doskonałym przykładem wieloznaczności, mityczności i samego widzimisię lektora. Czy się z nimi zgadzam? To nie jest podręcznik savoir vivre czy urna wyborcza, gdzie zaznacza się TAK lub NIE. Wiele aspektów poruszanych w niezwykle interesujący sposób, lekko sarkastycznie i życiowo. Nie spotkałam się do tej pory z tak ujętym tematem boskości. Jak i odpowiedzią na wciąż nurtujące katolików pytania.
Zdecydowanie na tak!

Satariel | 2012-07-06

Genialna książka. Według mnie we wspaniały sposób piętnuje nie tylko tak zwaną moralność jednostki, ale przede wszystkim demaskuje obłudę całego społeczeństwa. Warto przeczytać - na pewno po lekturze każdy postawi sobie kilka pytań.A może nawet uda się znaleźć kilka odpowiedzi :D

| 2014-03-01
| 2010-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 września 2010

Diabelski chichot i chłostanie na przemian Boga za niegodziwość i ludzi za to, że go wymyślili.

Igor | 2011-06-22

Doskonałość. Jedna z tych książek, które są jak pierdnięcie życzliwego błazna, demaskującego snobizm towarzystwa w jakim się znalazł. W tym wypadku towarzystwa spod znaku GOD Inc. Zdaje się, ze trudno było swego czasu dostać ten tytuł w Polsce. Nic dziwnego, sugestia, że krytykować można, nie tylko Kościół, ale wiarę samą w sobie, w dyskursie publicznym nadal skutkować może ukamienowaniem ;). Warto przeczytać, nie ma się czego bać, ksiądz się nie dowie ;0

Piotr | 2014-07-16

Zadziwiająca jest kariera religii w dziejach ludzkości. Zadziwiające jest to, jak głęboko zakorzenione są w ludziach przekonania, w których się wychowali (choć na szczęście nie jest to regułą). Szokuje mnie też jak dogmaty i historyjki, nie wiadomo jak absurdalne, powtarzane na porządku dziennym od początku życia człowieka potrafią zdezaktywować w nim jakiekolwiek procesy myślowe w aspekcie religii. Biblia aż kipi od głupot i dziś, kiedy ludzi jednak stać na odrobinę krytycyzmu, chrześcijańsckie tęgie głowy muszą dorabiać do niej niesamowicie wydumane interpretacje, żeby wykrzesać z oryginalnej treści odrobinę sensu. Przesłanie Marka Twaina jest proste – w treści świętych ksiąg nie ma drugiego dna. Choćby kombinować jak koń pod górę wszelkie niedorzeczności w nich zawarte są zwykłymi niedorzecznościami. Przy odpowiednim poziomie manipulacji i nadinterpretacji z dowolnego tekstu można zrobić życiowy drogowskaz.

rad | 2013-02-10

Niecodzienna książka. Objawia Nam To, o czym wiemy, lecz sobie sprawy z Tego nie zdajemy... Czy faktycznie każdy chce grać na harfie przez wieczność, czy śpiewać w chórze?