Darth Bane: Droga zagłady

Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Cykl: Trylogia Dartha Bane'a (tom 1) | Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Darth Bane: Path of Destruction
star wars, gwiezdne wojny, bane

Dawno temu obdarzony niezwykłymi zdolnościami chłopka uciekł z rodzinnej planety i trafił do Akademii Sithów. Zgłębiając arkana Ciemniej Strony Mocy, przyjął imię Bane i okazał się niezwykle pojętnym uczniem. Prawdziwa próba ma jednak dopiero nadejść. Tylko rzucając wyzwanie najstarszym tradycjom i czerpiąc z zapomnianej mądrości pierwszego Sitha, Bane może liczyć na zwycięstwo. I na to, że pewnego dnia z popiołów tego, co musi zniszczyć, podźwignie nową erę Ciemnej Strony Mocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2007, okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jest to moja pierwsza książka z serii Star Wars.(Pomyłka kiedyś czytałem dwie książki o przygodach Obi-Wana, ale były tak kiepskie, że chcę o nich zapomnieć, wiec ta będzie pierwsza) Oczywiście miałem już kontakty z tą uwielbianą przez miliony marką, oglądałem wszystkie filmy i grałem w jeden z najlepszych cRPGów, czyli Star Wars: Knights of The Old Republic. Ale pierwszy raz miałem do czynienia z Dathem Banem. Fanom znany jako Sith, który wrócił do Zasady Dwojga. No ale o samej książce. Jest rewelacyjna. Napisana prostym, ale nie prostackim językiem, z paroma niezłymi bohaterami, którzy dosyć dobrze wpasowują się w moje wyobrażenia o Mrocznych Lordach. Mamy dość ciekawą fabułę, opowiadającą o drodze jaką podjął zwykły robotnik Gessel, by stanąć się jednym z najważniejszych wrogów Batmana, któremu przecież połamał kręgosłup(pozwoliłem tu sobie na małośmieszny dowcip ), porównywanym do Exar Kuna, czy Dartha Revana. A jest to podróż naprawdę wyboista. Na takiej drodze łatwo popaść...

Inżynier_Przygody | 2017-09-26

Wśród fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen nie ma chyba takiego, który o zasadzie dwóch by nie słyszał i legendy Dartha Bane'a nie kojarzył. Zachęcony świetnymi opiniami postanowiłem pierwszy raz w życiu sięgnąć po ebooka, gdyż wersji papierowej nigdzie nie mogłem dostać. I jestem zmuszony przyznać, że będę sięgać po to znielubiane przeze mnie źródło znowu, gdyż historia mrocznego lorda pochłonęła mnie całkowicie.

Górnik Des jest zmuszony uciekać z planety konsorcjum wydobywczego przed władzami republiki. Wstępuje do armii Sithow, gdzie dowiaduje się o istnieniu Mocy i swoim ukrytym potencjale. Mężczyzna, który zawsze walczył o przeżycie zaczyna teraz bój o stanie się najpotężniejszym mrocznym lordem w historii Imperium i przybiera imię Bane.

Z expanded universe jest taki problem, że nikt tego nie regulował i większość dzieł wygląda jak marne fanficki. Książki Pana Drew Karpyshyna zaś wyróżniają się z tego tłumu i faktycznie zasługują na uwagę. Dobrze napisane, dynamiczne, z dobrymi...

Bartłomiej | 2012-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 23 lutego 2012

Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do książek z uniwersum Star Wars.
Raz , że jest ich ogrom totalny i nigdy nie wiedziałem od czego zacząć a dwa-wydawało mi się iż należą do dzieł mało ambitnych.
Kiedy zobaczyłem wiadomość o wydaniu kolekcji książek o Gwiezdnych wojnach stwierdziłem , że nadszedł czas na weryfikację przekonań odnośnie literackiej wersji.
I?
I mile zostałem zaskoczony:)

Drogę zagłady czyta się szybko, z zaciekawieniem.Jest napisana prostym językiem ale wbrew pozorom wcale nie jest banalna:)Już samo to, że traktuje w większości o Sithach i daje możność poznania galaktyki od tej Ciemnej strony a nie Jedi i Republiki- jest świetnym zabiegiem i dużym plusem(przynajmniej dla mojej skromnej osoby)
Wielką przyjemność mi sprawiło śledzenie historii Bane'a i jego drogi do opanowania Ciemnej Strony Mocy. Jego potyczki, potknięcia i rozterki,oszustwa, zdrady i knowania przyprawione historią Sithów skutecznie opóźniały odłożenie książki na stolik nocny i zgaszenie światła:)
Dla...

Vilsa | 2015-12-17
Na półkach: Posiadamy, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka przesycona...Ciemną Mocą. Świetnie się to czyta. Bohater posiadający wiele osobowości, wartka akcja. U mnie jest dziwnie ze Star Warsami. Bo o ile filmy mnie nie zachwyciły, to od tej książki nie mogłam się oderwać! Tak więc polecam zarówno fanom filmów, jak i początkującym, nie wtajemniczonym w świat przedstawiony na ekranie. Przeżyjecie niesamowitą przygodę :)

Daniel | 2013-07-13

Była to moja pierwsza książka z serii Gwiezdnych Wojen. Podchodziłem do niej bardzo sceptycznie. Nie byłem przekonany do jej przeczytania, po prostu miałem masę wolnego czasu i nic innego do roboty. Po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów szybko zmieniłem swoje nastawienie. Książka jest po prostu cudowna, opowiada o zupełnie innej stronie mocy. Bardzo mi się spodobała i polecę ją każdej osobie, która choć trochę lubi Star Wars.

Woocash | 2014-04-23
Przeczytana: 16 lutego 2014

Trylogia Dartha Bane'a ukazuje świat Gwiezdnych Wojen w nieco innym świetle, bo z perspektywy przedstawicieli ciemnej strony Mocy, co już jest wystarczającym powodem aby tę serię przeczytać. Pierwsza część ukazuje ścieżkę, jaką przeszedł główny bohater - od robotnika z górniczej planety do potężnego mistrza starożytnego zakonu. Książka, choć napisana dość prostym językiem, jest moim zdaniem godna polecenia, czyta się ją szybko i przyjemnie. Losy Bane'a zaintrygują tym bardziej fanów, którzy swoją dotychczasową wiedzę o uniwersum Star Wars opierali głównie na filmach Lucasa, oto bowiem pojawia się Sith, który swoją potęgą znacznie przewyższa legendarnego już Dartha Vadera.

Tomasz | 2012-11-18
Przeczytana: 20 września 2010

Pierwsza część z serii ''Darth Bane'' ukazuje nam okres dorastania głównego bohatera . Kapryshyn świetnie odzwierciedla świat Star Wars . Książkę czyta się bardzo szybko jest ciągła akcji nie ma przestojów osobiście polecam , nawet jeśli nie jest się fanem Star Wars .

Mała | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Jeszcze niedawno Gwiezdne Wojny to był dla mnie tylko ulubiony film. Przyszedł jednak czas, kiedy film to było za mało. Zaczęłam oglądać "Wojny klonów", aż doszłam do potrzeby przeczytania książek. Pierwszą z nich była właśnie "Droga Zagłady".
Mimo że zawsze najbardziej lubiłam okres wojen klonów, a historie bez moich bohaterów wydawały mi się jakieś wybrakowane, postanowiłam poznać historię, która wydarzyła się wiele lat wcześniej. I dopiero "Droga Zagłady" naprawdę pokazała mi, że świat Gwiezdnych Wojen to coś więcej niż Kenobi czy Skywalker.
Powieść jest naprawdę dobrze napisała. Kiedy raz się do niej usiądzie, bardzo ciężko jest przestać czytać. Przyciąga jak Ciemna Strona Mocy, skutecznie odciągając od innych obowiązków. A gdy historia dobiegnie końca, gdy przeczyta się ostatnie zdanie, jak tlenu pragnie się kolejnej części Trylogii.
Zdecydowanie polecam!

Grzegorz Ryld | 2014-08-24
Przeczytana: sierpień 2014

książkę ciekawie się czyta, lekka lektura na odprężenie