Darth Bane: Droga zagłady

Okładka książki Darth Bane: Droga zagłady Drew Karpyshyn
Okładka książki Darth Bane: Droga zagłady
Drew Karpyshyn Wydawnictwo: Amber Cykl: Trylogia Dartha Bane'a (tom 1) Seria: Kolekcja książek Star Wars fantasy, science fiction
Trylogia Dartha Bane'a (tom 1)
Kolekcja książek Star Wars
Darth Bane: Path of Destruction
Amber
2012-02-09
2007-01-01
2007-01-01
Aleksandra Jagiełowicz
star wars gwiezdne wojny darth bane

1909 ocen

Cała trylogia to absolutny klasyk, świetne książki, obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów uniwersum Star Wars, zwłaszcza tych, którzy lubują się w historiach ciemnej mocy strony. W książce dowiadujemy się o dawnych wydarzeniach i obowiązującej do dzisiaj zasadzie dwóch. Sam Yoda mówił: " "Dwóch zawsze ich jest. Nie mniej, nie więcej. Mistrz i uczeń.", to zasada i reguła, którą wymyślił tytułowy Darth Bane. W książce mamy opisane jego dążenie do władzy, początki w zakonie, a później zbudowanie własnej filozofii sithowskiej wraz z regułą dwóch, dalszego jego działania i dużo więcej. Fascynująca i ciekawa w każdym momencie. Niestety, problemem jest dostępność książki na naszym rynku, trzeba szukać używanych egzemplarzy, często bardzo drogich z racji na swoją rzadkość i legendarność.

I tak to właśnie ze mną bywa. Jednego dnia Wat, drugiego Star Wars 😅 Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie to, że to pierwsza rzecz z uniwersum, o której ciężko powiedzieć, żeby mi się spodobała. Mamy bohatera, jego drogę do bycia Darthem Banem, wewnętrzną walkę między dobrem i złem, ale odniosłam wrażenie, że ta książka ma zaburzone tempo. Momenty istotne są potraktowane po macoszemu, a autor rozpisuje się w momentach, kiedy walczyłam z zamykającymi się oczami 🤷‍♀️ Tak czy inaczej dziś obejrzę „Nową nadzieję” ❤️

Trylogia Bane'a, mimo że o złych, to jest na prawdę dobra. Rozwija tajemnice, przekonania, i charakter zakonu Sithów. Główny bohater ma w sobie dziwną charyzmę która sprawia że chcemy podążać za jego losami a te obfitują w starożytne tajemnice, walki, pościgi i inne zwroty akcji. Jedynie pierwsza część trylogii rozwija się za długo, a wstęp ten dla mnie akurat był mało ciekawy.

Muszę przyznać, że książka jest naprawdę dobra. Jest to pierwszy tom trylogii o Darthcie Bane. Co by nie powiedzieć przedstawia całą drogę młodego górnika do mrocznego lorda Sithów. Mamy tutaj idealne przedstawienie drogi „od zera do bohatera” ale w tym przypadku do antybohatera. Jest to naprawdę świetna lektura dla osób takich jak ja czyli laików w temacie Star Warsów. Jak dla mnie autor poświęcił sporo miejsca aby przedstawić cele i mentalność młodego człowieka wstępującego na mroczną ścieżkę. Co ciekawe młody Bane jest bardzo utalentowany i w niedługim czasie zaczyna przewyższać tych, od których nauki pobiera. To właśnie Bane wprowadza Nową Erę Sithów i co najważniejsze Zasadę Dwóch – jeden mistrz i jeden uczeń. Książka stanowi miłą odskocznią od wcześniejszych książek tego autora, które nie było aż tak dobre.

Przyznam szczerze, że po bardzo słabym Ravenie i przeciętnej Zagładzie, nie sądziłem, że Karpyshyn może tak dobrze pisać.
Droga Zagłady dobrze się czyta, historia jest ciekawie poprowadzona, a rozwój głównego bohatera jest pełen wzlotów i upadków, co nadaje mu realizmu. Dużym plusem jest to, że książka pokazuje historię "tego złego", co nie jest częste w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Droga Zagłady miewa słabsze fragmenty lub uproszczenia historii (np. jak Bane trafia na naukę),ale poza tym to naprawdę solidna pozycja, którą każdy fan Gwiezdnych Wojen powinien przeczytać.

Udany rozpoczęcie trylogii. Po trochę przydługim wstępie następuje dobre zawiązanie akcji. Ciekawe wątki, chociaż parę rozwiązań trochę niezrozumiałych jak dla mnie. Książka rozbudowuje EU i jest zdecydowanie warta przeczytania.

Pierwsza powieść z cyklu opowiadającego o narodzinach Dartha Bane'a, Sitha, który wdrożył w życie działanie „zasady dwóch”.
Bardzo ciekawa pozycja, pełna akcji i dylematów moralnych. Bohaterowie, których w powieści jest niemało, zostali przedstawieni w zróżnicowany sposób.
Język przystępny, dobrze opisujący wydarzenia i otoczenie. Autor przedstawia wydarzenia z wielu perspektyw, nie oceniając w sposób rzekomo obiektywny motywacji wykreowanych przez siebie postaci.
Na pewno sięgnę po drugi tom.

Jedna z najlepszych pozycji ze starego kanonu Star Wars.

Droga Zagłady rozpoczyna cykl o Darth Bane, jednym z największych Sithów w historii odległej galaktyki. To on zapoczątkował Zasadę Dwóch, dzięki której tysiąc lat później Palpatine doszedł do władzy i nieomal zniszczył wszystkich Jedi.

Największą zaletą tej pozycji jest postać i Bane’a i jego rozwój. Poznajemy go jako górnika (nieomal niewolnika) żyjącego na planecie Apatros, gdzie musi spłacić zaciągnięty przez ojca dług. Później wskutek zbiegu okoliczności dołącza on do Sithów, co nie tylko zapewnia mu bezpieczeństwo, ale pozwala wyrwać się z kajdan dotychczasowego życia.

Bane nie jest od początku postacią z gruntu złą. Jego życie jest trudne i brutalne, on sam musi być bezwzględny aby przetrwać. Jego nienawiść do republiki, przez którą tak wiele wycierpiał jest w pełni zrozumiała. Potrafi być on honorowy i troszczyć się o przyjaciół. Z czasem jednak rozumie on, że dawne zasady i więzi tylko go ograniczają. Cały wątek przemiany Bane’a w pełnoprawnego Sitha trzyma w napięciu i jest największą siłą napędową książki. Jednocześnie nie staje się on potężny z dnia na dzień, spodobał mi się zwłaszcza pewny epizod, kiedy Bane nieomal stracił możliwość korzystania z mocy.

W powieści mamy do czynienia z niewielkim wątkiem romantycznym, który bardzo pasuje do idei Ciemnej Strony, dwójce bohaterów nie tyle zależy na drugiej stronie, co starają się oni wzajemnie wykorzystać siebie poprzez uczucie.

Plusem powieści są także nawiązania do gier z serii KOTOR. Mamy nawet okazję odwiedzić pewną lokację z gry, co było miłym smaczkiem.

Jeśli chodzi o bohaterów pobocznych to warte wspomnienia są dwie postaci, Githany (dawna Jedi, później Sith) oraz generał Hoth (wyniszczony psychicznie przez wojnę Jedi pełny gniewu i zawziętości, co w zakonie nie jest częste).

Do tej pory tylko chwaliłem tę powieść, ma ona jednak pewne niewielkie wady. Moim zdaniem autor trochę przesadził w porównaniu Bane’a do innych Sithów. Członkowie Bractwa Ciemności w zestawieniu z naszym bohaterem okazują się często karykaturalnie wręcz słabi (odnosi się to w głównej mierze do Qordisa, w pewnym stopniu też do Kaana). W trakcie pobytu w akademii Bane często zachowywał się lekceważąco w stosunku do nauczycieli, nie ponosił też poważnych konsekwencji swoich zachowań.

Mimo moich niewielkich zastrzeżeń zdecydowanie polecam Drogę Zagłady. Nawet jeśli nie mieliście do czynienia wcześniej z starym kanonem, to i tak nie będziecie mieć problemów ze zrozumieniem o co chodzi w fabule. Powieść broni się też jako samodzielny byt i nie musicie koniecznie sięgać po kontynuację. Ode mnie 8/10.

Jedna z najlepszych pozycji ze starego kanonu Star Wars.

Dobra historia o wielkim sithe pozycja obowiązkowa dla fana gw

Dobra historia o wielkim sithe pozycja obowiązkowa dla fana gw

Moim skromnym zdaniem wszystkie książki z trylogii Darth'a Bane'a to pozycje obowiązkowe dla każdego fana Gwiezdnych Wojen, – Mimo że książki obecnie są nie kanoniczne, wcześniej chyba były, ale nie jestem pewien. – chodzi bez wątpienia (przynajmniej dla mnie) najlepszym tytułem jest pierwsza część cyklu. Omawiana pozycja wydaje się moim zdaniem niezwykłe ważna z dwóch głównych powodów. Po pierwsze ukazuje Sithów niejako po prostu „tych złych”, ale jako grupę z pewną filozofią i tradycjami, po drugie pokazuje wyznawców ciemnej mocy w przełomowym momencie ich historii. Za pośrednictwem głównego bohatera poznajemy losy Sithów od dawno minionych lat, aż do wdrożenia słynnej w świecie uniwersum „Zasady Dwóch”. Wspomniane dwa elementy czynią pierwszą książkę cyklu w rewelacyjną i niezwykłe istotną pod względem światotwórczym. Książka ma pewne problemy związane ze światem przedstawionym, a mianowicie akcja opowieści dzieje się około 1000 lat przed wydarzeniami znanymi z Nowej Nadziei, a mimo to galaktyka wydaje się być równie dobrze rozwinięta (technologicznie),jak za czasów Imperium Galaktycznego imperatora Palpatina. Jest to jednak rzecz typowa dla uniwersum Star Wars. Ewolucja w omawianym świecie przebiega w dość specyficzny sposób ;). Wspomniana pozycja jest świetna również dlatego, że tytułowa postać (dokładniej Dessel) przechodzi ciekawą drogę, ktoś mógłby powiedzieć, że to typowa historia od pucybuta po herosa i trudno się z tym nie zgodzić, trudno jednak odbierać omawianej historii pewnego uroku. Śledzimy losy Desa od momentu, kiedy był mieszkańcem galaktyki poprzez okres jego służby w wojsku, aż po chwilę, kiedy zostaje członkiem zakonu Sithów. Podczas „podróży bohatera”, możemy zobaczyć jego przemianę i zrozumieć co prowadzi ludzi na tzw. złą drogę. Użyłem cudzysłowu przy określeniu „zła droga”, gdyż ścieżką, którą podążył Des morza ocenić różnie zresztą jak samą filozofię Sithów. W każdym razie losy głównego bohater (jak i sama postać) wydały mi się naprawdę bardzo intrygujące. Czytałem książkę z ogromnym zainteresowanie i po jej skończeniu od razu planowałem zabranie się z kolejne części cyklu. Niestety pozostałe 2 książki było grosze. W każdym razie polecam tę książkę bardzo serdecznie każdemu miłośnikowi uniwersum Gwiezdnych Wojen, a jeśli ktoś interesuje się Sithami, to po prostu musi przeczytać tę książkę, jeśli chce w pełni zrozumieć naturę ciemnej strony mocy, tym bardziej że książkę czytało się mi bardzo przyjemnie.

• Star Wars
  • Star Wars