The Old Republic: Revan

Okładka książki The Old Republic: Revan
Drew Karpyshyn Wydawnictwo: Amber Cykl: Star Wars: The Old Republic (tom 1) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Star Wars: The Old Republic (tom 1)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Star Wars: The Old Republic: Revan
Amber
2012-03-29
2012-01-01
Data 1. wydania:
2012-03-20
Aleksandra Jagiełowicz, Grzegorz Ciecieląg, Jerzy Śmiałek
star wars revan stara republika old republic

Narracja jest tak słaba i płytka, że się zastanawiam czy nie zawyżyłem oceny...

Narracja jest tak słaba i płytka, że się zastanawiam czy nie zawyżyłem oceny...

Książka ciekawa ale bez porównania z trylogią Bane'a tego samego autora.

Książka ciekawa ale bez porównania z trylogią Bane'a tego samego autora.

plusy:
- stara republika (4000 lat przed bitwą o Yawin)
- Ciekawe i interesujące postacie
(szczególnie Revan i Lord Scrouge)
- Wydarzenia opisujące co stało się z rozbitymi po wojnie mandalorianami.
- Opis działania społeczeństwa imperium Sith.
- Origin Imperatora(Vitiate)
- Poczucie wielkiego zagrożenia dla całej galaktyki.

minusy:
- żal po lekturze, że to już koniec

plusy:
- stara republika (4000 lat przed bitwą o Yawin)
- Ciekawe i interesujące postacie
(szczególnie Revan i Lord Scrouge)
- Wydarzenia opisujące co stało się z rozbitymi po wojnie mandalorianami.
- Opis działania społeczeństwa imperium Sith.
- Origin Imperatora(Vitiate)
- Poczucie wielkiego zagrożenia dla całej galaktyki.

minusy:
- żal po lekturze, że to już koniec

Nie wiem , czy to nie błąd ale książkę oceniałem porównując ja do Dartha Bane'a. Niestety okazała się dużo słabsza. Mimo tego zarówno historia jak i bohaterowie ciekawi. Brakowało mi ciekawszych opisów zwyczajów, zasad itp. panujących w zakonie Jedi lub Sithów. Wplecenie Mandalorian i wątku z wojną mocno na plus. Mam nadzieję, że kolejne tytuły w starym kanonie zrobią na mnie większe wrażenie.

Jedna z najlepszych książek starego (niestety) kanonu. Bohaterowie są bardzo charakterystyczni, a brak znajomości fabuły gry (tak, historia wywodzi się z gry online) nie stanowi najmniejszego problemu w odnalezieniu się w świecie. Karpyshyn po raz kolejny udowadnia, że w uniwersum SW czuje się jak ryba w wodzie.

Kocham KOTOR-y. Możliwość poznania dalszych losów bohaterów znanych mi z tej serii była dla mnie fantastyczną przygodą. Zwłaszcza, że jej autorem jest gość odpowiedzialny za scenariusz oryginalnego KOTOR-a. Wszystkie puzzle są na swoim miejscu, czy coś mogło pójść nie tak?
Pewnie tak, ale na szczęście nie poszło. Byłem zachwycony tym jak sportretowany został Revan. Przedstawienie go jako człowieka z wątpliwościami, niepewnego swojego miejsca w świecie wyszło znakomicie. Kreacja Revana jest bardzo wiarygodna. Po jego przeżyciach w trakcie wojen z Mandalorianami, domowej wojny Jedi czy powstrzymaniu Sithów mogłem uwierzyć w jego zagubienie. Według mnie to niesamowite, jak świetnie autorowi udało się oddać Revana jako Jedi, męża, zbawcę Republiki czy po prostu, człowieka, który wyżej ceni pokój niż swoje życie.
Ku mojej radości sporo postaci z gry powraca w większym lub mniejszym stopniu. Poznanie dalszych losów towarzyszy Revana bardzo mnie ucieszyło i zrobiło mi się ciepło na serduszku. Powraca również główna bohaterka drugiej części KOTOR-a i akurat jej kreacją jestem trochę rozczarowany. Wygnana jest tu taką typową dobrą postacią z łotrzykowskim zacięciem. Pokazanie wpływu przeszłych wydarzeń na jej obecną sytuację, co świetnie udało się u Revana, tutaj nie wyszło.
W obliczu Revana oraz Meetry blado wypadają antagoniści. Ale to tak jakby powiedzieć, że coś jest zimniejsze od słońca. Wątek Sithów uważam za niezbędny w celu zrozumienia ich kultury oraz motywacji. Niemniej, był on jednak najmniej atrakcyjną dla mnie częścią lektury.
Największym kąskiem była dla mnie jednak fabuła. Uzupełnienie części luk pomiędzy pierwszą oraz drugą częścią KOTOR-ów ORAZ dołożenie kolejnej części opowieści dziejącej się już po historii obydwu gier było genialnym pomysłem. Historie Canderousa, T3 czy Bastilli są fantastycznym dodatkiem i pomagają zrozumieć co podziało się między oboma KOTOR-ami.
Czy ktoś bez styczności z grami odnajdzie się w tej powieści. Raczej tak, najważniejsze relacje pomiędzy postaciami oraz istotne wydarzenia są przytoczone, jednak na pewno sporo smaczków ucieknie takiej osobie podczas lektury.
"Revan" jest dla mnie fantastyczną książką. Jest czymś, czego potrzebowałem. Jestem zachwycony, że w końcu miałem możliwość zapoznania się z tą wspaniałością.

Książka jest idealną kontynuacją historii Revana rozpoczętej w grze. Zdecydowanie polecam dla jej fanów. Jest zaskakująca, dobrze napisana, posiada dużo akcji i potrafi jednocześnie chwytać za serce. Jest dla mnie jedną z najlepszych książek jakie przeczytałem - potrafiła wzbudzić we mnie mnóstwo emocji.

Zakończenie jest spoko.no i dowiadujemy się że revan jest ojcem linii kanclerzy republiki,do czasu aż palpatine został kanclerzem.(o ile mnie pamięć nie myli)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czasami boje się , że nigdy nie dowiemy się, dlaczego wyjechał. I nie mogę żyć, nie znając odpowiedzi, dlaczego Revan starał się nas chronić.
- Bastila

Książka idealnie kończy historię Revana rozpoczętą w Knights of the Old Republic.

- Bastila

Niezbyt skomplikowana intryga. Nieoczekiwane zwroty akcji. Dużo ciemnej strony mocy. W sumie mile spędzony czas. Po przeczytaniu nie nabrałem inspiracji do pisania wyrafinowanej opinii. Po prostu polecam fanom SW, intryg oraz ciemnej strony.

Drew Karpyshyn The Old Republic: Revan Zobacz więcej