Poza galaktykę

Wydawnictwo: Amber
Outbound flight
Poza, galaktykę
dona

Akcja powieści poprzedza wydarzenia Rozbitków z Nirauan. Wielotysięczna misja, którą dowodzi mistrz Jedi Jour C’baoth, wyrusza kolonizować nieodkryte światy poza znaną galaktyką. Wkrótce Jedi, Chissowie, Vagaari, Lot Pozagalaktyczny, Obi-Wan, Anakin i Darth Sidious spotykają się na granicy Nieznanych Regionów - w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. A na skraju galaktyki gromadzą się tajemnicze siły zbrojne przybyszów z daleka.

Jedna z moich ulubionych książek uniwersum Wojen Gwiezdnych. Spotykamy tu bohatera, który powinien się pojawiać w nowej chronologii Star Wars (której wszyscy prawdziwi fani nienawidzą, bo uważają, że Disney zaprzepaścił kilka dziesięcioleci ciężkiej pracy ludzi zajmujących się uporządkowaniem świata SW). Od tej książki uwielbiam Timothy'ego Zahn'a.

Moogwai89 | 2014-08-24
Przeczytana: 2014 rok

Kolejna ważna pozycja ze świata Star Wars, którą warto i należy poznać. Po fatalnej "Planecie Życia" tutaj jest o wiele lepiej. Fabuła jest dość mość zagmatwana, więc nawet nie będę próbował jej przytaczać.
Co ciekawe, o samym tytułowym Locie Zewnętrzym jest niewiele napisane.
Zamiast tego skupiamy się na dobrze poprowadzonych wątkach braci Thrawna i Thrassa, Mistrza Jedi Jorusa C'baotha czy też Car'dasa.
Dużo się dzieje, intryga jest poprowadzona tak, że wszystkie strony konfliktu w finale zderzają się ze sobą, z czego wynikają różne, nie tak wcale oczywiste, implikacje dla całej Galaktyki.
To, co mnie najbardziej irytuje, to nietrzymanie się filmowych faktów i kanonu przez autora, przez co wprowadza niemałe zamieszanie w byłym już Expanded Universe. Jest w szczególności jeden moment, który wywraca dotychczas znane nam wydarzenia o 180 stopni.
Oprócz tego kolejną wadą tej książki jest udział Anakina i Obiego. Pasują tutaj jak kwiatek do kożucha. Nie odgrywają zadnej roli i nie...

Andrzej | 2012-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Jest to moja pierwsza pozycja z serii Star Wars i przyznam szczerze, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, gdyż spodziewałem się sztampowej i nudnej historii, jednakże jeżeli jesteś czytelnikiem, który światem Gwiezdnych Wojen się nie interesuje, ale lubisz dobrą powieść sci-fi to odejmij od mojej oceny dwie gwiazdki.

Artem | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, Star Wars

Jedna z lepszych książek z tego uniwersum, bardzo wciąga, rozwija wiedze na temat świata gwiezdnych wojen. Jeżeli ktoś czytał trylogie Thrawna ucieszy się, że został wytłumaczony i całkiem fajnie przedstawiony wątek Chiss-ów.
Ciężko było mi się od niej oderwać bo ciągle coś się działo :D i bardzo szybko ją przeczytałem no i na koniec było właśnie takie wrażenie niefajne, że to już koniec a tyle jeszcze chciałem się dowiedzieć. Zakończenie było otwarte i pozostawiało miejsce na kontynuacje.
Z tego co wiem, istnieje ona pod tytułem rozbitkowie z nirauan, niestety nie miałem okazji jej przeczytać.

Piotrek | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Ta cześć w stosunku do poprzedniego tomu, lepsza, w stosunku do jeszcze poprzednich tomów, dobra, ale nie jest w żaden sposób wciągająca. To znów tułaczka Obi-Wana i młodego Anakina Skywalkera, pisana niby po to, by pokazać jak Anakin dorastał do bycia Jedi. Według mnie w tej części Skywalker w ścieżce Jedi nie posunął się nawet o milimetr.

dask | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Kanclerz Palpatine pracuje nad likwidacją Jedi i każdy pretekst jest dobry.
Młody, kilkunastoletni padawan Anakin Skywalker wraz z Kenobim zostają skierowani do lotu pozagalaktycznego. Ich obecność w książce jest raczej znikoma, natomiast poznajemy nową rasę z obrzeża galaktyki i dowódcę eskadry ekspansywnej, który nie boi się walki. Do tego pojawia się flota innej rasy kolonizatorów planet bez planety macierzystej, którzy na swoich statkach mają bardzo specyficzny pancerz...

Wszystkie wątki spotykają się w jednym miejscu i czasie, kto przetrwa?

tracik | 2015-03-02
Przeczytana: 01 marca 2015

Nie jest wielkim fanem STAR WARS ale strasznie podoba mi się koncepcja Mocy i walk na miecze świetlne. A to powoduje iż książka z rycerzami Jedi jako głównymi bohaterami powinna według mnie zawierać chociaż jedną walkę szermierczą z wykorzystaniem mieczy świetlnych. Tutaj tego nie było więc jest zawiedziony. Pozycja o niebo lepsza od poprzedniej "Planety życia".

Kalegar | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Dużo lepsza niż wcześniejsza część, czyli Planeta Życia. Przez brak walk na miecze świetlne przypomina bardziej Star Trek'a, co stanowi atut lub wadę, zależnie jak się na to spojrzeć.

Trochę mało Anakina i Obi-Wana, no ale może następna część to naprawi.

Horazon | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

Książka ciekawa lecz wnosząca mało do tematu. Udział Obi-Wana i Anakina jest bardzo szczątkowy; w zasadzie mogłoby ich nie być a fabuła i tak poszłaby swoim torem.

Gromomir | 2014-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2014

Poza galaktykę jest moją pierwszą papierową powieścią SW, jaką czytałem. Śledzimy w niej równolegle dwie grupy, przemytników, którzy w nieznanych regionach natknęli się na obcą rasę, oraz apodyktycznych, złych, wrednych i nieudolnych Jedi, chcących lecieć kolonizować inne galaktyki.

Obok postaci znanych z filmów, jak Obi-Wan, czy Anakin, jak w każdej powieści SW poznajemy też nowych bohaterów, którzy nigdy nie mieli miejsca na ekranach filmów, czy seriali. Niestety, jest to poniekąd problem, bowiem książka ta cierpi na strasznie niską ilość opisów, a w takim uniwersum ras i różnorodności jest bez liku.

Fabularnie książka jest ciekawa i w wielu miejscach mocno wciągająca. Stanowi świetną rozrywkę, zwłaszcza w chwilach "akcji". Reszta niestety, może nie tyle się ciągnie, co po prostu nie porywa.

Tym co psuje odbiór całości jest postać głównego bohatera tej książki, niejakiego komandora Thrawna. W życiu nie sądziłem, że natrafię na postać w której autor jest tak bezgranicznie...