Gwiezdne wojny. Część I: Mroczne Widmo

Wydawnictwo: Amber
Star Wars. Episode I: The Phantom Menace
science-fiction, star wars, film
Adam

Początek najsłynniejszej kosmicznej sagi wszech czasów Trzydzieści lat PRZED wydarzeniami klasycznej już pierwszej trylogii George`a Lucasa. Oddziały desantowe Federacji Handlowej napadają na planetę Naboo. Bezpośrednia interwencja Republiki nie może mieć miejsca, ale senat wysyła na Naboo dwóch rycerzy Jedi: mistrza Qui-Gon Jinna i jego ucznia - młodego Obi-Wana Kenobiego. Po dramatycznych...

Oddziały desantowe Federacji Handlowej napadają na planetę Naboo. Bezpośrednia interwencja Republiki nie może mieć miejsca, ale senat wysyła na Naboo dwóch rycerzy Jedi: mistrza Qui-Gon Jinna i jego ucznia - młodego Obi-Wana Kenobiego. Po dramatycznych przeżyciach na planecie obaj muszą uciekać przed siłami Federacji. Nie mając innego wyjścia, lądują na Tatooine. Spotykają tam dziewięcioletniego Anakina Skywalkera, chłopca obdarzonego niezwykłym talentem...

Piotrek | 2012-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Szybko i gładko się czyta. Warto ten tom przeczytać, bo film nie ukazuje wszystkiego, niektóre sceny znane z filmu zostały okrojone. W książce na pewno są opisane dokładniej, a przez to ciekawsze. Pozycja jest obowiązkowa jeszcze z jednego powodu - pojawia się postać kluczowa dla sagi, Anakin Skywalker, bliżej znany nam wszystkim jako ikona popkultury - Lord Vader. Niech ta książka jak Moc, będzie z wami.

Marlow82 | 2015-03-13
Przeczytana: 1999 rok

Przeczytałem tę książkę, zanim oglądnąłem film. I szczerze powiedziawszy mimo, iż oparta na scenariuszu, tak szumnie zapowiadanego obrazu, jest o wiele lepsza niż wizualna produkcja.
Swego czasu byłem wielkim fanem tego stworzonego przez Georga Lucasa świata. Zresztą do dzisiaj, z ogromną przyjemnością oglądam starą/ podstawową ( w rożnych wersjach) trylogię enty już raz i za każdym razem wywołuje u mnie te same wrażenia. A te są bardzo pozytywne. Na tyle że jestem gotów zaglądnąć, czasami do książek i komiksów rozgrywających się dawno, dawno temu w odległej Galaktyce... Nie należę co prawda to tych osobników, którzy są w stanie podać pełna chronologię wydarzeń, sięgających pierwszych Sithów, choć wiem skąd ta nazwa, ani nie potrafię podać modelu i numeru karabinu Boby Fetta. Jednak, ten wykreowany na wzór baśni i mitów świat pełny swojego rodzaju popkulturowej mistyki i licznych odniesień ma w sobie to coś co przyciąga. No i swego czasu pisałem o hinduistycznych wątkach w...

red | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Gdzieś wyczytałem, że lepiej nie czytać książki przed obejrzeniem filmu zrobionego na jej podstawie. W przypadku "Star Wars" to nie było trudne;). Ale postanowiłem przeczytać. I co? I bardzo miłe zaskoczenie. Nie jest to wprawdzie literackie arcydzieło, bardziej streszczenie filmu ale sympatyczne i miłe w czytaniu. Rzekłbym nawet od filmu bardziej wciągające. Nie wiem jak pozostałe części podstawowej sagi przypadną mi do gustu. Ta, używając terminologii kulinarnej była nawet smaczna, choć nie wykwintna. Jak ktoś ma ochotę, może spróbować...

Kalegar | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Nie rozumiem dosyć niskich ocen dawanych tej książce. Czyta się ją dużo lepiej, niż ogląda się film. Akcja skupia się mocno na Anakinie, którego motywacje i pragnienia zarysowują się dużo wyraźniej. Nawet Jar Jar nie jest tak denerwujący - szczerze nawet kilka razy się zaśmiałem przy jego wątku. Jedna z ostatnich scen książki, ta z Qui-Gonem i Obi-Wanem jest niesamowicie poruszająca.

Gdybym miał kogoś zainteresować serią Gwiezdnych wojen to dałbym mu do przeczytania tą właśnie książkę.

No cóż więcej napisać. Autor poradził sobie z pokazaniem ekranizacji w formie książkowej, nawet dodał coś od siebie, żeby nie było tak pusto. Może być.

Radosław | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Całkiem przyjemnie się czytało. Chociaż książkę poleciłbym raczej fanom Gwiezdnych wojen. Powieść oparta na scenariuszu do filmu autorstwa Georga Lucasa. Jest kilka scen, których w wersji filmowej nie było. Niektóre sceny wydają się wyglądać też troszkę inaczej niż w filmie, ale jest to może tylko kwestia tłumaczenia. Jeśli ktoś oglądał "Mroczne widmo" to raczej nic w tej książce nie będzie zaskoczeniem.
Można przeczytać.

Dreddenoth | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Nic nowego ponad to co w filmie, szkoda ze autor nie wplątał zbyt wielu nowych wątków

Moogwai89 | 2014-08-27
Przeczytana: 2014 rok

Podchodząc do lektury Mrocznego Widma miałem sporo obaw. Wszystkie postacie, ich zachowania, charaktery, relacje zostały już ukazane w samym filmie. Miejsca takie jak Naboo czy Coruscant dokładnie opisane. A więc sama książka miała być tylko odgrzewanym kotletem i suchą nowelizacją, nie wnoszącą nic nowego ani odkrywczego do samego uniwersum, a której jedynym zadaniem jest wyciągnięcie dodatkowej kasy od fanów gwiezdnych wojen. Poniekąd moje obawy się sprawdziły, ale było też kilka miłych zaskoczeń.
Po pierwsze, autor dodał kilka scen, które z filmu zostały wycięte. Nie wpływają one za bardzo na odbiór całej historii, są raczej miłym urozmaiceniem lektury.
Po drugie, ciekawe zaprezentowane są relacje Qui-Gona i Obi-Wana.
Po trzecie, rozterki Anakina są rozbudowane i poświęcone jest mu więcej czasu niż w filmie.
In minus zaliczyłbym słabe opisy walk, w szczególności tej końcowej.
Podsumowując, książka niezła ale nie rewelacyjna, momentami nudnawa.

yano20 | 2014-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Tom 6 kolekcji Star Wars. Strasznie trudno było mi zabrać się do czytania tej książki, ponieważ film był tragiczny i byłem do niej uprzedzony. Jednak zwyciężyło postanowienie przeczytania całej kolekcji, nie chciałem mieć luk w tej historii. I muszę przyznać, że książka nie jest tak kiepska jak film. Nie czytało się jej źle, choć ogólnie ten etap Gwiezdnych Wojen nie jest dobry. Fabuła niezbyt ciekawa. Na plus - Maul już nie będzie mnie irytował swoją postawą (lubię Sithów, ale ten zupełnie mi nie pasował). Na minus - m. in. dziecięca historia miłosna, Jar Jar i słabo opisane walki (szczególnie pojedynek z Maulem). Książka nie jest zła, ale nie mogę jej polecić.

sadi | 2010-09-28
Przeczytana: 1999 rok

Zasadniczo jest to książkowa wersja filmu. Jak ktoś oglądał film, to z książki niczego nowego się nie dowie. Ja czytałem ją przed obejrzeniem filmu i dlatego nawet mi się podobała. Choć to było dawno, młody byłem i pewne rzeczy mogły mnie tak nie razić.