Maska kłamstw

Wydawnictwo: Amber
Cloak of Deception
Star Wars
Grimgor

Wydarzenia poprzedzające akcję powieści i filmu Część I. Mroczne widmo Terrorystyczny Front Mgławicy atakuje okręty Federacji Handlowej, która zwraca się o pomoc do Senatu Republiki. Trzeba zaprowadzić porządek na szlakach handlowych. Senator Palpatine proponuje zwołanie szczytu na planecie Eriadu. Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi odkrywają, że za tym projektem kryje się spisek, który...

Wydarzenia poprzedzające akcję powieści i filmu Część I. Mroczne widmo
Terrorystyczny Front Mgławicy atakuje okręty Federacji Handlowej, która zwraca się o pomoc do Senatu Republiki. Trzeba zaprowadzić porządek na szlakach handlowych. Senator Palpatine proponuje zwołanie szczytu na planecie Eriadu. Qui-Gon Jinn i jego uczeń Obi-Wan Kenobi odkrywają, że za tym projektem kryje się spisek, który może wskrzesić potęgę Ciemnej Strony...

Czytałam tą książkę pomad rok temu, być może nie pamiętam dokładnie jej fabuły, ale jedno mogę napisać na pewniaka: jest to najbardziej polityczna książka z serii Wojen Gwiezdnych. Dla fana obowiązkowa, ale jak nie interesuje was za bardzo uniwersum Star Wars, to nic nie tracicie.

Moogwai89 | 2014-08-19
Przeczytana: 2014 rok

Maska Kłamstw pokazuje jaką siłę mają intryga i zakulisowe spiski w Międzygalaktycznym Senacie. Republika chwieje się w swoich posadach, chyli się ku upadkowi. Panuje wszechobecna korupcja i zepsucie moralne wśród senatorów. W to wszystko zaangażowana jest terrorystyczna grupa Frontu Mgławicy, która sprzeciwia się zwiększeniu kontyngentu wojskowego przez Federację Handlową oraz Kanclerz.
Widać w tej książce dbałość o szczegóły. Pomimo braku efektownych walk i bitew czyta się ją bardzo dobrze. Skupienie na aspektach politycznych jest w pewnym sensie odskocznią od tego, co jest nam serwowane w każdej innej książce. Nie jest to może książka dla każdego, ale podobnie jak to miało miejsce w "Łowcy z mroku" pokazuje wydarzenia bezpośrednio przed filmową akcją blokady Naboo, tyle że z nieco innej perspektywy.

Woocash | 2014-07-19
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Przeciętna, nieco nudnawa książka, jedynie dla fanów "SW" chcących poszerzyć wiedzę z zakresu wydarzeń przed "Mrocznym Widmem". Luceno ukazuje genezę konfliktu z Federacją Handlową oraz pierwsze poważne fazy planu przejęcia władzy w galaktyce przez Dartha Sidiousa. "Maska Kłamstw" skupia się głównie na zawiłych gierkach politycznych, brak w niej akcji, przez co książka jest mało wciągająca. Niemniej jednak, jak pisałem wyżej, dowiedziałem się z niej kilku interesujących faktów, tak więc ostatecznie nie żałuję, że ją przeczytałem.

Niki MissNerd | 2014-11-03
Przeczytana: 30 października 2014

Liczba wetkniętych w książkę biletów autobusowych świadczy o tym, że nie czytało mi się tego lekku. Powieść w zamyśle miała wyjaśniać skąd się wzięła ta cała Federacja Handlowa w "Mrocznym widmie". Większa część tekstu poświęcona jest roztrząsaniu, kto działał w czyim interesie i jest mniej więcej tak interesująca i wewnętrznie logiczna jak transmisja z posiedzenia sejmowej komisji śledczej. Szczątkowa fabuła to latanie tam i z powrotem z planety na planetę i parę strzelanin.

Opisy bohaterów są wyjątkowo nieporadne, chociaż w większości są to postacie z filmów i można się było podeprzeć wyglądem aktora. Do tego dochodzą wymęczone opisy, kto jak stał względem kogo w każdym jednym pomieszczeniu. Kiepsko wypadły też porównania i odniesienia zaczerpnięte z ziemskich realiów, bo trzeba pamiętać, że Uniwersum Gwiezdnych Wojen ma swoją własną kulturę.

Tłumaczka niestety też wykazywała się ubóstwem słownictwa zarówno w kwestii rozumienia oryginału jak i pisania w języku ojczystym oraz...

Tadeusz Pawłowski | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

"Maska kłamstw" to pierwsza część właściwej sagi, czyli tej znanej z filmów. Być może dlatego, że jest wprowadzeniem, usiłuje być aż do znudzenia dokładna i pełna rzeczowych informacji, które średnio rozgarnięty fan serii Star Wars zdobywa wraz z mlekiem matki :-) Momentami jest nieco schematyczna, ale to już wada genetyczna gatunku "space opera" - posiada typowe elementy, które chciałoby się tu widzieć (np. bitwa w kosmosie, zamach, pojedynki, pościgi, spotkania na szczycie, narastające napięcie w związku z kierunkiem rozwoju sagi, itd). Mam pewne zastrzeżenia co do języka (np. zwroty w rodzaju "pokopało Cię?" - chyba już nie są modne), który jest zbyt "młodzieżowy", również niepotrzebnie rozwlekłe i drobiazgowe są opisy każdego poruszenia włosa na głowach bohaterów :-) Mimo tego powieść się broni i jest warta przeczytania. Przede wszystkim wyjaśnia ciąg zdarzeń, który doprowadził do tego, co pojawia się na filmach już w postaci dojrzałej. Po drugie - znakomicie pokazuje intrygi...

Arkadiusz | 2011-09-29
Przeczytana: 29 września 2011

Wprowadzenie i jednoczesne wyjaśnienie tego jak doszło do wydarzeń mających miejsce w Mrocznym Widmie.

Moim zdaniem książka pisana troszkę na siłę. Jest to jakoby wyjaśnienie co spowodowało, że Mroczne widmo rozpoczyna się blokadą handlową jaką Federacja Handlowa wprowadziła na planetę Naboo, jednak z racji tego, że wiemy co się działo w kolejnej części, książka całkowicie nietrzymająca w napięciu. Mamy tutaj co prawda ciekawe przedstawienie osoby Wielkiego Kanclerza Valoruma, który w Mrocznym Widmie jest już postacią poboczną i nie wiemy tak naprawdę dlaczego stracił zaufanie galaktycznego Senatu. Dzięki Masce kłamstw możemy się tego dowiedzieć. Poznajemy także w jaki sposób Darth Sidious wciągnął w swój spisek Federację Handlową, na czele której, po wydarzeniach opisanych w Masce kłamstw, staje wicekról Nute Gunray.

Wydaje mi się, że książkę można polecić jedynie fanom serii Gwiezdnych Wojen.

Piotrek | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Po trylogii Darth'a Bane'a przyszedł czas na słabszą część sagi. W "masce kłamstw" rządzi polityka a nie walka. Ekscytujące walki na miecze świetlne czy blastery zeszły na drugi plan, a nawet odległy plan. Moim zdaniem nudnawa książka, co prawda pojawiają się znani nam rycerze Jedi(Obi Wan), ale to już nie te emocje co w innych książkach z serii GW.

Artem | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, Star Wars
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Książkę wcześniej już przeczytałem ale bez znajomości Darth Plagueis. Czytając ją osobno bez znajomości powyższego tytułu sprawia, że nie jest to zbyt ciekawa książka, akcji nie ma dużo a wszystko kręci się wokół polityki. I nie jest to nic złego, tylko gdy nie czytało się Darth Plagueis to jest to tylko mały wycinek z historii. Połączenie Maski kłamstw, Darth Plagueis, Darth Maul Łowca z mroku no i w końcu mroczne widno sprawia, że cała ta historia jest wyjątkowa i po prostu genialna, wszystkie części układanki się łączą i widzimy jak sithowie doszli do władzy dzięki manipulowaniu wydarzeniami w galaktyce.

Gorąco polecam ale tylko jako jedną całość, dzięki czemu mamy jedną spójną historię :)

Wcześniejsza ocena to 7 ale podnoszę o 1 gwiazdkę w górę. Na pewno średnia ocena 6 to stanowczo za mało.

yano20 | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Tom 4 kolekcji Star Wars. W porównaniu do poprzednich trzech książek, czyli trylogii Bane'a wypada słabiutko. Brakuje akcji, a kiedy już coś się dzieje, to opis sytuacji jest co najwyżej na przyzwoitym poziomie. Fabuła koncentruje się na okresie poprzedzającym filmowe "Mroczne widmo". Ogólnie książka nudnawa, interesująca jest tylko intryga jaką prowadzi Darth Sidious (dość imponująca intryga - dobrze kontynuuje dzieło Dartha Bane'a). Jedi wypadają dość blado (nudni i naiwni), dużo ciekawszą postacią jest kapitan Cohl. Raczej nie polecam - doczytałem do końca, dlatego że nie lubię okładać niedokończonych książek i żeby przeczytać wszystkie tomy kolekcji. Mam nadzieję, że następna część będzie lepsza.

Kalegar | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Ogólnie polecam fanom uniwersum GW, reszta czytelników fantasy/sci-fi niech się trzyma z daleka od tej pozycji.

Plusy
+Opisuje wydarzenia, które doprowadziły do pierwszej Trylogii
+Świetna charakterystyka postaci Palpatine i kanclerza Valorum
+Kilka fajnych opisów bitew
+Widzimy Yaddle w akcji (to jedi z tej samej rasy co Yoda)

Minusy
-autor nagina fabułę do swoich potrzeb powodując, że część wydarzeń jest nie logiczna
-słabo rozwinięte postacie, które mogły być silnymi stronami książki jak kapitan Cohl
-brakuje napięcia.
-w książce w której główną postacią jest Palpatine oczekiwałem trochę więcej Dartha Sidiousa.

Ogólnie pozycja dla fanów. Autor tą książką przecierał szlaki, by napisać drugą o Darthcie Plagueise - dużo lepszą wedle mojej skromnej opinii.