Klub mało używanych dziewic

Okładka książki Klub mało używanych dziewic Monika Szwaja
Okładka książki Klub mało używanych dziewic
Monika Szwaja Wydawnictwo: Sol Cykl: Klub Mało Używanych Dziewic (tom 1) literatura piękna
Klub Mało Używanych Dziewic (tom 1)
Sol
2010-04-13
2010-04-13
Szwaja literatura dla kobiet

Uwielbiam książki Moniki Szwai, zawsze działają na mnie cudownie, bardzo życiowe, empatyczne i pełne ciepła, nie brakuje tu smutnych chwil i wzruszeń a wszystko okraszone żartem.
Bardzo lubię styl autorki, prosty nie wymuszenie zabawny, naturalny te książki zawsze mają na mnie dobry wpływ, takie do których wraca się po jakimś czasie.

Ot taka książeczka typowo dla kobiet, lekka lektura do poduszki, przyjemnie się czytało, całkiem dobrze zarysowane postaci 👍

Muszę przyznać, że z jakiegoś powodu język, jakim Pani Monika Szwaja opowiada swoje książki mi odpowiada, ale książka jako całość/fabuła to takie 5 gwiazdek - moża, nie trzeba.

Ach, czytałam tą książkę wiele lat temu, fajnie do niej wrócić jako kobieta w wieku zbliżonym do głównych bohaterek ;) przyjemna lektura na jesienne dni, bardzo pozytywna, ciepła i inspirująca, mimo że smutków i wzruszeń w niej nie brakuje.

Niestety nie dotrwałam do końca. Poddałam się po 220 stronach. Zawiodłam się, ponieważ wcześniej czytałam od Moniki Szwaji "Jestem nudziarą", która nawet mi się podobała. Tutaj przeżyłam wielkie rozczarowanie.

Czytałam wcześniej opinie i byłam pozytywnie nastawiona do lektury. 6,8 na 10 gwiazdek? Dlaczego, aż tak wysoko?

Nie znalazłam w tej książce nic co by mnie urzekło. Odnoszę wrażenie, że autorka nie miała pomysłu na książkę i po prostu spisała dni powszednie czterech przyjaciołek. O ile styl pisania jest ok, to ogólnie cała przedstawiona historia jest według mnie płaska, nijaka i nużąca.

I oczywiście standard dla chick-lit'u - bohaterki odarte z osobowości, albo glupie, albo naiwne... No może jedna z nich miała nieco więcej "charakteru". Ale com'on! Czy bohaterki literatury kobiecej nie mogą być lepsze, mądrzejsze i bardziej ogarnięte - tak jak jest to w innych gatunkach?

Nie zdecyduje się sięgnąć po kontynuację.

Dziewczyny, co takiego jest w tej opowieści, że część z Was nazywa ją "fantastyczną" i "wspaniałą"? Piszecie też o dawce "humoru" - kurcze, ani razu się nie uśmiechnęłam... "Komedii" ? Gdzie? Miejscami nawet książka mnie dołowała.
Podyskutowałabym.

Nie znalazłam w tej książce nic co by mnie...

Świetna komedia.

Świetna komedia.

Książka towarzyszyła mi podczas czynności szydełkowania chusty, więc czas nie był zmarnowany, nieźle się przy niej bawiłam.

Chciałabym pamiętać, co takiego sprawiło, że pod koniec sierpnia 2017 roku zdecydowałam się dodać tę książkę do listy "do przeczytania", nie mam bladego pojęcia gdzie ja ją znalazłam. To najzwyklejsza w świecie, niespecjalnie ciekawa, obyczajówka. Bez konkretnego celu, bez więzi z bohaterkami, wszystko co przeżywały, po mnie spływało. Można przesłuchać, ale myślę, że z łatwością znajdziecie inne, ciekawsze lekkie pozycje.

Książka w zamyśle lekka, śmieszna i taka współczesna, ale wyszło dość płytko i jakoś tak dziwnie. Wątki są od siebie oderwane, tu szalone dziewice, za chwilę misjonarki ratujące świat. Rozumiem, jaki był pomysł, ale finalnie uważam, że to się kupy nie trzyma :)

Polecam przyjąć w wersji audio jako tło do czynności dnia codziennego.

Jeśli zatem nie oczekujecie fajerwerków, a lekkiej i łatwiej lektury to po tę książkę sięgnąć.
Książka opowiada o czwórce przyjaciółek, które poszukują sensu egzystencji.

To coś w rodzaju Seksu w wielkim mieście, ale w polskich realiach.

Polecam przyjąć w wersji audio jako tło do czynności dnia codziennego.

Książka opowiada o czwórce przyjaciółek, które poszukują sensu egzystencji.

To coś w rodzaju Seksu w wielkim mieście, ale w polskich realiach.

• Monika Szwaja