Zielone drzwi

6,9 (2089 ocen i 256 opinii) Zobacz oceny
978-83-08-04458-2
grochola, zielone drzwi
Agnieszka

W pełen uroku i poczucia humoru sposób autorka opowiada o swoim życiu – od momentu narodzin po dzień dzisiejszy. Autorka wspomina rodzinę, czasy szkolne, domy rodzinne, ukochane zwierzaki, dziecięce niespełnione marzenie – spełnione po latach, swoją pierwszą powieść, młodzieńcze przyjaźnie, różnorodne prace, od pomocy cukiernika przez salową do pracownicy biura matrymonialnego oświadczyny,...

Autorka wspomina rodzinę, czasy szkolne, domy rodzinne, ukochane zwierzaki, dziecięce niespełnione marzenie – spełnione po latach, swoją pierwszą powieść, młodzieńcze przyjaźnie, różnorodne prace, od pomocy cukiernika przez salową do pracownicy biura matrymonialnego oświadczyny, podróż do Libii, narodziny ukochanej córki, koniec małżeństwa, zmagania z chorobą nowotworową, budowę pierwszego domu, a w końcu literacką przygodę, która trwa do dziś…

A wszystko to ukryte jest za tytułowymi Zielonymi Drzwiami, jednymi z wielu…

ewula | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Bardzo mądra i pełna optymizmu(mimo trudnych przeżyć jakich los nie szczędził autorce) a przy tym wzruszająca książka napisana przez mądra kobietę!Umieszczam jeszcze cytat z,,Zielonych drzwi",który bardzo mnie ujął:,,Mądrzy ludzie mówią,że przeszłością nie można się zajmować,bo jej już nie ma,przyszłością nie warto,bo jej jeszcze nie ma.Ważna jest tylko teraźniejszość.Tego próbuję się trzymać.Dopóki żyjemy,na nic nie jest za późno.Nie jest za późno na radość,nadzieję,miłość,bez względu na to ,ile się ma lat,i bez względu na to co się zdarzyło niegdyś."BARDZO MOCNO POLECAM!!!

Gala | 2016-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2016

Mój ulubiony cytat z książki - ,Mądrzy ludzie mówią,że przeszłością nie można się zajmować,bo jej już nie ma,przyszłością nie warto,bo jej jeszcze nie ma.Ważna jest tylko teraźniejszość.Tego próbuję się trzymać.Dopóki żyjemy,na nic nie jest za późno.Nie jest za późno na radość,nadzieję,miłość,bez względu na to ,ile się ma lat,i bez względu na to co się zdarzyło niegdyś."
Nie lubię czytać autobiografii ale chyba nic w życiu nie dzieje się przypadkiem skoro sięgnęłam po " Zielone drzwi ". Właśnie w tym momencie mojego życia potrzebowałam przeczytania czegoś “Ku pokrzepieniu serc " jak stwierdza sama autorka. Pani Grochola opisuje całe swoje życie począwszy od dzieciństwa w sposób dowcipny, z taktem, dyskrecją i pełną lekkością. Pozwala zrozumieć, że nigdy nie jest za późno na marzenia, miłość i co najlepsze ciągle jest przed nami a trudne sytuacje w życiu nas umacniają. Jak pisze Pani Katarzyna “wszystko jest po coś”. Trzeba zajrzeć za " Zielone drzwi " , bo jak głosi...

Agnieszka | 2012-07-26

Pani Kasia Grochola jest uwielbianą przeze mnie pisarką.Jej książki towarzyszą mi od zawsze.Autorka w swoich książkach porusza tematy bliskie czytelnikowi na co dzień. Tak również jest i w przypadku tej książki. Na jej kartkach znajdziemy jak w prawdziwym życiu radość, smutek, miłość. Autorka pisze o swoim życiu,życiu zwyczajnej kobiety, kobiety takiej jak każda z nas,Przez co staje nam się jeszcze bliższa.
Czytając o życiu Pani Kasi każda kobieta może znaleźć w nim cząstkę własnego życia, własnej codzienności.
Pani Kasia tą książką daje wiele do myślenia i zastanowienia.
Zycie nie zawsze jest tak oczywiste jak by się mogło nam wydawać.
Zdecydowanie polecam!

książek: 2031
Wojciech Gołębiewski | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Grochola (ur. 1957), inteligentka dostała ode mnie różne oceny, które przypominam w porządku chronologicznym: "Przegryźć dżdżownicę" (1997) - gwiazdek 3; "Upoważnienie do szczęścia" (2003) - gw. 7; "Trzepot skrzydeł" (2008) -6; "Houston, mamy problem" (2012) - 10. Ta omawiana jest z 2010, to winna zasłużyć na 8 – 10.
Ale pojawia się problem, bo to jest podobno autobiografia, w dodatku atrakcyjnej „małolaty”, bo młodszej ode mnie o - drobiazg! - czternaście lat, przeto z każdym słowem trzeba uważać, by granic dobrego smaku nie przekroczyć.
Tak czy siak lubić ją trzeba, bo wprowadza czytelnika w dobry nastrój od samego początku, choćby taką uwagą na temat zabaw dziecięcych (s, 15):
„...grałyśmy w gumę i na dwie skakanki, co można dzisiaj zobaczyć wyłącznie w amerykańskich filmach, których akcja dzieje się w dzielnicach murzyńskich...”
Inteligentna od dziecka była, ...

Jestem jak najbardziej zachwycona tą książką. Bo dla mnie jest ona czymś więcej niż tylko opowieścią o życiu Grocholi. Jest przepięknym świadectwem zaufania do życia. W taki prosty sposób mówi o najbardziej znaczących prawdach. W taki cudowny sposób przypomina o tym, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda, że z reguły jest zupełnie inne. I dla mnie osobiście ta książka jest jak kolejny dar od Losu. Bo nic nie dzieje się przypadkiem. To że w danym momencie naszego życia sięgamy akurat po taką a nie inną lekturę, też nie.

Majka | 2016-09-16
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Jest to autobiografia pani Katarzyny napisana ze swadą i pogodą ducha.
Czyta się z przyjemnością. Humor wszechobecny w książce nie zrobił z niej głupkowatej lektury. Pani Kasia dzieli się też wieloma swoimi trudnymi i bardzo trudnymi doświadczeniami. Jak choćby samotne macierzyństwo, ciężka choroba, itd. A mimo to jesteśmy wciąż i wciąż zarażani pozytywnym myśleniem i radością obcowania z innym człowiekiem.
Polecam :)

Katarzyna Busłowska | 2018-07-22
Przeczytana: 19 lipca 2018

Cóż to za cudowna książka! Niby nic, takie tam zwyczajne wzloty i upadki zwyczajnej kobiety. Każdy ma do opowiedzenia takie historie, ale nie każdy potrafi je opowiedzieć tak jak niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju Katarzyna Grochola.

Czytając „Zielone drzwi” nieraz miałam deja vu. Za każdym razem okazywało się, że faktycznie znam te historie. Kilka lat temu opowiedziała mi je Judyta. Katarzyna Grochola wypożyczyła trochę swoich życiowych doświadczeń bohaterce cyklu Żaby i Anioły. Jak twierdzi sama autorka, więcej tych pozytywnych niż negatywnych, ale życie to nie cud, miód i orzeszki. Właściwie częściej to krew, pot i łzy. I chyba w tym jest właśnie cały jego urok. Właśnie ten balans między łzami i uśmiechami Katarzyna Grochola zawarła w swojej książce.

„Zielone drzwi” są też dla autorki okazją, by podziękować ludziom, którzy wyciągnęli do niej rękę w potrzebie: lekarzowi, którzy przegonił jej raka, wychowawczyni córki, która zagoniła zbuntowaną Dorotkę z powrotem do szkoły,...

Monika | 2010-09-14
Przeczytana: 14 września 2010

Panią Kasię (Anię :)) oceniałam po pozorach. I nie lubiłam Jej zdecydowanie.
Książkę dostałam w prezencie i w końcu zdecydowałam się przeczytać. Aczkolwiek bez entuzjazmu.
Jest to książka o pozorach właśnie, o tym, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. To książka mądra i dająca do myślenia - przynajmniej mi dająca do myślenia.
Teraz cieszę się z tego prezentu :)

Pani Katarzyna Grochola opisuje swoją autobiografię swojego życia, po czas narodzin, po dzień dzisiejszy.
W swoich wspomnieniach życiowych, wspomina własne czasy szkolne,swój rodzinny dom,swoje zwierzęta domowe,które miała w domu,pisze również o swojej powieści napisanej, o pracy salowej, gdzie pracowała w szpitalu.
Aż o swojej chorobie nowotworowej,z którą się zmagała stoczyła walkę.
Opisuje też budowę swojego domu, który budowała.
"Zielone drzwi"Grocholi bardzo mnie emocjonalnie wzruszyły,ma ta powieść prawdziwy przekaz, mądre przesłanie..skłania do przemyśleń,podążania życiową drogą.
Nie wiedziałam, że ta powieść tak urzeknie mnie i złapie za serce pięknie napisana,pełna uroku i poczucia humoru.
Bardzo lubię zaczytywać się w powieściach Pani Kasi ma styl pisania bardzo dobry, wspaniale,,,mądrze pisze, że z przyjemnością biorę je do czytania.
Refleksyjna, wzruszająca i cudna książka. Wielki szacunek,uznanie dla pisarki mam.

grażyna | 2015-03-26
Przeczytana: 2015 rok

Pierwsze moje czytelnicze spotkanie z prozą Pani Grocholi i nie powiem całkiem udane. Pomimo ,że książka to autobiografia, w której szczerze mówiąc nie bardzo gustuję miała w sobie jednak coś co mnie w jakiś sposób zainteresowało.