Słońce świeci wszystkim

Wydawnictwo: Sol
Monika

"Słońce świeci wszystkim" tytuł zbioru opowiadań Moniki Szwai to także hasło, którym pisarka kierowała się, tworząc swoje kolejne powieści. Świat wymaga od nas powagi i determinacji, ale nie wolno zapominać, że tym, co daje nam siłę do życia, jest uśmiech i optymizm – a te z pewnością każdy odnajdzie w niniejszym tomie. W książkach Moniki Szwai świat przedstawiony jest światem prawdziwym,...

W książkach Moniki Szwai świat przedstawiony jest światem prawdziwym, światem zwyczajnych ludzi. Realia są przeważnie do sprawdzenia, zaś bohaterzy czasami do złudzenia przypominają przyjaciół i znajomych Moniki. Zwłaszcza ci z drugiego planu. Główni bohaterowie są wymyśleni, a akcja jest fikcyjna, ale – na obraz i podobieństwo rzeczywistości naszej codziennej. Ponieważ zaś nasza rzeczywistość potrafi być niesłychanie barwna i interesująca – perypetie "wymyślonych i składaków" również takie bywają, często z porządną domieszką prawdziwego romantyzmu.

źródło opisu: http://www.empik.com/slonce-swieci-wszystkim-monik...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/slonce-swieci-wszystkim-monik...»

Ela | 2016-06-21
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Zgodnie z moimi przewidywaniami (niestety, niestety) książka okazała się produktem wykorzystującym przedwczesną śmierć znanej i ukochanej przez wiele czytelniczek pisarki w celach marketingowych. Książka stanowi zbiór opowiadań, które w większości publikowane były wcześniej przez autorkę w różnych miejscach. I tyle w temacie publikacji.

O tym, że Monika Szwaja umiała pisać wiemy wszyscy, bezsensowne byłoby tu więc rozwodzenie się nad warsztatem, językiem, fabułą, itp. I choć opowiadania nie są moja ulubioną formą literacką te przeczytałam z przyjemnością. Książka stanowiła dla mnie miły powrót do dawnych emocji.

Co z oceną? Kurcze, nie wiem… Jako zaprzysięgła fanka autorki powinnam dać wysoką notę, zaś wydawnictwu za odgrzewane kotlety – niską. Po dłuuuugim namyśle uznałam, że gdybym czytała tę książkę za życia autorki oceniłabym ją jako przeciętnie dobrą. I niech już tak zostanie.

Gostia | 2016-06-07
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Okropnie się rozczarowałam. Uwielbiam Monikę Szwaje i jej książki ale tutaj połowa to opowiadanie "Nie dla mięczaków", które jest już stare. Pozostałych pięć opowiadań to bardzo malutko. Tęsknię za książkami w stylu mojego ukochanego "Domu na Klifie" Myślę, że każdy ma swoją ulubioną książkę Moniki Szwaji i Ją samą na zawsze w sercu.

sylwia | 2016-11-30

Mam zgryzotę. Monikę Szwaję uwielbiam, czytuję od przeszło dziesięciu lat. "Słońce świeci wszystkim" to zbiór opowiadań, z czego około połowę książki stanowi historia "Nie dla mięczaków", wydana kiedyś w formie cienkiej książeczki. Pozostałe opowiadania w większości również już gdzieś publikowano. Zatem nic nowego tam raczej nie znajdziemy.

Gojka | 2016-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2016

Książka składa się z kilku opowiadań pełnych pozytywnych emocji. Polecam.

JOJO | 2016-09-16

Na szczęście szybko się czyta, tak szybko, ze te wszystkie opowiadania po prostu "przeleciały" przeze mnie. Jednak ja uwielbiam M. Szwaję w wielowątkowej rozległej formie. Cieszę się że przeczytałam, ale nie będę wracała do tej książki, a raczej książeczki. Może być.

Ania | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Według mnie za mało Szwai w tej Szwai.... moim zdaniem opowiadanie to nie Jej bajka....Mimo wszystko cieszę się że mam tę książkę, bo do całości kolekcji brakuje mi już niewiele pozycji :)

Olutka929 | 2016-08-31

Miła, przyjemna książka. Bardzo łatwo i szybko się czyta.

Jola | 2016-10-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2016

Bardzo fajny zbiór opowiadań. Przyznaję, że to moje pierwsze spotkanie z autorką i pewnie zaowocuje dalszą współpracą. Opowiadania bardzo fajne, szybko się czytają. Polecam

Jowitus | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Cała Szwaja. Pogodna, refleksyjna, zawsze przyjemna

Tatiana | 2016-08-15

Zdecydowanie lepiej autorce wychodziło pisanie długich historii niż opowiadań, ale jak rozumiem to miała być taka "pożegnalna" pozycja.