Carmilla

Joseph Sheridan Le Fanu Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1974-01-01
Maciej Kozłowski

Kurcze, chyba nie do końca tego się spodziewałam.

"Carmillę" zawsze kojarzyłam jako "tę powieść, która zainspirowała Brama Stokera do napisania <<Draculi>>". Nic więc dziwnego, że wiele oczekiwałam po tej książce, tymczasem zwyczajnie się zawiodłam.

Napisana trochę infantylnie, chociaż mogę to zrzucić na fakt, że główną bohaterką jest młoda dziewczyna, dziecko jeszcze, a sama powieść to forma dziennika/pamiętnika. Spodziewałam się natomiast, że sama książka będzie nieco bardziej groteskowa, tajemnicza, tym czasem okazała się zwyczajnie nudnawa. Nie twierdzę, że to kompletne dno, ale ciężko mi się czytało i dość niechętnie. Może to styl autora (w końcu oryginał jest bardzo stary),a może to tytułowa Carmilla działała mi na nerwy, sama nie wiem, ale na pewno nie jest to książka dla mnie. Fanom wampirów natomiast na pewno bym poleciła, bo to, co podobało mi się w książce to na pewno samo spojrzenie na wampiry jako istoty, którymi rządzą namiętność i pożądanie ofiary, zabawa w kotka i myszkę - jak przystało na drapieżniki.

Kurcze, chyba nie do końca tego się spodziewałam.

O dziwo, podobała mi się ta powieść bardziej niż Dracula.

O dziwo, podobała mi się ta powieść bardziej niż Dracula.

" [...] Dziękuję Bogu, że moje dziecko zmarło bez cienia podejrzenia, co wywołało jej chorobę. Odeszła, nie pojmując jej natury ani przeklętej namiętności, która stała się przyczyną tego nieszczęścia. [...]"

Czy czytacie, słuchacie lub oglądacie horrory? Ja od czasu do czasu lubię sięgnąć po ten gatunek literacki. Tym razem postanowiłam sięgnąć po audiobook Josepha Sheridana Le Fanu pod tytułem "Carmilla". Jest to klasyka literatury gotyckiej. Pierwszy raz ukazywała się w odcinkach w pewnym magazynie w latach 1871-1872. Po raz pierwszy w całości ukazała się w 1872 w tomiku pod tytułem "In a Glass Darkly". W Polsce po raz pierwszy została wydana w 1974 roku. Wydawnictwo Uroboros na prośbę swoich czytelników i w 50 rocznicę polskiego wydania postanowiło wydać to opowiadanie. Jak już wam pisałam, "Carmillę" słuchałam pod postacią audiobooka, którego czytała Julia Borkowska. Jest to dosyć krótkie opowiadanie, które można przeczytać lub wysłuchać w ciągu jednego dnia, popołudnia lub wieczoru. Czas trwania tego audiobooka to 3 godziny i 22 minuty.
Dzieło Josepha Sheridana Le Fanu uważane jest za nowatorskie, ponieważ ukazuje wampiryzm lesbiański. Dla mnie to szok, że w tamtych czasach autor poruszył taki temat.
Ta historia stała się inspiracją między innymi dla Brama Stokera pod tytułem "Drakula".
Słuchając tego audiobooka nie bałam się, ani nie byłam przerażona. Jednak w tamtych czasach pewnie wywoływała szok i strach. Bardzo zaciekawiła mnie ta opowieść. Byłam jej bardzo ciekawa. Autor zabiera nas w mroczny gotycki świat, w którym młode dziewczyny zapadają na dziwną chorobę. Główną bohaterką jest Laura, która również jest narratorką tego opowiadania. Mieszka razem ze swoim ojcem w Styrii. Nie należy do bogatej rodziny, jednak mieszka w zamku. Jak opowiada Laura, nie trzeba być bogatym, żeby posiadać własny zamek. Jest to bardzo urokliwe i niestety odludne miejsce. Do zamku miał przyjechać przyjaciel ojca wraz ze swoją bratanicą. Laura liczyła na to, że się z nią zaprzyjaźni. Jednak los nie był dla niej łaskawy. Co się stało? Tego dowiecie się podczas czytania lub słuchania tego opowiadania. Do zamku dostanie się pewna młoda dziewczyna. Jaki będzie miała wpływ na naszą bohaterkę? Laura będzie miała koszmary. Tylko czy to był sen, czy raczej ponura rzeczywistość? Czy ojciec dziewczyny odkryje prawdę, nim będzie za późno? Czy Laura ma szansę przeżyć? Warto poznać tę gotycką perełkę.
Podoba mi się, jak Joseph Sheridan Le Fanu wszystko pięknie opisuje. Dzięki temu jego wizję można odtworzyć sobie w głowie. Nie jest to historia, która straszy. Chyba że boicie się wampirów. Jego bohaterowie są barwni i bardzo dobrze z charakteryzowani.
Zerknęłam również na wydanie e-bookowe. Znalazłam w nim świetne ilustracje stworzone przez Aleksandrę Czudżak.
Jeżeli lubicie jubileuszowe wydania klasycznych dzieł, to nie powinniście przegapić tego tytułu.
"Carmillę" przetłumaczyła Pauliny Braiter-Ziemkiewicz. Bardzo dobra robota.
Czy chcecie zobaczyć początek fascynacji  wampirami? To śmiało sięgnijcie po tę opowieść.
Z tą historią nie da się nudzić. Wywołuje ona wiele emocji. Razem z Laurą przenieście się do jej świata i poczujcie, to co ona czuje. Czy chcielibyście być na jej miejscu?

Jaka piękna klasyka, smakowity gotycki styl i prekursorski motyw wampira. Dla mnie - wspaniała.

Na półkach: , , , , , , ,

pełna recenzja tutaj: https://rysava-czyta.blogspot.com/2024/04/recenzja-12-carmilla-joseph-sheridan-le.html

~

Moje małe odkrycie tego roku. Świetna książka, która kompletnie się nie zestarzała, mimo że od premiery noweli minęło już 150 lat.

Intrygująca historia, niepozbawiona aury tajemniczości i atmosfery grozy. Wyrazista tytułowa bohaterka, na którą czeka się od początku, a później wyczekuje wszystkich scen, w których ona występują.

Niebanalna, zajmująca opowieść, nowatorska w swoim gatunku.

Polecam!

~

Pozwolę sobie zacytować Bereś, która mi tę książkę wcisnęła:
"Kiedy jesteś emo lesbą i próbujesz wyrwać swoją koleżankę konserwatywkę" XD
Ogólnie lesbijskie wampiry/10. Sztos.

Pozwolę sobie zacytować Bereś, która mi tę książkę wcisnęła:
"Kiedy jesteś emo lesbą i próbujesz wyrwać swoją koleżankę konserwatywkę" XD
Ogólnie lesbijskie wampiry/10. Sztos.

Powieść nie jest długo, idealna na jeden wieczór. Fabuła jest raczej przewidywalna, a przynajmniej niczym nowym nie zaskakuje, biorąc pod odwagę podjęcie tematu wampiryzmu w literaturze i filmie na różne sposoby. Mimo wszystko, pozycja ta ma coś w sobie. Ma interesujący klimat, miejscami może też zaskoczyć. Rzeczy z pozoru nie mające znaczenia, później go nabierają.
Książka sama w sobie bardzo mi się podobała, zaciekawiła mnie od pierwszych stron i trzymała do końca. Na pewno nie był to stracony czas!

Klasyk literatury gotyckiej. Mroczna, pełna sensualności historia. Kiedyś - prekursor opowieści o wampirach, dziś niezwykle klimatyczne i wyjątkowe dzieło warte przeczytania.

7.5/10

7.5/10

Z perspektywy współczesnego czytelnika, ocena dawnych, pionierskich dzieł jak "Dracula", "Frankenstein", "Doktor Jekyll i pan Hyde", czy omawiana właśnie "Carmilla", jest problematyczne. Historie te, ich zwroty akcji i wykorzystane motywy zazwyczaj znamy z licznych naśladowców, którzy niejednokrotnie podali je lepiej i ciekawiej. Jak więc ocenić książkę, którą choć czytamy pierwszy raz w życiu, mamy wrażenie, że znamy na wylot?
Szczęśliwie dla "Carmilli", autor maił na tyle talentu (a zapewne rodzima tłumaczka także dołożyła swoje trzy grosze),że przez książkę płynie się wartko i przyjemnie, niezależnie od tego, że doskonale wiemy, co będzie na następnej stronie. Spędzonych na czytaniu kilku chwil nie pożałujemy, a poznanie źródła motywów, które znamy z niezliczonych współczesnych dzieł, jest wartością samą w sobie.
Na koniec, koniecznie należy pogratulować wydawnictwu Uroboros pięknego polskiego wydania, które swoim wdziękiem uwodzi jak tytułowa bohaterka.

„Carmilla” - klasyczna, gotycka powieść, która została stworzona ponad 150 lat temu.
Pełna oniryzmu, tajemniczości i grozy.

Gotycki zamek. Znudzona Laura. I nagłe pojawienie się Carmilli, która wprowadza w życie zamku zupełnie nową energię, a przede wszystkim niezwykle bogatą osobowość, którą skrywa pod wieloma warstwami. Do tego relacja, która rodzi się pomiędzy kobietami jest wielowymiarowa podsycana różnymi emocjami i namiętnościami.

Książka o niewielkiej objętości, a bogatej treści. Nie dziwi mnie, że stała się ona inspiracją dla wielu późniejszych dzieł.
Jej klimat i styl wywołuje w czytelniku poczucie oczekiwania, ekscytacji i lekkiego niepokoju.

Do tego wydanie tej książki, to coś absolutnie fenomenalnego! Te ilustracje nadają dodatkowego charakteru i pobudzają wyobraźnię do wznoszenia się na jeszcze wyższy poziom.

Uwielbiam literaturę klasyczną. Uwielbiam powieści grozy. Nie było szans żebym nie polubiła się z „Carmillą”!

Pełna oniryzmu, tajemniczości i grozy.

• Klasyka
  • Horror