Carmilla

Joseph Sheridan Le Fanu Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1974-01-01
Maciej Kozłowski

Na pierwszy rzut oka ta historia nie wydaje się oryginalna. Wiele innych powieści czy filmów już powielało motywy, które możemy odnaleźć w Carmilli. Nie mamy więc raczej, co liczyć na to, z któryś ze zwrotów akcji nas zaskoczy. Niemniej opowieść ta w żaden sposób nie nudzi. Czytało się ją bardzo dobrze i pomimo znajomości każdego schematu nie potrafiłam się od niej oderwać. Dodatkową atrakcją przy lekturze było to, że to właśnie Carmilla stanowiła inspirację dla wielu późniejszych twórców (w tym dla Stokera, chociaż on ogólnie, tworząc Draculę, lubił się inspirować kolegami po fachu). To było bardzo przyjemne doświadczenie – czytać historię, która motywy te dekady temu tworzyła. Mimowolnie porównywałam zdarzenia z powieści do innych historii wampirycznych, na które miała wpływ. Trochę nawet zdziwiło mnie, jak duży był to wpływ. Niby człowiek wiedział, czytałam opracowania, ale dopiero obserwując, jak liczba znaczników z dopiskiem „fantazmat!!!” rosła z zaskakującą prędkością, zdałam sobie sprawę z powagi sytuacji.

Le Fanu mocno nawiązywał do folkloru, stworzył też kilka tropów wykorzystywanych do dziś. Zainteresowanych tym, co też jako samozwańcza wampirolożka wyśledziłam w tekście, zapraszam na stronę:

Książka „Carmilla” przenosi nas w mroczny, tajemniczy świat XIX wieku, gdzie poznajemy historię młodej Laury, zamieszkującej z ojcem zamek w Styrii. Jej spokojne życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy pod opiekę przyjmuje piękną, ale tajemniczą Carmillę. Dziewczyny stają się bliskie, lecz dziwne i przerażające zdarzenia zaczynają się dziać wokół nich. Książka, mimo tego, iż nie jest zbyt długa wciąga czytelnika w wir tajemnic i mrocznych wydarzeń, pełnych gotyckiego klimatu i ludowych przesądów.

To literackie arcydzieło przemawia zarówno do miłośników klasyki, jak i fanów nowoczesnych interpretacji wampirycznych motywów. Pośród subtelnych opisów autora kryje się temat toksycznej miłości i relacji między dwiema kobietami, co w tamtych czasach było niezwykle innowacyjne.

„Carmilla” to nie tylko opowieść o wampirach, ale także o kobiecości, pożądaniu i tajemnicach, które prowadzą do mrocznych zakończeń. Pełna napięcia, wyjątkowych bohaterów i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ta książka z pewnością wciągnie każdego miłośnika literatury fantasy.

Książka nie dla mnie albo fakt poznania historii poprzez audiobooka wpłynął na jej odbiór.

Zamysł “Carmilla” jest bardzo dobry, ale po tylu zachwytach, które słyszałam na jej temat, spodziewałam się znacznie więcej. Kompletnie nie czułam tam gotyckiego klimatu (ale tutaj mógł wpłynąć fakt na sposób poznania historii),a sama historia nie wywołała we mnie żadnego zainteresowania.

Nie rozumiałam bohaterów, nie czułam ich charakterów ani niepokojów. Po prostu byli. Czegoś mi zabrakło i w moim odczuciu była to raczej przeciętna historia.

Młoda Laura wiedzę wraz z ojcem nudne i spokojne życie. Do czasu, gdy w skutek pewnych niespodziewanych i dziwnych wydarzeń pod ich opiekę zostaje powierzona Carmilla. Młode dziewczyny szybko się do siebie zbliżają a z Laurą zaczynają dziać się coraz gorsze rzeczy. Koszmary, pogorszenie zdrowia. Nad wsią krąży dziwna choroba, ludzie umierają. Co a może raczej kto jest przyczyną ich niedoli?
Carmilla to klasyk liczący sobie już ponad sto lat. Nie jest to literatura wysokich lotów, jeśli oceniać ją z perspektywy dzisiejszych czasów. Jednak, gdy spojrzymy na nią 152 lat temu, dojdziemy do innych wniosków.
Przede wszystkim jest to jedno z pierwszych dzieł o wampirach. Nią właśnie inspirował się chociażby twórca Drakuli, który w swoim dziele powielił wiele zaczerpniętych z niej motywów, między innymi wierzenia ludowe, rytuały dotyczące unicestwiania wampira czy wątki oniryczne.
Po drugie przedstawia relacje dwóch kobiet. Opisuje pożądanie i uczucia, które mogłoby występować między kochankami. Nie były to dla mnie uczucia zbytnio wyczuwalne, ale sam ich fakt świadczy o pewnej innowacyjności. Nie często w starszych tekstach mamy do czynienia z relacją jednopłciową.
Wznowienie jest pięknie wydane. Gruba oprawa, ilustracje, grafiki rozpoczynające każdy rozdział. Wizualnie książka jest świetna. Jeśli chodzi o treść, to nie porwała mnie w żadnym stopniu. Czytałam ją z lekką obojętnością. Jest to jednak klasyka i uważam, że klasykę warto znać, by chociażby widzieć nawiązania do niej w innych dziełach. Nie jest to książka długa, więc możecie dać jej szansę. Na Empikgo dostępny jest ebook i audiobook.

Audiobook 3 godziny 22 minuty

Krótkie, ale bardzo dobre. Mroczny, gotycki klimat. Coś pięknego. Żałuję, że nie było dłuższe.

Audiobook 3 godziny 22 minuty

Niesamowicie uwielbiam takie mroczne i wampiryczne klimaty. Zapoznałam się z Carmillą w formie audiobooka, ale chciałabym do tej historii wrócić jeszcze raz, ponieważ słyszałam dużo zachwytów nad nowym wydaniem.

Urocza ramotka.

Urocza ramotka.

Książka, która zaintrygowała mnie piękną okładką, opisem oraz poprzez pozytywne recenzje użytkowników. Szczerze powiedziawszy nie miałam o niej wcześniej pojęcia i jaka byłam zaskoczona, że ten tom powstał w XIX wieku.
Carmillę czyta się szybko jest to krótka historia ma nieco ponad 100 stron. Najlepszy klimat tego opowiadania czuć wieczorem przy zaświeconej lampce- efekt niesamowity.
Książka subtelna, ale jak na tamte czasy nowatorska. Autor złamał tabu, dla nas obecnych w XXI wieku pocałunek w policzek między kobietami to nic niezwykłego, ale weźmy pod uwagę okres, w którym pisarz stworzył tą opowieść. Przepiękne ilustracje jestem nimi zachwycona.
Być może teraz mając do dyspozycji wiele książek czy filmów o wampirach nie czujemy powiewu świeżości, temat jest nam bardzo dobrze znany, ale od czegoś ta fascynacja krwiopijcami się zaczęła. Zresztą kobieta wampir, wampirzyca brzmi naprawdę dobrze.
W tym tomie mamy do czynienia z toksyczną miłością gdzie jedna z osób ma co prawda piękny wygląd, ale brzydkie wnętrze i zgniłą duszę.

Przeczytałam w dwa wieczory. Książka fajna, ale bardzo subtelna.
Chyba oczekiwałam czegoś więcej, co nie znaczy że mi się nie podobało.
Jest to kawał dobrej, wciągającej, klasycznej literatury.
Szkoda tylko, że stawia więcej pytań niż odpowiedzi.
Aż żal, że nigdy nie poznamy motywów i tego co kierowało samą Carmillą, ponieważ całość napisana jest z perspektywy Laury.
Dodatkowo muszę pochwalić prześliczne ilustracje. Wspaniałe wydanie.

Przeczytałam w dwa wieczory. Książka fajna, ale bardzo subtelna.
Chyba oczekiwałam czegoś więcej, co nie znaczy że mi się nie podobało.
Jest to kawał dobrej, wciągającej, klasycznej literatury.
Szkoda tylko, że stawia więcej pytań niż odpowiedzi.

Świetna książka, polecam każdemu fanowi i fance, i fanom subtelnej namiętności opisu i fabuły.

• Klasyka
  • Horror