My, dzieci z dworca ZOO

Okładka książki My, dzieci z dworca ZOO
Christiane FelscherinowKai Hermann Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wir Kinder Vom Bahnhof Zoo
Wydawnictwo Iskry
1987-01-01
1987-01-01
832070801X
Ryszard Turczyn
narkotyki literatura młodzieżowa narkomania uzależnienia młodzież dzieci Berlin Niemcy

Oglądałem film, jednakże książka nie ma porównania do filmu.
Opisy są dość wstrząsające, ukazując całą patologię środowiska narkomanskiego.

Oglądałem film, jednakże książka nie ma porównania do filmu.
Opisy są dość wstrząsające, ukazując całą patologię środowiska narkomanskiego.

Super książka. Polecam dla nastolatków i młodzieży.
Książka doskonale opisuje tragedię dzieci pozostawionych samym sobie, tragedię rodziców oraz nieudolność instytucji państwowych.

Super książka. Polecam dla nastolatków i młodzieży.

Pierwsza i najlepsza książka opowiadająca o życiu narkomanki z Berlina Zachodniego. Nigdy wcześniej nie opowiedziano historii tak dobitnie przedstawiającej problemu narkomanii wśród pozostawionej samemu sobie młodzieży. Bardzo realistyczna i dobrze napisana książka. Autorami są dziennikarze, którzy myśleli, że spędzą dwa tygodnie na zbieraniu materiałów do artykułu a rozmawiali z Christiane dwa miesiące. Zszokowani życiem na granicy śmierci w pętli nałogu heroinowego powstała książka a niedługo po publikacji film. Lektura jest tak wciągająca, ze czyta się ją od pierwszej strony aż do samego końca.

Jest to bardzo smutna książka, która odbiera wiarę w nasz świat. Łatwo jest ocenić Christine, że jest ćpunką i to jej wina. "My, dzieci z dworca ZOO" pokazuje jak wiele czynników, o których dorośli zapominają lub nie są świadomi, składa się na takie nieszczęście.

Przebój z Berlina Zachodniego. Początki narkomanii dziecięcej. Dramatyczna opowieść nie tylko dla rodziców nastolatków. Ku przestrodze.

Kilkukrotnie przeczytana, uwielbiałam ją jako nastolatka i myślę, że ukształtowała mnie i moje podejście do używek. Jest mocna, przeraża i odstrasza. Lubię do niej wracać.

Świetnie opisana historia, po jakimś czasie miałam wrażenie, że przeżywam to wszystko wraz z autorką. Temat bardzo ciężki, nie ma tu niczego, co mogłoby wywołać uśmiech na twarzy, mimo to niezwykle wciągająca i poruszająca.

Poruszająca historia narkomanki, która bardzo dokładnie opisuje swoje życie w nałogu. Przedstawiony obraz młodzieży, która znajdując się w towarzystwie osób handlującymi narkotykami boryka się z dylematem "a może ja spróbuję". Opis losów, w których dziewczyna chce "wyjść" z nałogu, ale bardzo szybko wraca do starych nawyków.

Pierwszy raz czytałam tę książkę jak byłam w wieku autorki. Jak na tamte czasy była to jedna z mocniejszych książek. Czy zniechęciła mnie ona do narkotyków? Raczej tak. Czy byłam taką nastolatką jak Christiane? Zdecydowanie nie. Nie imponowało mi takie towarzystwo jak Jej i trzymałam się od niego z daleka.
Czytając tę książkę kilkanaście lat później nadal mną wstrząsnęła. Z tym, że patrzę już na nią pod innym kątem. Przed wszystkim ogromna niedojrzałość biła z tej książki i taka smutna myśl się nasunęła, że narkomania wśród nastolatków, to tak jak była tak i będzie. Wypowiedź autorki i Jej matki nieraz się rozmijała, co według mnie wskazuje na kłamstwo Christinie, która w tej książce niezliczoną ilość razy kłamała - jak to nastolatek. Wspólczuję jedynie rodzicom, którzy muszą się mierzyć z narkomanią dziecka - sama nie wiem co bym zrobiła na ich miejscu.
W czasie akcji książki nie mówiło się np. o HIV, a biorąc pod uwagę wymienę brudnych strzykawek i prostytucję, aż włosy na głowie stają.

Czy jest to książka ku przestrodze dla młodych osób - nie, nie i jeszcze raz nie. Mogłoby się wydawać, że dotrze do młodego umysłu, ale jest to bardzo ryzykowne. Dla większości tak jak dla Christine okaże się czymś fajnym, nowym. Będą chcieli spróbować, żeby się przekonać jak to jest lub żeby sobie udowodnić, że oni się temu nie podadzą. Polecam ją natomiast rodzicom, żeby zobaczyli co siedzi w głowie nastolatka, jak potrafi kłamać i manipulować i dzięki temu może chociaż rozpoznać wcześniej jakieś niepokojące sygnały.

Czytając tę książkę kilkanaście lat później nadal mną wstrząsnęła....

Przerażająca. Wstrząsająca. Warto przeczytać.

Przerażająca. Wstrząsająca. Warto przeczytać.