Im Anfang war der Wasserstoff
popularnonaukowa
Maciek87

Jeżeli przed naszym światem istniał inny świat, od którego dzieli nas nieprzekraczalna bariera prawybuchu, a przed nim jeszcze inny i tak dalej - wówczas wydaje się, że przyczynowy łańcuch biegnący ku początkowi zagubił się w nieskończoności. Może jednak jest tak, że żadnego początku nie było. Co prawda [...] straciliśmy nieco zaufanie do pojęcia nieskończoności. A jak będzie ono wyglądać, gdy spróbujemy sięgnąć myślą wstecz, wzdłuż szeregu przyczyn aż do pierwszego początku pierwszego świata - tego nikt nam powiedzieć nie może.

Tymczasem pytanie o początek dla każdego z nas ma jeszcze jedno zupełnie inne znaczenie. Wiedzieć chcemy nie tylko, kiedy i w jaki sposób powstał świat, wiedzieć chcemy także, dlaczego powstał. "Dlaczego w ogóle coś istnieje?" bądź, mówiąc inaczej: "Dlaczego nie jest tak, że jest nic? ..."

Nie sposób dobrze opowiedzieć o tej zadziwiającej książce, trzeba ją po prostu przeczytać. Raczej nie zrewolucjonizuje spojrzenia na świat i chociaż można odnieść wrażenie, że właśnie to było zamiarem autora to jednak tak nie jest. Jest za to ogromna ilość faktów, czasami wprost trudno w nie uwierzyć bo niektóre przeczą tzw. zdrowemu rozsądkowi. Są więc pytania i próby odpowiedzi na nie.
Tych pytań jest wiele i trudno ocenić, które jest ciekawsze i ważniejsze. Po lekturze tej książki zawsze to samo kochane uczucie - świat jest piękny i niepojęty.

Hubert | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Za książkę brałem się z pewnym wahaniem. Stara już, rozsypująca się cegła dość długo leżała w kartonie z nieprzeczytanymi książkami i cierpliwie znosiła upokarzające przesuwanie z jednego końca owego kartona na drugi w czasie, kiedy bardziej atrakcyjne wizualnie koleżanki wychodziły z kartona często jeszcze w dniu, w którym się w nim pojawiły. Ostatecznie jednak powiedziałem sobie "raz kozie śmierć" i wziąłem do ręki "Na początku był wodór". I nie zawiodłem się ani troszkę. Książka jest bardzo, bardzo dobra.

Tematyka jest następująca: książka przestawia dzieje życia na ziemi - zaczyna od powstania samej planety i później w pasjonujący sposób przechodzi przez kolejne etapy - fotosyntezna, oddychanie tlenowe, wielokomórkowość, stałocieplność i wreszcie - świadomosć

Czytając nie sposób unikać pewnych skojarzeń. Pierwsze rozdziały brzmią jakby były wyjęte z "Krótkiej Historii Czasu" Hawkinga. Kolejne - jakby pisał je Richard Dawkins - osoby lubiące książki tego naukowca powinny czuć...

Zuba | 2012-07-19
Przeczytana: 2011 rok

Czytałam tę książkę 20 lat temu i nie zrobiła na mnie prawie żadnego wrażenia. Po kolejnych 20 latach czytało mi się ją rewelacyjnie, nie mogłam jej odłożyć (a to w końcu kryminał nie jest). Polecam.

Ewa Kowalska | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Pasjonująca opowieść o powstaniu ziemi, przystępnie opisane zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne rządzące w świecie przyrody. Do tego piękne bajki o Marsjanach. Rzeczywiście w momencie wydania była to pozycja obowiązkowa. Dzisiaj można ją potraktować jako punkt wyjścia do zgłębiania wiedzy przez gimnazjalistów.

Są ludzie, i to niemało, którzy wprost odrzucają ewolucję lub wpisują ją w "boski plan", obudowując ją przeróżnymi mniej lub bardziej barwnymi dodatkami. Po co to całe ideologiczne confetti, czy fakty nie moga być ciekawe, a wręcz pasjonujące?. Właśnie to udowadnia Ditfurth w swoich fenomenalnych książkach.

GabrielL Kamiński | 2010-12-01
Przeczytana: 20 maja 1977

Pamiętam "kupowałem" tą "kosmiczną" sagę Ditfurtha na "Maju z książką" walcząc z kolejką takich samych jak ja pasjonatów książek...A teraz
widzę to na "wyprzedaży" w bibliotekach za przysłowiową "złotówkę"

Michal | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Pierwsza polowa ksiazki bardzo ciekawa, pozniej robi sie juz raczej zabawnie...ale ogolnie interesujace rozwazania.

| 2012-12-28

książka po której ma się chęć przytulać do drzew :)

Cellular | 2015-08-11
Przeczytana: lipiec 2015

Na podróży Dithfurtha przez przestrzeń, czas i świadomość "Na początku był wodór" jest przystankiem numer dwa. W pierwszej części swojej trylogii neurolog zajmował się miejscem człowieka (czy w szerszym rozumieniu życia) w przestrzeni, teraz postanowił opowiedzieć, jak w ogóle doszło do powstania życia. I raz jeszcze robi to z niesamowitą sprawnością i niebagatelną gracją. Tym razem sama struktura książki i opowieści jest nieco bardziej uporządkowana niż we wcześniejszych "Dzieciach wszechświata" - Ditfurth nie skacze już od myśli do myśli, a krok po kroku śledzi cała historię, od Wielkiego Wybuchu - w końcu na początku był wodór (jednocześnie w żaden sposób nie stara się dociekać, co było przed - i za to, że oparł się takiej pokusie również należy się plusik) - i zatrzymując się w newralgicznych, przynajmniej w jego ocenie, punktach zwrotnych na drodze do dnia dzisiejszego - opowiada o samym początku i łączeniu się atomów wodoru w pierwiastki cięższe; wyjaśnia, dlaczego...

wai | 2011-01-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Mimo, że od czasów napisania książki, trochę się w nauce zmieniło, jednak teorie Ditfurtha są niesamowicie inspirujące. Dają podstawę do przemyśleń nad historią życia, a także do refleksji nad naszą przyszłością.
Bardzo inspirująca lektura.

elwa1 | 2015-03-30