Drzewo białej morwy

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
O pioneers
Agka

"Drzewo białej morwy" to jedna z najgłośniejszych powieści W. Cather, opiewających okres pionierski w Stanach Zjednoczonych. Z różnych stron, głównie z Europy, ściągają przegrani ludzie do kraju, gdzie czeka na nich surowa ziemia. Za włożony w nią trud wypłaci się osadnikom - po latach - stabilizacją losu, dobrobytem. Treścią powieści są dramatyczne losy szwedzkiej rodziny osadniczej. Bohaterka utworu, Aleksandra, jest uosobieniem szlachetnego, heroicznego trudu. Bowiem - jak pisze autorka - "historia każdego kraju bierze swój początek w sercu mężczyzny lub kobiety". Dla czytelnika polskiego ciekawy i wzruszający jest fakt, że Willa Cather dała tej epickiej opowieści motto z "Pana Tadeusza".

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

darek_lask | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Przepiękna, wzruszająca historia. Jedna z tych książek, które przy kolejnym czytaniu okazują się jeszcze lepsze.

Medellin | 2015-05-27
Przeczytana: 24 maja 2015

Willa Cather opowiada w "Drzewie białej morwy" o osadnikach z Europy, którzy wyruszyli na prerie dzisiejszej Nebraski aby "czynić ziemię sobie poddaną". Większość bohaterów powieści to potomkowie pierwszych osadników - ci, którzy mieli kontynuować dzieło rąk ojców i matek, okupione licznymi wyrzeczeniami ale w końcu przynoszące owoce włożonej pracy.

Nie każdy z bohaterów potrafi poradzić sobie z gospodarowaniem w niepewnych ekonomicznie czasach, niektórzy podejmują chybione decyzje i nie potrafią pogodzić się z porażką, innym praca przynosi satysfakcję i dostatek.

Centralną postacią powieści jest Aleksandra Bergson. Jest ona dobrym duchem czuwającym nad wszystkim, nad ziemią i ludźmi. Chroni wszystkich i stara się im pomagać, płacąc za to wysoką cenę jaką jest jej własna samotność. Ale nawet tak silna i zaradna osoba nie jest w stanie zapobiec tragedii wiszącej w powietrzu.

natanna | 2015-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Willa Cather, która wczesną młodość, a zatem lata 70 i 80-te XIX wieku, spędziła na rodzinnej farmie w płn. Wirginii, co wywarło wielki wpływ na jej psychikę a zarazem silnie odbiło się na jej twórczości, z wielkim pietyzmem sławi w "Drzewie białej morwy" okres pionierski w Stanach Zjednoczonych, do których ściągali ci, którzy w Europie nie widzieli dla siebie i swych rodzin przyszłości. Tu czekała ich surowa, trudna do ujarzmienia ziemia, ale oni jeżeli już nie w pierwszym to następnym pokoleniu przy pomocy zmian w uprawach, jak i pojawiających się nowinek technicznych usprawniających pracę na roli, potrafili ją doprowadzać do rozkwitu sami osiągając dobrobyt i stabilizację. Tak właśnie dzieje się w przypadku szwedzkiej rodziny osadniczej, której członkowie są bohaterami "Drzewa białej morwy".
Jak zdążyłam się zorientować po opisach książek, które wybrałam ze swojego zbioru Kolibrów do przeczytania w czerwcu to kobiety są głównie bohaterkami książek Willi Cather....

Soledad | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Przepiękna opowieść o zwykłości, o życiu w symbiozie z ziemią, o szacunku dla przyrody i drugiego człowieka. Napisana plastycznym językiem pełnym ciepła, czystości. To książka, przy której odpoczęłam i się zadumałam. Lubię takie opowieści.

nextdooralice | 2018-03-27

Książeczka krótka, ale bogata w emocje. Czasami tęsknię do takiego amerykańskiego stylu pisania, jak tu - takiego ich swoistego "pozytywizmu" i "Drzewo białej morwy" było dobrą okazją, aby poczuć tę melancholię i nostalgię za niezłomnymi ludzkimi charakterami czerpiącymi siłę z pracy fizycznej i walki o przetrwanie, za miłością do ojczyzny - tym rozczulającym amerykańskim patriotyzmem, fascynacją amerykańską przyrodą i zarazem przypomnieniem, że nic nie jest proste w relacjach międzyludzkich w czasach szwedzkich, norweskich i czeskich pionierów, jak i teraz,a ziemia tylko wydaje się być ujarzmioną.

Małgorzata | 2016-02-01
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Wzruszająca opowieść o losach pierwszych farmerów w Stanach Zjednoczonych, którzy odważyli się opuścić stary kontynent i zmierzyć się z surową, nieznaną ziemią, łaskawą tylko dla najwytrwalszych. Opisując perypetie głównej bohaterki Aleksandry i jej rodziny, autorka opowiada o ich codziennych zmaganiach, o miłości, o trudnych wyborach i o losie, który czasami na ślepo wybiera za nas - jednym rezerwując miłość, innym śmierć, w momencie gdy najmniej się tego spodziewamy.

tomsn | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To raczej romans niż opowieść o ujarzmianiu ziemi, tym bardziej, że jest niewielka objętościowo. Taki typ literatury do mnie nie przemawia, uważam, że jest zdecydowanie "dla kobiet". Choć może ciekawić, to zbyt wiele w tym melodramatu i sentamen... setamnte... sentema... s e n t y m e n t a l i z m u. Kilka ciekawych spostrzeżeń, z czasu, w którym zdrada była większa zbrodnią niż podwójne morderstwo. Dla wszystkich fajnych zaczytanych kobiet.

Profesorek | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam