Biuro matrymonialne

Le Bureau des mariages. Chapeau bas
830511385X
opowiadanie francuskie
monotema

Emerytowany policjant w roli Świętego Mikołaja, zakochana w niewidomym grajku ułomna służąca, klienci biura matrymonialnego, złodziejaszek, który postanowił być uczciwy, sprytne małżeństwo organizujące pogrzeb odsądzonej od czci prostytutki oto tylko kilka zaledwie postaci z jakże bogatej galerii bohaterów tych oryginalnych, o nieoczekiwanych pointach opowiadań. Świeży i bogaty język, pełen to zjadliwej, to pobłażliwej ironii, niebanalny rysunek psychologiczny postaci, pochwała wyższych wartości moralnych – oto dominujące cechy prezentowanych w tym tomie opowiadań.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mario | 2013-06-22

Jakże dziwne wydaje się nam, dzisiejszym czytelnikom, spotkanie z literaturą "po prostu". Z prozą, która opowiada historie i w nich pokazuje coś, co zdaniem autora jest warte pokazania, co może czytelnikom pomóc zrozumieć, pomóc zobaczyć. Taka jest ta książka, kupiona na pchlim targu za złotówkę. Warta jest więcej niz cała półka tzw. "bestsellerów" po pięć dych każdy.
Tylko tłumaczenie - aczkolwiek bardzo dobre - zrobiono jak dla tekstów dziewiętnastowiecznych. Styl przywodzi na myśl choćby Balzaca, musiałem sobie przypominać, że to opowiadania sprzed niewiele ponad pół wieku.

monotema | 2010-08-06
Przeczytana: 26 czerwca 2008

Skąd u autora takie poczucie humoru, bo młodość miał niełatwą. Nie lubię opowiadań, ale te przeczytałam z przyjemnością i zapewniam, że ponownie do nich wrócę.

Noemi | 2014-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2014

Niby tak, ale jednak nie. Czytanie sprawia przyjemność, ale rzeczywiście, język przywodzi na myśl zdecydowanie inne czasy. I jednak czuję się trochę rozczarowana - opowiadania nie są złe, ale mam wrażenie, że to wszystko już gdzieś czytałam.

asia | 2013-11-12
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane

Opowiadania z czasów zanim wymyślono "postmodernizm", kiedy to w modzie było kontynuowanie wielkich tradycji literackich. Bazin spogląda na brzydkich maluczkich i odkrywa ich piękno. A czasem nawet piękno...

Sparks | 2011-11-18

Najlepsze opowiadanie ze zbioru, to te, o miłości brzydkiej, kulawej kelnerki o pięknym głosie, z niewidomym grajkiem(nie pamiętam tytułu). Dobrze pokazane stereotypy inwalidów i starych panien podtrzymywane przez niezbyt rozgarniętą gawiedź. Mimo, że to opowiadanie raczej dla romantycznych pań, to zrobiło mi się bardzo miło, gdy para zagrała na nosie okrutnemu żartownisiowi, który przedstawił ich sobie dla żartu - niewidomy grajek i szpetna, kulawa kobieta o anielskim głosie. Ciekawy klimat francuskiej knajpy.
Drugie miejsce zajmuje opowiadanie o klientach biura matrymonialnego. Miłość nie jedno ma imię, dobrze jest sobie o tym przypomnieć. Inne czasy, inni, spokojniejsi ludzie.
Reszty opowiadań nie pamiętam tak dokładnie, ale nie odstawały poziomem. ogólnie polecam, szczególnie lubiącym francuskie klimaty ?połowy? XX wieku

Maromira | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Wzięte przypadkowo - bo jak już się porządkuje biblioteczkę, to można przy okazji poczytać książki, o których istnieniu się zapomniało - a sprawiło wielką przyjemność. Dobrze napisane, a poza tym zaskakujące - mimo swojej objętości i kierunku, w którym zdaje się prowadzić czytelnika Bazin - tak więc "Biuro matrymonialne" pokazuje, że da się jeszcze pisać dobre opowiadania. No a poza tym, to chyba jedyna, albo jedna z niewielu, pozycja, gdzie wszystkie opowiadania trzymają jeden, dość wysoki, poziom.

Anksunamun | 2016-07-13
Przeczytana: sierpień 2012