Co widział pies i inne przygody

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Seria: Punkty Przełomowe
Wydawnictwo: Znak
What the Dog Saw And Other Adventures
ciekawostki, olśnienia, sekrety, sukces
Ag2S

Patrz tak, żeby zobaczyć więcej. Dlaczego jest tylko jeden rodzaj ketchupu? Czego twórca pigułki antykoncepcyjnej nie wiedział o kobietach? Czemu tylko feministka mogła stworzyć modę na farbę do włosów? I co właściwie widział pies? Malcolm Gladwell potrafi odnaleźć przygodę zarówno za sterami samolotu, jak i wśród sklepowych półek, szukając idealnego ketchupu. Demaskuje mit o genialnych...

Patrz tak, żeby zobaczyć więcej.
Dlaczego jest tylko jeden rodzaj ketchupu?
Czego twórca pigułki antykoncepcyjnej nie wiedział o kobietach?
Czemu tylko feministka mogła stworzyć modę na farbę do włosów?
I co właściwie widział pies?
Malcolm Gladwell potrafi odnaleźć przygodę zarówno za sterami samolotu, jak i wśród sklepowych półek, szukając idealnego ketchupu. Demaskuje mit o genialnych profilerach FBI, zagląda do raportów CIA i radzi, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Nikt nie opowiada tak jak Gladwell.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

eduko7 | 2015-06-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Zbiór jakże ciekawych reportaży pokazujących m.in. historię wynalazków, sylwetki projektantów, przedsiębiorców, handlowców, których wkładu w "czynienie naszego życia łatwiejszym" przeciętny użytkownik nie jest świadomy. Mnie najbardziej urzekł reportaż "Co widział pies?". Autor podejmuje również różne ważne problemy z zakresu psychologii i socjologii.

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Malcolm GLADWELL - "What the Dog Saw?"

Wnuk mnie tym „uszczęśliwił”; sam przeczytał już dwie książki Gladwella, a teraz czyta trzecią, wyjścia nie mam, muszę czytać, bo chce ze mną gadać. Mając to na uwadze, już nie szukam tłumaczenia na język polski, ino oglądam podarowaną książkę; a w niej samego tekstu 410 stron plus przedmowa, instrukcje i tematy dyskusyjne do czytania grupowego. Na naszym LC Gladwell (ur. 1963) ma 6 książek, a odnośnie tej - 138 ocen, 21 opinii i średnią 6,59 gwiazdek. Również tam podano, że jest jednym.. "..ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie".
Z anglojęzycznej Wikipedii wyczytałem, że jest to zbiór 19 artykułów, publikowanych uprzednio w "The New Yorker", w którym zaczął pracować w 1996, wydany w 2009 roku. Artykuły poruszają popularne tematy, w których Gladwell:
"..tries to show us the world through the eyes of others, even ...

anek7 | 2011-05-11
Przeczytana: 11 maja 2011

Jeżeli zastanawialiście się czasami dlaczego wasz pies jest nieposłuszny, co tak naprawdę widać na zdjęciach mammograficznych lub jak wygląda praca „łowców talentów” to zdecydowanie powinniście sięgnąć po książkę Malcolma Gladwella pt. „Co widział pies i inne przygody”.

Autor to amerykański pisarz i publicysta, autor kilku bestsellerów, którego nazwisko znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie stworzonej przez „Time”. W Polsce wydane zostały jeszcze trzy inne jego prace, a mianowicie „Punkt przełomowy”, „Błysk!” i „Poza schematem” – wszystkie znalazły się na liście 20 książek, które kształtowały polskich liderów. Listę stworzył magazyn „Think tank” a książki wydał „Znak” w serii „Punkty przełomowe”.

Na książkę składa się kilkanaście artykułów publikowanych wcześniej w prasie, które na potrzeby tej publikacji zostały podzielone na trzy grupy tematyczne.
„Maniacy, pionierzy i inni geniusze mniejszego formatu” to historie ludzi, którzy mieli i mają wpływ na...

szfagree | 2011-03-30

Z pewnością Gladwell to mistrz analizy. Pierwszym i według mnie największym plusem książki jest interesujący pomysł! "Co widział pies..." to zbiór opowiadanio-reportażowo-przemyśleń o... wszystkim. Od pigułek antykoncepcyjnych do firm biznesowych i niuansów politycznych. Szeroka gama tematów sprawi, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. A ów tematy są tak niespotykane, czasem wręcz idiotyczne (ale tylko na pierwszy rzut oka...), że drugiej takiej książki nie ma i raczej nie będzie.

Gladwell często odwołuje się do psychologii i psychologii społecznej. Wykazuje się rzadko spotykaną u ludzi wnikliwością. Jego teorie po przeczytaniu wydają się bardzo prawdopodobne, i wielokrotnie zdarzyło mi się zapytać samą sobie: Czemu ty na to nie wpadłaś? Niektóre wnioski rozśmieszają a nawet rażą błyskotliwością, na przykład fragment przedmowy:

"Później okazało się, że przeżywałem to, co psychologowie nazywają problemem odrębnej tożsamości. Roczne dziecko uważa, że skoro ono samo przepada...

eris | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Niewielu z nas na co dzień zastanawia się nad tym, dlaczego jest tylko jeden rodzaj keczupu, nie rozkłada na czynniki pierwsze psychiki przestępców, nie skupia się na życiu twórcy pigułek antykoncepcyjnych, a tym bardziej o tym nie pisze.
Dla Malcolma Gladwella najwyraźniej nie ma rzeczy niemożliwych, o czym bardzo dokładnie przekonujemy się w jego książce Co widział pies i inne przygody będącej zbiorem artykułów publikowanych przez autora w amerykańskich magazynach. Przedstawia nam on historie najróżniejszych osób, które zmieniły coś w światowym rynku, wpłynęły na losy innych ludzi, osiągnęły coś na skalę międzynarodową lub po prostu są, żyją, czymś się zajmują, co same w sobie jest dla autora czymś fascynującym. Gladwell udowadnia nam, że każdy temat jest dobrym i ciekawym materiałem na artykuł i na świecie jeszcze niejedno nas zadziwi. Dokonuje on wnikliwych analiz ludzkiej psychiki, opierając się na niezwykłych źródłach i pokazuje nam to, na co normalnie nie zwrócilibyśmy...

mart | 2012-02-21

Od razu zaznaczę, że uwielbiam tego typu książki, które mogą nas czegoś nauczyć i powodują że jesteśmy ciekawsi świata. Autor w bardzo ciekawy sposób porusza wiele tematów, tworząc książkę w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Książka jest podzielona na trzy części: 1. Maniacy, pionerzy i inni geniusze mniejszego formatu, 2. Teorie, prognozy, diagnozy oraz 3. Osobowość, charakter i inteligencja. W każdej części znajdziemy historie, które są opowiedziane w naprawdę ciekawy i wnikliwy sposób.Książka napisana jest w bardzo lekki i zrozumiały sposób.

Jeżeli ktoś tak ja, wiecznie jest ciekawy świata to bezwzględnie polecam mu tą książkę.

książek: 1968
seduction | 2011-04-05
Przeczytana: 2011 rok

Te z pozoru błahe tematy, są zagłębiane i odkrywane najdoskonalszymi metodami oraz tak wnikliwie opracowane, że ich czytanie staje się przyjemnymi godzinami spędzonymi na poznawaniu naprawdę rewelacyjnych i ciekawych historii, którymi zaraz chcemy się z kimś podzielić. I ręczę, że każdy z Was podczas czytania tej książki, pomyśli sobie: "Dlaczego ja o tym nie pomyślałam/em? Przecież to jest świetne!" Zachęcam do tej pozycji, a ja osobiście zapewne sięgnę po inne pozycje autorstwa pana Gladwell'a.

Maleństwo | 2011-04-06

Generalnie jestem zwolennikiem powieści. Lubię kiedy akcja toczy się z wolna przez całą książkę, lubię wielowątkowość i zakończenie "z przytupem". Unikam, zbiorów opowiadań, nowel czy felietonów. Z jednym wyjątkiem. Książka pt. "Co widział pies" zdobyła mnie kolokwialnie rzecz ujmując "rzutem na taśmę".
O tej książce trudno nic nie wiedzieć. Na blogach jest jej pełno. Należy jednak podkreślić, że pozycja w pełni na to zasługuje. Dlaczego? Bo jest bardzo, ale to bardzo ciekawa. Autor podejmuje się przedstawienia codziennych spraw w sposób wyjątkowo ciekawy. Podchodzi do ketchupu, czy też antykoncepcji w taki sposób, że czytelnikowi wydaje się, że nad badaniem danego tematu spędził większą część swojego życia. Z drugiej strony mam wrażenie, że On nie może być normalny - to musi być sympatyczny szaleniec o mentalności dziecka i jego spostrzegawczości. A tymczasem Malcolm Gladwell jest niezmiernie inteligentnym dziennikarzem, który analizując poszczególne przedmioty, odczucia, czy też...

sandra fras | 2012-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Książka składa się z felietonów traktujących każdy o innym temacie. Wszystkie łączy jeden wspólny cel: pokazać drugą stronę, może nawet trzecią... Pokazać, że nie zawsze wszystko z pozoru wygląda tak, jak przyzwyczailiśmy się na coś patrzeć. Ta książka zmusza do myślenia, zachęca do stawiania pytań. Używanie mózgu nie boli i to jest najważniejsze przesłanie. Jeśli jest to uzasadnione przestawmy trochę porządek świata, postrzeganie i perspektywę. Natomiast przede wszystkim otwórzmy się i nie łykajmy wszystkiego bez przemyślenia!! Do tego lekki, zwięzły i konkretny styl pisania bądź co bądź dziennikarza, sprawia, że często trudne naukowe przekazy są nam podawane w naprawdę lekki i czytelny sposób. Odskocznia od długich fabuł, skomplikowanych wątków i wielkiej prozy wielkich mistrzów :) Gorąco zachęcam do lektury, bo książka jest bardzo ciekawa!

Dariusz Zagórski | 2011-03-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 marca 2011

Ciekawe historie opisujące różne aspekty życia od wychowania przez edukację
, talent, katastrofy, rozmowy kwalifikacyjne, uogólnienia.

Dobrze się czyta.