Inteligencja emocjonalna w praktyce

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Working with emotional intelligence
acwo

W drugiej, po fenomenalnym bestsellerze Inteligencja emocjonalna, książce zatytułowanej Inteligencja emocjonalna w praktyce Goleman zajmuje się źródłami sukcesu w pracy, i to zarówno indywidualnego pracownika, jak i całej organizacji. Pokazuje na konkretnych przykładach jak emocje, samokontrola i samoświadomość, zdolność komunikacji, umiejętność pracy w grupie wpływają na osiągnięcie sukcesu.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2007

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/183/Inteligencja-emocjonalna-w-praktyce

Karimba | 2011-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Jeszcze kilkanaście lat temu istniało przekonanie, że do osiągnięcia sukcesu wystarczy wysoki iloraz inteligencji. Ukończenie wyższej szkoły i posiadanie wysokich zdolności intelektualnych było przepustką do rozpoczęcia kariery zawodowej. Jednak liczne badania pracowników wykazały, że do odniesienia sukcesu potrzebne jest coś jeszcze. Czynniki te zebrano w całość, którą nazwano inteligencją emocjonalną.

Daniel Goleman, amerykański psycholog i doktor nauk humanistycznych, w swej książce postanowił przybliżyć czytelnikowi temat inteligencji emocjonalnej i jej wpływu na pomyślność przedsiębiorstwa. I tak oto otrzymujemy wiele cennych informacji i wskazówek, które skłaniają do refleksji nad samym sobą i nie tylko. Czytając tę publikację można zacząć zastanawiać się nad charakterem organizacji, w której się pracuje bądź pracowało się. Odruchowo zaczęłam oceniać swoje poprzednie miejsca pracy pod kątem tego, co przeczytałam w tej książce. Doszukałam się pewnych niedociągnięć w firmach,...

Emil | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Wcześniejszą książkę o inteligencji emocjonalnej Golemana wysłuchałem w formie audiobooka. Zachęcony poprzednią lekturą sięgnąłem po tą książkę. Książka dość gruba, ponad 450 stron. W moim przypadku pod koniec czytania zwyczajnie zaczęło mi się nudzić. Z czasem przykłady wydają się być powtarzane i nudne. Książka napisana w formie case study - studium przypadku firm na przełomie lat 80-90-tych poprzedniego stulecia. Jeśli szukasz poradnika w formie pigułki lub czopka z wiedzą, to możesz tą pozycję przeczytać, jednak dodatkowo szukaj innej książki.

vivarto | 2014-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2014

Multum przykładów, które - według autora - mają świadczyć o tym, że książka odnosi się do praktycznych wymiarów IE, są w gruncie rzeczy naciąganą ilustracją z góry postawionej tezy, bez próby jej falsyfikacji. Przykłady na początku czytania książki mogą zainteresować, lecz po jakimś czasie zwyczajnie nudzą. Książka może być ciekawa dla laików, na pewno zaś nie będzie za taką uchodzić w opinii dyplomowanych psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów.

dorka | 2013-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 lutego 2013

Liczyłam na praktykę, niestety się zawiodłam. Dużo przykładów, dlaczego ważne jest, by pracować nad sobą. Zbyt mało konkretów, jak się doskonalić, jak pracować nad sobą.

kingi | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Do pracy

Przydatna i w pracy i w życiu osobistym. Napisana ciekawie, poparta wieloma przykładami. Korzystałam z niej na studiach i w pracy przy projektowaniu szkoleń z komunikacji interpersonalnej oraz pracy zespołowej.

Malgorzata Gec | 2013-02-27
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Bardzo ciekawe i muszę wracać do tej ksiązki

Joker | 2016-03-05

Na 457 stronach dowiadujemy się czym jest inteligencja emocjonalna i jakie ma przyłożenie na życie prywatne oraz zawodowe. Książka daje ogólne pojęcie i jak autor wielokrotnie przytacza, "nie jest to dzieło, które odmienia twoje życie o 180 stopni". Poznajemy predyspozycje potrzebne do, tak na prawdę, życia w społeczeństwie sieciowym. Nie możność komunikowanie się rzutuje na sytuacji finansowej osobistej jak i firm, które poszukiwały problemów w mechanizmach rynkowych zamiast po prostu wysłuchać i porozmawiać z ludźmi. Książka o tyle jest ważna z tego powodu, gdyż wyraziście wskazuje na znaczenie kompetencji "miękkich". To, że ktoś świetnie programuje, a nie potrafi pracować w grupie i wysłuchać innych propozycji, czyni z takiego człowieka balast dla firmy, które chce żeglować po morzu nowych możliwości.

halszka31 | 2011-10-12

Dobrze jest przeczytać tę książkę, aby nie wpadać w kompleksy przy rozwiązywaniu testów na IQ. Przez wielu autorów inteligencja emocjonalna jest wyżej oceniana, czemu się nie dziwię, każdy zna wady testów....

Maria Tarczyńska | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Nie jest to książka tak przełomowa jak pierwsza część, ale trzeba przyznać, że swoje miejsce w kanonie literatury psychologicznej ma.

Karmazynowa | 2016-03-18
Przeczytana: 2009 rok

w porównaniu do "pierwszej części" słaba.
Pewnie autor na fali sukcesu "Inteligencji emocjonalnej" postanowił npisać tę część.

Rzadko porzucam książki i staram się doczytać do końca natomiast tę porzuciłam i zostawiłam około 30 stron...