Liczenie baranów

978-83-7495-969-8
psychologia, sen, umysł
popularnonaukowa
Mariusz

* Kolejna, po "Seksie, narkotykach i czekoladzie", książka Paula Martina przybliża przyjemności, o których nam się nawet nie śniło. * Ile prawdy jest w powiedzeniu, że kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje? Dlaczego ptaki śpią z jednym okiem otwartym? Jak radzili sobie ludzie bez kofeiny i przed wynalezieniem budzika? I czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek się jeszcze wysypia? Chociaż...

Chociaż przesypiamy jedną trzecią życia, nadal zadziwiająco mało wiemy na temat źródeł snu i jego celu. W najnowszej książce Paula Martina znajdziemy wszystko, co współczesna nauka wie o tym najbardziej tajemniczym stanie człowieka. Autor rozwikła dla nas zagadkę ziewania, ukaże zagrożenia związane z lunatyzmem, a nawet zwróci uwagę na nocne, nie tylko męskie, erekcje. Czy możemy kontrolować swoje sny? I do czego w ogóle są nam one potrzebne? Paul Martin podkreśla ważną dla naszego życia rolę spania i śnienia. Dzięki niemu mamy szansę nabrać większego szacunku do tego cudownego czasu spędzanego w oderwaniu od świata oraz nauczyć się czerpać ze snu większą przyjemność.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42105

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42105

Nikto | 2015-08-08
Przeczytana: 03 marca 2015

Ta książka to całkiem niezłe Kompendium wiedzy na temat spania i śnienia,a także wszystkich innych aspektów z tym związanych.Nie należy przerażać się też ilością stron,ponieważ prawie sto ostatnich stron ,to wypis nazw wszelkich źródeł z jakich autor korzystał przy pracy nad swoją książką.A jest ich całkiem sporo,dużo cytatów ,dużo wszelkiej maści statystyk z różnych badań i dużo polecanych lektur z których te informacje pochodzą .A czego właściwie można się dowiedzieć z tej obszernej pozycji.Ano ,chociażby tego co to jest lunatykowanie,albo mikrosen i komu się przydarza.Przeczytamy też o tym w formie ciekawostki ,że na przykład delfiny śpią tylko jedną połową swojego mózgu i że zgodnie z doświadczeniem przeprowadzonym przez Einstaina w swoim prywatnym ogrodzie,rośliny też zapadają w coś w rodzaju snu.Dowiemy się też jak groźni dla siebie i innych mogą być niewyspani piloci, kierowcy,czy chociażby lekarze.Co ma wspólnego erekcja z ziewaniem.Zastanawialiście się na przykład kiedyś...

orchisss | 2011-05-22
Przeczytana: 22 maja 2011

Sen to jedna z bardziej trywialnych czynności. Robi to każdy z nas, bez względu na płeć, pochodzenie, pozycję społeczną, wiek ...ba! nawet gatunek. Niejeden (niejedna) z nas mógłby się obwołać specjalistą ds. snu. Ale ile tak naprawdę wiemy o śnie? Po przeczytaniu książki Paula Martina stwierdzam - ja wiedziałam mało.
O czym książka jest - głosi opis. Autor porusza większość aspektów związanych ze spaniem - od ziewania poprzez chrapanie, koszmary nocne, wpływ kofeiny i alkoholu na sen na wyborze łóżka skończywszy - temat został zdecydowanie potraktowany kompleksowo. Autor zawstydza bibliografią i polecanymi lekturami - 66 stron drobnym makiem. Mnogość odniesień - biologicznych, naukowych, kulturowych, literackich - zdecydowanie imponuje. OK, ok ... ale czy książka jest ciekawa dla laika, który nie podnieca się łańcuchem DNA i jego wiedza biologiczna przestała się pogłębiać gdzieś w okolicach 3. klasy liceum? Otóż - zdecydowanie tak.
Książka spokojnie mogłaby służyć jako...

Felicity | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka dla zaintrygowanych tematami związanymi ze spaniem i snami. Odpowiada na wiele pytań, zarówno dotyczących fizjologicznej strony stanu uśpienia, zjawiska marzeń sennych, jak i problemów i kwestii z nimi związanymi: bezsenności, lunatyzmu, erotyki, ziewania, chrapania itp.
Czyta się dobrze, ale jak dla mnie autor wplata zbyt dużo cytatów, i to nie tylko takich które wnoszą treści merytoryczne, ale i mające pełnić funkcje ozdobne - tylko po co, panie autorze?! Wygląda to jakby wcześniej kolekcjonował z rożnych źródeł cytaty o tej tematyce, a teraz chciał na siłę dać im nowe życie w swoim wydawnictwie. Mnogość cytatów rozbija spójność czytania, może po prostu nie mam podzielnej uwagi, ale w pewnych momentach traciłam wątek.
Niemniej jednak polecam - można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Michel | 2012-04-15

Ciekawe i zgrabnie napisana książka popularyzatorska na temat różnych zagadnień związanych ze snem. Zawiodło mnie trochę zbyt oszczędne przytaczanie wyników najnowszych badań, nie wchodzenie w szczegóły. Zwłaszcza rozdział dotyczący problemów ze snem był jak dla mnie nazbyt skąpy - liczyłem an coś więcej, choćby dlatego, ze są one udziałem moim i coraz większej liczby osób. Ale ogólnie warta polecenia - czyta się bardzo dobrze, język bardzo przystępny.

milijon | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 grudnia 2013

To moje drugie udane spotkanie z książką z wydawnictwa Spectrum. Po "Makdonaldyzacji społeczeństwa" sięgnęłam po książkę o śnie. Plusem jest niewątpliwie przystępny język oraz przedstawienie problemu snu i tematów z nim związanych w jednym miejscu. W niektórych momentach była nudnawa (dałoby się ją nieco skrócić), ale generalnie polecam, ciekawa pozycja.

Itka | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Książka zawiera sporo ciekawych informacji na temat snu, jednak czasami wydaje się, że autor zbyt wiele razy powtarza raz już przytoczone wiadomości. Duży plus za zabawne komentarze naukowych faktów.

Adrian000 | 2013-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Świetna, lekko się ją czyta, choć przytacza wyniki wielu badań, na różne tematy powiązane ze snem. Mogłaby być w kilku fragmentach bardziej zwięzła (480 s), ale mimo wszystko, polecam wszystkim dbającym o zdrowie.

Bożena | 2011-07-27

Obietnica wielce kusząca. Ale jak tu odważyć się sypiać po dziesięć godzin dziennie, kiedy świat twierdzi, że tylko osły „liczą barany”, a książki takie jak ta, diabeł powinien ogonem nakryć? Sprawa jest trudna.
Pytanie – czy lepiej się z nią przespać, czy przemęczyć.

Polecam recenzję Marty Zwolińskiej:

Skrzatka | 2014-09-01

Nie mogłam jej przeczytać w całości. Starałam się, bo temat snów zawsze mnie fascynował (na długo przed Incepcją), lecz nie wytrzymałam. Moja przyjaciółka miała rację. Gdy tylko biorę ją do ręki, od razu odczuwam senność.

nieelegancka | 2016-10-23
Przeczytana: 22 października 2016