Liczenie baranów

Okładka książki Liczenie baranów Paul R. Martin
Okładka książki Liczenie baranów
Paul R. Martin Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum popularnonaukowa
2011-04-01
Anna Gralak
psychologia sen umysł

Bardzo dobra popularna książka o śnie.Odpowiada min. na poniższe pytania:
- czy sny są prorocze i mają mistyczne znaczenie?
- jak wygląda fizjologia snu?
- czy tylko mężczyzna ma z rańca w gaciach powstańca?
- po co nam kąpiel powietrzna?
Dobry, żartobliwy język.

Bardzo dobra popularna książka o śnie.Odpowiada min. na poniższe pytania:
- czy sny są prorocze i mają mistyczne znaczenie?
- jak wygląda fizjologia snu?
- czy tylko mężczyzna ma z rańca w gaciach powstańca?
- po co nam kąpiel powietrzna?
Dobry, żartobliwy język.

Książka jest gruba, aczkolewiek nie tak treściwa jak "Czarowny świat snu". Niemniej jednak warto ją przeczytać, gdyż jest to jedna z nielicznych pozycji na rynku dotyczących snu.

Ta książka to całkiem niezłe Kompendium wiedzy na temat spania i śnienia , a także wszystkich innych aspektów z tym związanych . Nie należy przerażać się też ilością stron , ponieważ prawie sto ostatnich stron , to wypis nazw wszelkich źródeł z jakich autor korzystał przy pracy nad swoją książką . A jest ich całkiem sporo , dużo cytatów , dużo wszelkiej maści statystyk z różnych badań i dużo polecanych lektur z których te informacje pochodzą . A czego właściwie można się dowiedzieć z tej obszernej pozycji . Ano ,chociażby tego co to jest lunatykowanie , albo mikrosen i komu się przydarza . Przeczytamy też o tym w formie ciekawostki , że na przykład delfiny śpią tylko jedną połową swojego mózgu i że zgodnie z doświadczeniem przeprowadzonym przez Einstaina w swoim prywatnym ogrodzie , rośliny też zapadają w coś w rodzaju snu . Dowiemy się też jak groźni dla siebie i innych mogą być niewyspani piloci , kierowcy , czy chociażby lekarze . Co ma wspólnego erekcja z ziewaniem . Zastanawialiście się na przykład kiedyś co ma wspólnego sen z zespołem jelita drażliwego ? , albo czy osoby niewidome śnią tak samo jak widzący , czy zgoła inaczej ? Autor też dokładnie prezentuje co to jest chrapanie , skąd się bierze i czy może być szkodliwe dla samego chrapiącego jak i dla osoby śpiącej obok . Te i wiele jeszcze innych ciekawych rzeczy można się z tej książki dowiedzieć . W mojej ocenie jedynym mankamentem były te wielkie ilości statystyk z których i tak niewiele osób , niewiele zapamięta :) Jednak warto ją przeczytać , więc polecam .

Zdecydowanie polecam. Człowiek spędza 1/3 życia śpiąc, a jednak mało kto ma chociaż blade pojęcie po co jest sen i co się wtedy dzieje. Większość osób swoją wiedzę o śnie opiera na mitach, kiedy tak naprawdę wystarczyłoby sięgnąć do jakiegoś rzetelnego źródła. Książka "Liczenie baranów" świetnie się tu sprawdza. Poparta bardzo bogatą bibliografią (liczącą ok. 100 stron),została napisana w bardzo lekkostrawny i przyjemny sposób. Wyczerpująco zostało opisane chyba wszystko co może być związane ze snem, z przytoczeniem wielu ciekawostek czy opisów badań naukowych. Dodatkowym atutem są bardzo dobrze zorganizowane rozdziały, dzięki czemu książkę można czytać na wyrywki, jeśli kogoś interesuje tylko określone zagadnienie.

Nie mogłam jej przeczytać w całości. Starałam się, bo temat snów zawsze mnie fascynował (na długo przed Incepcją),lecz nie wytrzymałam. Moja przyjaciółka miała rację. Gdy tylko biorę ją do ręki, od razu odczuwam senność.

Książka dla zaintrygowanych tematami związanymi ze spaniem i snami. Odpowiada na wiele pytań, zarówno dotyczących fizjologicznej strony stanu uśpienia, zjawiska marzeń sennych, jak i problemów i kwestii z nimi związanymi: bezsenności, lunatyzmu, erotyki, ziewania, chrapania itp.
Czyta się dobrze, ale jak dla mnie autor wplata zbyt dużo cytatów, i to nie tylko takich które wnoszą treści merytoryczne, ale i mające pełnić funkcje ozdobne - tylko po co, panie autorze?! Wygląda to jakby wcześniej kolekcjonował z rożnych źródeł cytaty o tej tematyce, a teraz chciał na siłę dać im nowe życie w swoim wydawnictwie. Mnogość cytatów rozbija spójność czytania, może po prostu nie mam podzielnej uwagi, ale w pewnych momentach traciłam wątek.
Niemniej jednak polecam - można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Książka zawiera sporo ciekawych informacji na temat snu, jednak czasami wydaje się, że autor zbyt wiele razy powtarza raz już przytoczone wiadomości. Duży plus za zabawne komentarze naukowych faktów.

To moje drugie udane spotkanie z książką z wydawnictwa Spectrum. Po "Makdonaldyzacji społeczeństwa" sięgnęłam po książkę o śnie. Plusem jest niewątpliwie przystępny język oraz przedstawienie problemu snu i tematów z nim związanych w jednym miejscu. W niektórych momentach była nudnawa (dałoby się ją nieco skrócić),ale generalnie polecam, ciekawa pozycja.

Świetna, lekko się ją czyta, choć przytacza wyniki wielu badań, na różne tematy powiązane ze snem. Mogłaby być w kilku fragmentach bardziej zwięzła (480 s),ale mimo wszystko, polecam wszystkim dbającym o zdrowie.

Ciekawe i zgrabnie napisana książka popularyzatorska na temat różnych zagadnień związanych ze snem. Zawiodło mnie trochę zbyt oszczędne przytaczanie wyników najnowszych badań, nie wchodzenie w szczegóły. Zwłaszcza rozdział dotyczący problemów ze snem był jak dla mnie nazbyt skąpy - liczyłem an coś więcej, choćby dlatego, ze są one udziałem moim i coraz większej liczby osób. Ale ogólnie warta polecenia - czyta się bardzo dobrze, język bardzo przystępny.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia