Razem na bieguny

Wydawnictwo: Fundacja Marka Kamińskiego
Darmowe dodatki Edytuj książkę
podróże, bieguny, arktyka
Nat

Książka Marka Kamińskiego to zdumiewająca historia. Marek i Jasiek wykazali niezwykłe samozaparcie i odwagę, by dotrzeć do bieguna Północnego, a przecież Jasiek jest osobą niepełnosprawną. Ja sam nigdy nie podjąłbym takiego wyzwania, odradzałbym także jego podjęcie osobie takiej jak Jasiek - tymczasem oni rzucili wyzwanie losowi pomimo wszelkich przeciwności. Szaleństwo? Bez dwóch zdań! Ale...

Szaleństwo? Bez dwóch zdań! Ale szaleństwo godne najwyższego szacunku.

[Sir Ed Hillary]

jatymyoni | 2018-12-09
Przeczytana: grudzień 2018

„Każdy ma swój biegun.”
Wartości książce dodaje muzyka Leszka Możdżera i wykonanie Marka Kondrata. Sama wyprawa na bieguny z Janem Melą jest jakby wisienką na torcie całej książki. Główną część zajmują przygotowania do tej wyprawy i ile trzeba włożyć w te przygotowania. Ukazuje , że te paręnaście dni drogi do biegunów poprzedzone są długimi miesiącami, a wręcz latami przygotowań. Ta książka rozbija mit, że wystarczy mieć kasę i można odbyć podróż w ekstremalne warunki. Do takich wypraw trzeba się przygotować, przede wszystkim fizycznie, ale też mentalnie. Jednak jeżeli ktoś naprawdę chce i jest gotów dać z siebie wszystko, to może spełnić swoje marzenia. Droga na biegun zawsze jest też drogą w głąb siebie i poznawaniem siebie. Bałam się, że to będzie wyłącznie relacja z samej wyprawy na bieguny. Jednak tak się nie stało. Kamiński jest świetnym gawędziarzem i pokazuje ile ciekawych rzeczy można zrobić wokół takiej wyprawy.
Bardzo ciekawa i inspirująca książka.

ilo99 | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Relacja z wyprawy na biegun północny z Janem Melą, niepełnosprawnym nastolatkiem. Książka interesująca, lecz z powodzeniem mogłaby być o połowę krótsza. Mam wrażenie, że autor nie przeczytał tego, co napisał, gdyż niektóre informacje powtarza nawet po trzykroć. I nie są to bardzo istotne dane. Opis ekspedycji to głównie relacja z przygotowań, trudnych rozmów z lekarzami, poszukiwania sponsorów oraz protez. Polarnik niejeden raz podkreśla, że większość osób, z którymi miał styczność starała się go odwieść od tego pomysłu, podkreślając niebezpieczeństwa na jakie chce narazić nastolatka. Mimo trudności panowie się nie poddali i okazało się, że było warto. Biegun dla nich, to granice możliwości, które należy przesuwać, stawiać sobie ambitne cele i je realizować, dbając przy tym o bezpieczeństwo i planując wszystko z rozwagą, a pomoc nadejdzie z najmniej spodziewanej strony, zwłaszcza gdy wierzy się w opatrzność Bożą.

Doc | 2017-07-03
Przeczytana: kwiecień 2017

Bo każdy ma swój biegun.... A przynajmniej powinien miec....
Piękna opowieść o pięknej inicjatywie grupy ludzi, którzy postanowili zrobic coś dla Jaśka, a także dla innych, podobnych Jemu, ludzi.
Jan Mela, Jasiek, pokazuje co tak naprawdę napędza go w życiu, co winno być ważne i przede wszystkim pokazuje w jaki sposób pokonywać granice wytyczone przez własne niedoskonałości. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa nie tylko dla osób z dysfunkcjami, ale rownież w pełni zdrowych.
Polecam

Cogaiseoir | 2013-02-11
Przeczytana: listopad 2012

Okazuje się, że czasem chcąc komuś coś dać z siebie, otrzymujemy dużo więcej... O przyjaźni, cierpieniu, przezwyciężaniu trudności i oswajaniu najgorszych życiowych katastrof. Każdy ma swój biegun.

kalla | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Jedna z tych, które czyta się jednym tchem...

Kinga | 2012-08-02

wzruszające, prawdziwe, pokrzepiające!

marta | 2013-12-19
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Po prostu fantastyczna relacja z niezwykłych wydarzeń.

Gesiu | 2013-01-18
Przeczytana: styczeń 2013

warto przeczytać, przedstawia wyprawy na 2 bieguny w jednym roku z niepełnosprawnym Jasiem Melą.

tomekkazula@o2.pl | 2018-04-04
kuba | 2017-12-19