Moje bieguny. Dzienniki z wyprawy 1990-1998

2008-09-05
1998-04-01
góry wyprawy Kamiński
Inne

Jak ja się kiedyś kochałam w Marku Kamińskim. Przypomniałam sobie o tym, kiedy znalazłam segregator, do którego wpinałam, wycinane z kolorowej prasy, artykuły na jego temat. Zawsze kochałam się w wędrowcach. I mężczyznach starszych niż węgiel, ponieważ wcześniej moim książkowym - to się teraz nazywa: crushem - był Aragorn syn Aratorna. Jeszcze bez twarzy Viggo Mortensena, bo kiedy ją dostał to już zupełnie zgłupiałam. Miałam musztardówkę z Aragornem, znaczy słoiczek po Nutelli (z wizerunkiem, nie żebym w środku hodowała małego, doniczkowego Aragorna). Chociaż w tym czasie, skłaniałam się jeszcze w stronę Legolasa. Wzięłam nawet udział w konkursie, w którym można było wygrać figurkę tegoż elfa metr dwadzieścia z łukiem. Napiętym. Niestety, mama lojalnie uprzedziła, że wywali mnie z domu z tym sublokatorem i jego łukiem. Nawet napiętym. A jeszcze wcześniej kochałam się we Włóczykiju z Muminków. Miał organki.
Tak że moje uczuciowe wybory to od zawsze był kochaś, który w siną dal.
A książka jest oczywiście bardzo dobra. Jedna z moich ulubionych, pierwszych, dorosłych książek. Z czasów, kiedy książki kupowało się z rozmysłem i smakowało ich treść, a nie bezmyślnie przeżuwało paszę książkopodobną. Co i sobie coraz częściej wyrzucam.

Dzień po dniu, w prostej, "chropawej" formie, odkrywamy drogę na biegun wraz z autorem - poznajemy prozę życia w polarnej drodze, codzienne zmagania, trudności, momenty zwątpienia, zmęczenia na granicy poddania się, bólu, wewnętrzne dyskusje, negocjacje - czy dziś dam radę iść dalej? Ile przejdę? Czy dam radę zmniejszyć wagę sanek i wciąż dojść na biegun?
Powtarzalna rutyna każdego dnia okazuje się nieprawdopodobnie wartościową kanwą dla przemyśleń, wahań, nadziei i obaw - na niej osadzone są wielkie fluktuacje w ocenie swoich szans i małe, codzienne wzloty i upadki. Bardzo wartościowe są refleksje autora - lodowa pustynia roi się od od odwołań do poezji, muzyki, książek i filmów - ale też autorskich konstatacji w kwestiach natury człowieka, wewnętrznego pędu, odporności, wytrwałości.
Autentyczność zapisów, ich rytm i przesłanie całości sprawiają, że w praktyce to jedna z najlepszych książek MOTYWACYJNYCH, które przeczytałam

Powtarzalna...

Ta książka to zapis zmagań podróżnika podczas wyprawy na biegun północny i południowy. Wraz z panem Markiem czytelnik dociera też na Grenlandii, Antarktydę, a także wchodzi na jej najwyższy szczyt górę Mount Vinson. Czytając o ciężkich warunkach, przemierzając zastrugi i szczeliny czuje się to przerażające zimno, silny wiatr oraz palące słońce, przed którym oczy chronią gogle. Wędrujemy wraz z tym niesamowitym człowiekiem, któremu w ciągu jednego roku udało się zdobyć 2 bieguny, a dla którego namiot w czasie tych eskapad jest przytulnym mały domkiem. Jest to bardzo ciekawa książka, którą zresztą polecam.

[...]
Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998 to zapis zmagań podróżnika z zimnem podczas zdobywania biegunów północnego i południowego. Niewiele tam myśli filozoficznych, czy refleksji o świecie, jest to dosłownie dziennik wyprawy i jak sam w pewnym miejscu pisze autor, miał codziennie tylko dziesięć minut przeznaczone na pisanie przed wyjściem w drogę, a priorytetem zawsze była godzina wyjścia. Mamy więc raczej nużące czasami podsumowanie codziennych zmagań, niż dłuższe refleksje. Te pojawiają się w tle i raczej dowiadujemy się o tym, że dany dzień był dobry na myślenie o życiu, firmie, przyjaciołach, ludziach, literaturze.

Jednak co jakiś czas zdarzają się maleńkie perełki.

całość:

[...]

bardzo bliska mojemu sercu pozycja. p. Marek ma niesamowity talent przenoszenia mnie w wędrówki razem z nim. Zaraził mnie polarnymi kierunkami. Filozoficzne wstawki jeszcze bardziej ubarwiły chwile z ta lekturą

Biorąc do ręki „Moje bieguny” Marka Kamińskiego nie zapominajmy, że to są dzienniki.
Brak więc tu objaśnień, przedmów, epilogów, zdjęć i ich opisów – nad czym oczywiście ubolewam. Same zapiski są oszczędne, zdominowane rutyną bieli, wiatru, zimna i nieustającego marszu. Ale gdy pozwolimy porwać się tej pozornej nudzie, tej „ciemności bieli”, to wyobraźnia przeniesie nas na wspólną wyprawę z podróżnikiem. To co zostało niedopowiedziane w tej książce, zachęciło mnie do sięgnięcia po inne pozycje autora.

Świetna książka! Pierwszy raz czytałam książkę o takiej tematyce ale się nie zawiodłam. Bardzo osobiste przemyślenia, piękne opisy krajobrazów, dużo stricte technicznego języka ale to nie przeszkadzało by zaprzyjaźnić się z autorem. Czułam trud, ból, upór i wytrwałość w dążeniu do celu razem z panem Markiem. Polubiłam jego przemyślenia dotyczące życia, tego w jakich warunkach się ono odbywa, co tak naprawdę się w nim liczy i jak piękna może być wyprawa na biegun. Pomimo mozołu i wielu przeciwności pozwala na wejrzenie w głąb siebie.

Cóż to jest za niesamowity człowiek! Ostatnio zaczęłam interesować się tematyką podróży, wypraw i gór i ta książka to strzał w dziesiątkę. Czytając czułam jakbym była tam razem z Panem Markiem, w tych ciężkich warunkach, przemierzając zastrugi i szczeliny. A ile pytań pojawiło się w trakcie, mam nadzieję, że kiedyś będe miała okazję je zadać.

Polecam do poczytania w zimowe dni. Bardzo inspirująca i ciekawa książka.

Polecam do poczytania w zimowe...

Legenda głosi, że istnieją książki, których po przeczytaniu za nic w świecie nie chce się oddać bibliotece. To właśnie jedna z nich. Dawno nie czytałam tak pięknie napisanego dziennika! Z każdym dniem ma się coraz większą ochotę na poznawanie kolejnych przemyśleń Autora, a cała atmosfera bieguna i innych miejsc, w których przebywa Marek staje się dopełnieniem i nawet pozorna monotonia dnia codziennego w takiej wyprawie, nie psuje tego efektu. Autor, z wykształcenia fizyk i filozof nawiązuje do tak wielu innych wielkich osób - podróżników, poetów, tekściarzy, że pomaga poczuć, że słowa mają moc i jest jeszcze wiele ludzi, dla których są tak bardzo ważne. Świetna pozycja dla kogoś, kto szuka odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO LUDZIE ROBIĄ TAKIE RZECZY? by go uświadomić o ogromnej złożoności tej odpowiedzi i jej indywidualności. Zależności od chwili zadania pytania, momentu w wyprawie czy pogody. Przeczytałam tą książkę wiedząc o Marku podstawowe informacje i to, że mamy wspólną ojczyznę. Dziś wiem, że łączy nas o wiele więcej. Polecam serdecznie wszystkim niepokornym umysłom, które zadają sobie wiele pytań i dla znalezienia prawdy są w stanie zrobić równie dużo.

"[...] Szkoda tych ludzi. Mogliby mieć piękne życie. Szkoda mnie, mógłbym przecież żyć według przepisów i być... zadowolonym. Może by wystarczyło i nie było ani za mało, ani za dużo. Nie czuję tego co dawniej: oddechu. Tylko jakbym pracował właściwym narzędziem we właściwym miejscu. Kiedyś zdawało mi się, że potrafię latać, a ja po prostu robię swoje. Co mam zrobić? Co zrobić ze swoim życiem? Jeszcze mogę. Nie można wątpić ani pozwalać strachowi, żeby podchodził zbyt blisko. Reszta sama przyjdzie."

Wspaniała relacja z wypraw z cennymi aneksami rozwijającymi wiedzę o bytowaniu w ekstremalnych warunkach.Pomysł na opublikowanie tych dzienników dorównuje wartości całego przedsięwzięcia pokonania biegunów.Piękny,aczkolwiek bardzo oszczędny w emocjach styl pisarstwa.

• Podróżnicze
  • Podróże