Ostatnie dni Jezusa Jan Mela 7,3
ocenił(a) na 718 tyg. temu Ponieważ Chrystus oddał swoje życie na krzyżu z miłości do człowieka, dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem Jego cierpienia, ale przede wszystkim znakiem odkupienia oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Jak przebiegały poprzedzające mękę, śmierć i zmartwychwstanie "Ostatnie dni Jezusa"? Pytania rodzić się będą z każdym krokiem…
Duet w osobach podróżnika Jana Meli oraz dominikanina ojca Łukasza Popko wędruje w jerozolimskie miejsca (nie wszystkie udostępniane turystom),by zweryfikować wyobrażenia o tym, co działo się przed dwoma tysiącami lat i porównać je z rzeczywistością. Podążający śladem autorów czytelnik trafia do École Biblique (najstarsza katolicka uczelnia w Jerozolimie),gdzie – dzięki archeologii i nowej technologii – poznaje codzienne życie ludzi żyjących na tamtych terenach oraz tajniki studiowania Biblii w kraju Biblii. Manuskrypty znalezione w Qumran wiąże z historią Chrystusa, po czym – podążając Jego śladami – udaje się do Betanii (z grobem Łazarza, ale i murem, który od dziesięciu lat oddziela Autonomię Palestyńską od Jerozolimy). Dowiaduje się, dlaczego do Jerozolimy Jezus wjechał na osiołku, a następnie z Góry Oliwnej Jego oczami spogląda na miasto (majestatyczna panorama Jerozolimy, miejskie mury, kamienie, ściany, potok Cedron, Wzgórze Świątynne ze Świątynią w jego centrum, Ściana Płaczu).
Ten, kto z autorami "Ostatnich dni Jezusa" wyruszy w drogę, wsłucha się w niemy szept świadków tamtych wydarzeń (schody z I wieku, sadzawka Siloam, brama Esseńczyków, Wieczernik, Getsemani, Ogród Oliwny, Kościół Agonii) oraz prześledzi odbiegający od współczesnych wyobrażeń sposób uwięzienia, żydowski proces Jezusa i proces przed Piłatem, biczowanie, skutkująca śmiercią droga krzyżowa oraz grób w dolinie Gehenny (istniej możliwość spędzenia nocy w bazylice Grobu Świętego, gdy wrota – niczym kamień przywalający grób podarowany Jezusowi przez Józefa z Arymatei – zamykają się, a człowiek zostaje w ciszy, ze swoimi myślami, przeżyciami, skupieniem oraz modlitwą). I chociaż wymykającego się historycznej metodologii zmartwychwstania nie da się udowodnić, chrześcijanin wierzy, że Chrystus zmartwychwstał i żyje.
Książka "Ostatnie dni Jezusa" jest zapisem – bogatych w pytania, wyjaśnienia, rozważania oraz spostrzeżenia – rozmów prowadzonych przez autorów. Składające się na nie teologiczno-biblijne refleksje są interesujące, dogłębne oraz szczegółowe. Do każdego rozdziału dodano wprowadzenie ułatwiające czytelnikowi nawigację po miejscach, gdzie starożytna i współczesna Jerozolima wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Jest w lekturze mnóstwo historii oraz geografii, danych z zakresu odkryć archeologicznych, wyników badań naukowych, fachowych interpretacji. Są spostrzeżenia teologów, egzegetów biblijnych, historyków oraz historyków sztuki. Są fakty i ciekawostki, sprzeczności oraz hipotezy. Cytowane fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Treść ubogacają czarno-białe, dobrze opisane fotografie. Pomocą służą przypisy dolne (wyjaśniające i bibliograficzne) oraz polecane lektury.
Publikacja Wydawnictwa W drodze dla ludzi wierzących stanie się umocnieniem w wierze, poszukującym natomiast pozwoli wyjaśnić wiele spornych kwestii.