Od początku do końca

Wydawnictwo: G+J
978-83-7596-091-4
reportaż, wspomnienia, podróże, góry
malineczka74

To miała być wyprawa aklimatyzacyjna przed próbą wytyczenia nowej drogi na Manaslu. Los okazał się okrutny. 8 kwietnia 2009 r. podczas zejścia do bazy, po założeniu obozu II na ośmiotysięczniku Dhaulagiri Piotr Morawski spadł w 25-metrową szczelinę. Gdy udało się go wydostać, nie dawał już oznak życia. Miał zaledwie 32 lata. Był znakomitym himalaistą, zdobywcą sześciu ośmiotysięczników, jednym z najbardziej rokujących na przyszłość wspinaczy i dobrym, szlachetnym człowiekiem. Kochał wysokie góry, a wspinaczka była pasją, dla której gotów był poświęcić doskonale zapowiadającą się karierę naukową na Politechnice. Piotr na zawsze został w Himalajach. W Warszawie została jego żona Olga i dwaj mali synowie. Ta książka opowiada o miłości i o śmiertelnie zaborczych górach, które tę miłość wystawiały na próbę. I choć wydaje się, że góry zwyciężyły, to tak naprawdę zwyciężyła miłość. To ona jest najważniejsza w tej opowiedzianej na dwa głosy historii. Piotr przemawia w niej słowami ze swego dziennika, który prowadził podczas wypraw. Olga wspomina swoje życie u boku męża - sławnego himalaisty a także wyprawę w Himalaje, od której musiała to życie zacząć od nowa. To wzruszająca opowieść o miłości, nadziei i pokonywaniu szczytów. Tych pokrytych śniegiem i tych, które przed nami stawia życie.(opis z okładki)

Alicja | 2019-01-31

Nie jest to bestseler. Ani szczególnie wciągająca książka. To pozycja w dużej mierze "techniczna". Momentami monotonna.To postrzeganie łagodzą nieco fragmenty Olgi...
Za jej ogromną zaletę uważam to, że skłoniła mnie do wygoglowania kilku nazw, nazwisk, do przeglądania zdjęć...
Horyzonty nieco poszerzone, znowu odrobina zazdrości (ja też tak chcę ), ale książkę kończę bez żalu.
4/10

dasia0806 | 2018-08-09

Kiedy zobaczyłam okładkę tej książki, na której jest zdjęcie Piotra Morawskiego, świetnego himalaisty, przypomniałam sobie wywiad jaki obejrzałam w telewizji z Piotrem przed jego wyjazdem na wyprawę w góry. Z jakim entuzjazmem opowiadał o przygotowaniach do wyprawy, jaki był podekscytowany tym projektem i życzenia prowadzącego wywiad „tylu zejść ile wejść”.
Po pewnym czasie dotarła do Polski tragiczna wiadomość. Piotr nie żyje. Był to dla mnie szok. Młody człowiek, który miał tyle pasji w sobie, żonę, dzieci, plany na przyszłość tak nagle odszedł. Zadawałam sobie pytania: po co mu to było? Co takiego pcha ludzi w tak niebezpieczne rejony Ziemi.
Dzięki tej książce zrozumiałam choć nie do końca, miłość jaką darzy się góry. Co znaczy być w rozterce: zostać z rodziną, czy jechać na kolejną wyprawę? Jak pogodzić tak niebezpieczne hobby z domową codziennością?
Autorami książkę są oboje Olga i Piotr (może to się wydawać trochę dziwne, bo została napisana po jego...

stochmial | 2018-08-01
Przeczytana: 2016 rok

Opis związku małżeńskiego z alpinistą od kuchni. Opis wypraw i powrotów do rodziny. Zdalnej rodziny.

Sorrow | 2018-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Kiedy żyjemy tak jak chcemy, oddajemy się swojej pasji to dopiero wtedy możemy nasze życie nazwać szczęśliwym. Piotr Morawski wielkim himalaistą był, bez wątpienia. Kochał góry, adrenalinę. Olga kochała Piotra... pomimo jego ciągłej nieobecności, jej ciągłego strachu i próba zmierzenia się samodzielnie z codziennością wspierała jego pasję.
Piękna książka pisana z dwóch perspektyw, Piotra i jego dzienników oraz z perspektywy jego żony Olgi. Ciekawe opisy i przede wszystkim cudowne zdjęcia...
To wielka strata dla polskiego himalaizmu, że Piotr już nie zdobędzie żadnego szczytu, jednak ta książka jest wspaniałym "dziedzictwem" wielkiego człowieka.

Aśka | 2018-02-03

Wzruszająca historia himalaisty i jego żony. Polecam zwłaszcza tym, którzy nie rozumieją co ludzi pcha w najwyższe góry świata ryzykując własnym życiem. Poznajemy również życie żon, pozostających w cieniu wielkich gór. Ich codzienne zmagania z samotnym życiem i tęsknotą, a w końcu ze śmiercią męża.

Moni | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

"Wspinam się nie tylko dla samej skały czy lodu i dla samego wspinania. Dla mnie to także podróże, poznawanie ludzi, życia w namiocie, walka ze śniegiem i wiatrem. Przepiękne widoki, gdy człowiek wisi w środku ściany, a pod nim znajduje się kilkaset metrów czy kilka kilometrów powietrza. Kiedy jestem w górach, nie istnieje świat zewnętrzny, zgiełk i pośpiech. Jest wyłącznie natura i życie razem z jej rytmem. Ktoś może powiedzieć, że to tylko mój wymysł, bo przed życiem się nie ucieknie. Zależy, kto co nazywa życiem. Ledwie wrócę do domu, już tęsknię do kolejnych przygód. Jak to kiedyś powiedział mój znajomy: na początku twoje życie toczy się normalnie, czasem przerywasz je wyprawami; potem twoje wyprawy toczą się normalnie i czasem przerywasz je życiem."

Nie wyschły jeszcze łzy i zastanawiam się jak spisać to co czuję. Zbliżyłam się do autorów tej niezwykłej książki. Dzięki Oldze, która po śmierci Piotra pod Dhaulagiri postanowiła zrealizować marzenie Piotra i wydać książkę o jego...

Maille | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Wzruszająca historia, która z jeden strony dogłębnie porusza, z drugiej napełnia jakimś takim nieokreślonym spokojem. Siła wydźwięku tej książki tkwi w prostocie jej opisów i wynikającej z tego szczerości. Dwutorowe prowadzenie relacji z życia państwa Morawskich ubogaca lekturę i pozwala zajrzeć dogłębnie w ich niesamowity związek. To nie książka o bohaterskich czynach znanego himalaisty, ani o jego wyczekującej dumnie żonie. To historia niesamowitej miłości, wielokrotnie poddawanej próbom, która fascynuje i inspiruje. Bardzo.

Przed czytaniem poleca się skręcić sobie kostkę, by następnie podczas lektury okładać ją lodem. Empatia względem przeżyć bohatera himalaisty wzrasta wielokrotnie.

Ela | 2017-06-09

Kapitalna, mnie zachwyciła... Bardzo często do niej wracam

TakaTroche | 2017-02-02

Moja opinia na: http://takieksiazki.blogspot.com/2015/02/olga-i-piotr-morawscy-od-poczatku-do.html

jarek | 2016-12-28
Przeczytana: listopad 2012

Cytując opis z okładki: „Ta książka opowiada o miłości i o śmiertelnie zaborczych górach, które tę miłość wystawiały na próbę. I choć wydaje się, że góry zwyciężyły, to tak naprawdę zwyciężyła miłość. To ona jest najważniejsza w tej opowiedzianej na dwa głosy historii. Piotr przemawia w niej słowami ze swego dziennika, który prowadził podczas wypraw. Olga wspomina swoje życie u boku męża – sławnego himalaisty a także wyprawę w Himalaje, od której musiała to życie zacząć od nowa.”

Po tragicznej śmierci Piotra Morawskiego pod Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Jego Żona postanowiła wydać napisaną już prawie w całości przez Niego książkę. Teksty Męża wzbogaciła opisem nizinnej części Ich życia, wzbogacając ją tym samym o dodatkowy punktu widzenia.

Słowa „na początku twoje życie toczy się normalnie, czasem przerywasz je wyprawami; potem twoje wyprawy toczą się normalnie i czasem przerywasz je życiem” oddają, zarówno podejście Piotra Morawskiego do gór, jak i, w pewnym sensie, strukturę...