Santoryn

Santorini
83-7034-014-8
Santoryn, Maclean
Kamil

Morze Egejskie, gdzieś u wybrzeży wyspy Santoryn. W ramach manewrów NATO znajduje się w pobliżu jednostka Marynarki Królewskiej „Ariadne”, z najnowocześniejszym wojskowym sprzętem na pokładzie. Zresztą sprzęt elektroniczny najwyższej klasy to niejedyna zaleta tego statku; załoga „Ariadne” to profesjonaliści i wytrawni żołnierze – najlepsi z najlepszych, jak zwykło się o nich mówić w kręgach wtajemniczonych. Pewnego słonecznego i ciepłego dnia radar tej sławetnej jednostki pływającej wyłapuje samolot lecący kursem, którym nie powinien lecieć. Po chwili następuje eksplozja i maszyna spowita w kulę ognia spada z wściekłą szybkością do morza na oczach zdumionej załogi. Niemal równocześnie „Ariadne” dostaje sygnał SOS, wysłany przez załogę płonącego jachtu greckiego multimiliardera...

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Jedna z ciekawszych książek MacLeana. Nowoczesny samolot wpada do oceanu. Czy to wypadek ? Można po nią sięgnąć.

marchewa79 | 2014-04-18

Nuklearny terror w końcówce lat 70-tych. Globalna intryga i samotna fregata na morzu egejskim próbująca rozbroić tykająca bombę. Lektura znakomita choć faktograficznie sporo błędów.

mmesja | 2014-12-09
Przeczytana: grudzień 2014

Podczas rejsu fregaty "Ariadne" Brytyjczycy ratują grupę rozbitków z uszkodzonego jachtu "Delos" oraz są świadkami zatonięcia nieznanego samolotu w wodach Morza Egejskiego. Jaki związek ma załoga uszkodzonego jachtu z samolotem? Co oznacza tykanie dobywające się z głębin morza? Na te pytania odpowiada A. MacLean na dalszych stronach "Santorynu". Pozycja godna polecenia dla wszystkich fanów wojskowości, szybkiej akcji oraz A. MacLean'a.

agga | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Miałam dość duży problem z wystawieniem oceny książce Alistaira MacLeana "Santoryn". Pierwsza połowa powieści jest troszkę nudna, utrzymana w klimacie marynarki wojennej (sposób wypowiedzi postaci). Ciężko mi było przywiązać się również do bohaterów, ponieważ poznałam jedynie ich nazwiska.

Natomiast druga część bardzo mi się spodobała. Zapoznałam się lepiej z bohaterami powieści, szczególnie polubiłam komandora Talbota... ;) Akcja toczyła się już bardzo szybko, a napięcie cały czas wzrastało. Zupełnie co innego niż w pierwszej połowie.

Gdybym miała oceniać samą pierwszą połowę, dałabym pewnie z pięć gwiazdek, a samą drugą nawet 8. Dałam siedem, ponieważ cała historia jest bardzo ciekawa, dobrze i realistycznie napisana, a że ja nie lubię klimatów marynarki wojennej.. To już inna sprawa ;)

patronat | 2016-12-17
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo dobra. Myślałam, że kosmos to nie jest moja tematyka, a jeszcze akcja i sensacja? Nie ma możliwości!

Po przeczytaniu rzecz stałą się jasna - myliłam się ogromnie. MacLean po raz kolejny mnie nie zawiódł i skutecznie przekonuje mnie do sensacji wraz z każdą swoją kolejną książką.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę powieść - jest ona świetna na przełamywanie którychś już z rzędu "pierwszych gatunkowych lodów" :)

Arry | 2010-11-14
Przeczytana: listopad 2010

Akcja rozgrywa się na najnowocześniejszym statku floty brytyjskiej marynarki wojennej. Sam sposób jej prowadzenia jest specyficzny, bowiem nie ma tutaj ciągłych strzelanin i wybuchów (jak choćby w cyklu nawarońskim) i fabuła idzie do przodu poprzez szerego rozmów i konwersacji. Nie znaczy to, że książka jest nudna.
Klasycznie już - polecam do pociągu.

lucas688 | 2017-07-08

mój ulubiony McLean, nie dlatego że najlepszy, po prostu... ulubiony

Fugazi | 2018-05-08
Przeczytana: 2009 rok