Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy

Okładka książki Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy Maria Bogucka
Okładka książki Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy
Maria Bogucka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1998-01-01
1970-01-01
historia Polski średniowiecze wojna trzynastoletnia Jagiellonowie

Ciekawa monografia Kazimierza Jagiellończyka. Autorka przybliża czytelnikowi panowanie trzeciego z Jagiellonów na tronie polskim w sposób tematyczny, a nie chronologiczny. Oprócz spraw stricte politycznych, nie zapomina o kulturze ( początek humanizmu),stosunków z kościołem, rozwarstwieniu społecznym ( szlachta, mieszczanie, ucisk chłopów),gospodarce, ekonomii. Książka pokazuje znacznie szersze spectrum niż tylko osoba króla ( sytuacja na Węgrzech, Litwie, Księstwie moskiewskim, Czechach),procesy wzmacniania wpływów przez polską szlachtę, co miało bardzo duży wpływ na dzieje Polski do czasu rozbiorów.

Spodziewałam się czegoś innego. Jest to książka nie tyle o królu, co o epoce. Są dokładne opisy prowadzonych wojen, skrócone biografie zwolenników lub przeciwników Kazimierza, a o samym królu informacji jest właściwie niewiele. Trochę się rozczarowałam.

• Biografie
  • Średniowiecze