Lukrecja Borgia, jej życie i czasy

Tłumaczenie: Barbara Sieroszewska
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lucrezia Borgia, la sua vita e i suoi tempi
Borgia, Aleksander VI, renesans, Włochy
Witold Lisek

Inne wydania

W miesiąc zaledwie po śmierci księcia Bisceglie, kiedy Lukrecja opłakiwała go w Nepi, plotki watykańskie zaczęły łączyć jej imię z imieniem Alfonsa d'Este, pierworodnego syna księcia Ferrary, spokrewnionym przez matkę z młodym Aragończykiem zamordowanym niedawno w wieży Borgiów. Początkowo zdawało się, że imię to rzucone było ot tak, jak rzucano wiele innych, na próbę, czy przypadkowo nie okaże się zaklęciem otwierającym wrota świetnej przyszłości. Wszyscy byli zresztą przekonani, że Alfonso d'Este "wyżej mierzy"; dumnemu rodowi władców Ferrary, jednemu z najstarszych i najpotężniejszych we Włoszech, mogłoby się wydać ujmą zniżenie się do osoby o takiej reputacji, jaka otaczała Lukrecję, i pochodzącej z "prywatnej" rodziny, jak to określił później Guicciardini, rozumiejąc przez to podrzędny i mało znaczący ród. Ale kiedy po upadku Faenzy potęga Cezara Borgii wzrosła i ugruntowała się wszyscy magnaci włoscy, a zwłaszcza ci, którzy byli, jak Estowie, lennikami papieża, zaczęli dostrzegać niebezpieczeństwo Borgiowskiej ekspansji i szukać sposobów zapewnienia sobie pokoju drogą sojuszu i przyjaźni z papieżem.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 1989.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Maryann | 2014-02-04
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Maria Bellonci sprowadza postać Lukrecji Borgii - osławionej nierządnicy i trucicielki - do ludzkich rozmiarów. Pokazuje dziewczynę, a potem młodą kobietę, która (jak tak wiele innych w jej epoce) staje się narzędziem politycznych machinacji swoich krewnych, która poddaje się wszystkiemu biernie i bez słowa protestu, która mimo całego zła, które za sprawą tychże krewnych wydarzyło się w jej życiu, nadal ich kocha i dla której ta miłość staje się najważniejszym motorem istnienia.
Może i była rozwiązła (choć z pewnością mniej, niż chce legenda). Może i przedkładała interes własnego rodu nad wszystko inne. Ale z tym wszystkim nie była ani lepsza, ani gorsza od wielu innych księżnych i markiz zaludniających renesansowe Włochy. Jak to kiedyś napisał Gervaso - gdyby nie nazywała się Borgia, nie była córką swojego ojca i siostrą swojego brata, to pewnie nikt nie zauważyłby w niej niczego szczególnego i nie potrzebowałaby spóźnionej rehabilitacji.

Obszerna ( licząca ponad 700 stron ) , ciekawie napisana biografia Lukrecji Borgii. Autorka dużo miejsca poświęciła także całej słynnej rodzinie Borgiów , zwłaszcza papieżowi Aleksandrowi VI oraz Cezarowi Borgii.Również poznajemy losy trzech mężów Lukrecji Borgii i ich rodzin.
Choć czasami zdarzały się momenty nieco nużące z uwagi na zbyt obszerne opisy , uważam że książka jest warta przeczytania. Dostarcza wielu cennych informacji o czasach ( przełom XV i XVI wieku ) , w których żyła tytułowa bohaterka.

Rose | 2015-05-03
Przeczytana: 15 marca 2015

Pierwszy tom historii Lukrecji Borgii jest niezwykle wciągający. Nie jest to sucha biografia, zawiera też elementy powieści - rozważania autorki na temat uczuć postaci, ich charakteru, możliwych przebiegów nieznanych akcji. Książka ta ponadto nie zawiera wyłącznie opisu samej Lukrecji, ale także całej jej rodziny i osób będących w jej otoczeniu. Wiele można się dowiedzieć o Aleksandrze VI, Cesarze Borgii i niesfornym Juanie. Polecam wszystkim miłośnikom tamtych czasów, dawnych skandali, ale również serialu "Borgiowie" - jako dopowiedzenie jak to dokładnie wtedy było.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17
Przeczytana: 02 lutego 2011

Świetny rys epoki i stosunków rodzinnych wokół osoby Lukrecji córki papieża i siostry kardynała wojownika Cezara.

Rose | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Szczerzę muszę napisać, iż jest to wybitna biografia nietuzinkowej postaci, jaką była Lukrecja Borgia, córka papieża Aleksandra VI, Rodriga Borgii. Sama autorka, Maria Bellonci, świetnie opisuje wybrany przez siebie sposób ukazania kontrowersyjnej rodziny: "Co do mnie, to pisząc tę historię nie tyle chciałam wznowić odwieczny proces Borgiów, ile starałam się ukazać właściwą im postawę życiową, ich gorący i zapalczywy stosunek do świata - podchodząc do nich jak do istot ludzkich, nie zaś zbrodniczych potworów".
To jakże wciągające podejście pisarskie Marii Belloncii pochłonęło mnie aż do głębi. Jej przyjemny w odbiorze sposób pisania i przedstawiania rzeczywistości, zawierający niekiedy osobiste przypuszczenia co do odczuć bohaterów, oparty był na historycznych źródłach - listach bohaterów, pismach z tamtych czasów opisujących tak sławne przecież postacie. Autorka włożyła ogromną pracę w dojście do nieznanych dotąd przekazów źródłowych z różnych włoskich archiwów. Dzięki temu, znów...

Maldoror | 2015-09-17

Zastanawiam się, dlaczego tej książki nie wydało wydawnictwo Harlequin? Chyba tylko z powodu objętości tej pozycji. Niby biografia Lukrecji Borgii ale jak się czyta to odnosi się wrażenie, że opisane jest życie niewolnicy Izaury. Książki, których do końca nie skończyłem czytać mogę policzyć na palcach jednej ręki i to jest jedna z tych nielicznych. Jednakże w kategorii romans, myślę że można dać 9 gwiazdek. Sam pomysł pisania romansu na podstawie biografii Lukrecji Borgii to jakby Markiz de Sade miał się zabrać za opisywanie żywota św. Franciszka.

mcda | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Imponująca obszerna biografia. Autorka powołuje się na wiele źródeł, porównuje wiele listów, relacji itp. Szkoda tylko, że nie oddaje całkowicie pola Lukrecji i familii Borgiów, tylko męczy czytelnika swoimi kwiecistymi domniemaniami co bohaterka w danej chwili czuła, przeżywała, jak dumała nad wyborem sukni, jak cieszyła się na uczty itp. Męczące i trochę wybija z rytmu - trudno zapamiętać fakty i szczegóły z 700-stronnicowej knigi, gdy ma się taki slalom z przeszkodami.

danka1399 | 2015-06-17
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Autorka zawarła wiele szczegółów dotyczących życia codziennego - bardzo to lubię. Jednakże według mnie zbyt wiele poświęciła miejsca bratu Cesarowi (ojca jakoś jej wybaczę ). Gdyby tytuł był inny, niesugerujący o kim miała pisać autorka nic by mi nie przeszkadzało.

Inger | 2011-07-08
Przeczytana: 13 czerwca 2009

Ciekawa, jak jej bohaterka.

jarecki31 | 2016-10-13
Weekend w Rzymie

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.