Jestem baba

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Diana Pogodna | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 1985

Wspaniała. Przejmująca. Babska. Poezja aż do krwi.

Rita Suszek | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świrszczyńska, wypromowana i jednocześnie upupiona przez Miłosza, wymyśliła i wyartykułowała feminizm, zanim miał on szansę w pełni dotrzeć do Polski (1972!). Podejmując temat ciała, seksualności, relacji matka - córka oraz - co ważne - siostrzeństwa w kobiecości (sugestywne obrazy żebraczek i kobiet wiejskich) stworzyła język i postać, które do dziś zadziwiają świeżością. Baba nie domaga się dżentelmenerii, jest ponad towarzyskie arabeski; jest silna, jest słaba, jest skrzywdzona, krzywdzi, kocha, uprawia seks - odkrywa w sobie tożsamość kobiety w polskim społeczeństwie, jej pozytywy i negatywy z całym dobrodziejstwem inwentarza. Plus erotyka daleka od 'śliczności' czy porcelany, a nawet apologii "prawdziwej, romantycznej Miłości". Polecam.

rokita49 Boruta | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Mam tomik wydawnictwa "Prószyński i S-ka" w sugestywnej okładce z serii "To jest poezja".Zacytuję Miłosza : "Z tym że ja paradoksalnie uważam,że jeśli ktoś chce zrozumieć coś z tamtych czasów,zamiast czytać poetów pokolenia Baczyńskiego,powinien studiować "Budowałam barykadę" Anny Świrszczyńskiej.Tak jest,niestety".Mogę mieć podobne zdanie,wyłącznie intuicyjnie.Ciekawa wypowiedź Miłosza na temat Świrszczyńskiej: "Ona zresztą była takie chucherko,raczej nieładna.Potem się wyrobiła,nawet na rodzaj lwicy,kiedy ją spotkałem w Krakowie w 1981 roku - wielka biała grzywa i taka rumiana,czerstwa twarz.Czarownica.Cieszę się,że przed śmiercią dowiedziała się,że ją tłumaczę".

| 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Mam wrażenie, że jedynym, co czytelniczkę Świrszczyńskiej uchronić może przed załamaniem nerwowym, jest niezachwiana wiara w myśli, iż n i k t nie rodzi się k o b i e t ą - lecz i to nie daje gwarancji.

Magda | 2011-05-24
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniały cykl wierszy o kobiecie. Dosadność, a czasem wręcz brutalność skojarzeń i wyrażeń sprawia, że spoglądamy na problemy kobiet w zupełnie nowy sposób. Wiersze tego cyklu zmuszają do zastanowienia się nad kobiecością i problemami kobiet we współczesnym (i nie tylko ) świecie.

bastionka | 2015-06-25

Dosadnie o kobietach,dogłębna penetracja kobiecych emocji,wrażeń.

AniaNika | 2012-01-31
Na półkach: Przeczytane, Bdb

Kobieta o kobietach.Dosadnie ,aż do bólu.

pozytywka_1605 | 2013-03-03

Jestem zakochana w wersach Anny Świrszczyńskiej miłością beznadziejną :) Esencja kobiecości i tego, kim jest kobieta, jak odbiera świat... Dobra pozycja dla kobiet i mężczyzn, którzy chcieliby podejrzeć nasz światek i nieco lepiej zrozumieć... Po prostu skwituję to tytułem wiersza poetki: ,,Kobieta mówi o swoim życiu" :)

Gabriela | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017