Jestem baba

Wydawnictwo Literackie
1975-01-01
1975-01-01
Anna Świrczyńska kobieta poezja

W poezji Anny Świrszczyńskiej zakochałam się jeszcze w czasach licealnych, będąc młodą, niewiele wiedzącą o życiu dziewczyną. Teraz już jako kobieta dojrzała stwierdzam, że ta miłość jest uczuciem nieprzemijającym. Świrszczyńską cenię za odwagę i bezkompromisowość z którą pisała o swoich uczuciach jako kobieta, kochanka, matka. Miłość, odrzucenie, rozstanie, starość to główne tematy jej wierszy. Pisze często brutalnie przedstawiając życie takim jakie jest. Cierpienie nie uszlachetnia, a poród nie jest wcale przeżyciem ekstatycznym, lecz traumą. Jak wiele odwagi trzeba by w taki sposób napisać o akcie narodzin nowego życia. Zastanawiam się czy, gdy nadejdzie starość będę odczuwać tę samą przezroczystość o której pisze poetka i jestem pewna, że będę, bo przecież Świrszczyńska pisała o każdej z nas. Ona była jedną z nas.

Świrszczyńska to chyba pierwsza polska poetka, która skupiła się w swojej twórczości głównie na życiu kobiet, ich problemach, uczuciach, drogach, które przechodzą. Nie piszę tylko o sobie. Jak sama mówiła, daje głos tym, którzy go nie mają. A w tym zbiorze raczej tym, które go nie mają.

Wiersze są czasem brutalne. Często dosadnie napisane, szczególnie w tej pierwszej, tytułowej części. W niej autorka podejmuję głownie temat życia zwykłych, wiejskich kobiet. Młodych i starych. Doświadczonych i wręcz przeciwnie. Ale zmęczonych w obu przypadkach.

Opisuję to, zawiera wszystkie emocje w krótkich miniaturach. W urwanych sceanach, surowych, oszczędnych w słowie obrazach, które jednak mają bardzo dużą siłę przekazu. Wiersze uderzają czytelnika i dzięki temu zapadają w pamięć.

Następna część (trzy poematy) jest inna, również ciekawa. Jest w niej kilka wierszy wybitnych, które naprawdę mocno działają na odbiorcę, jak choćby Grube jelito czy Wszystkie chwyty dozwolone. Widać w nich charakterystyczny styl poetki (może trochę różewiczowy) i tematykę, która wyróżnia Świrszczyńską na poetyckiej scenie (związek ducha, ja z ciałem, kobiety z mężczyzną, smutku i bólu z codziennością)

Trzy poematy są o miłości z perspektywy silnej feministki, nie bojącej się mówić o swoich przeżyciach, doznaniach, emocjach (często skrajnych),o rozstaniach, bólu, rozkoszy i intymności. Była to rzecz rewolucyjna w latach wydania książki (początek lat 70). I mimo że minęło pięćdziesiąt lat i wiele się zmieniło od wtedy, książka Świrszczyńskiej nie postarzała się, a wręcz przeciwnie: ciągle znajduje nowych odbiorców, dostrzegających w wierszach nowe znaczenia. To wszystko przez indywidualny styl językowy, ciekawy sposób mówienia, narracji i przede wszystkim (moim zdaniem) przez szczerość i dosadność poetki.

Wspaniała poetycka perła, wybitnie uniwersalna i trafiająca prosto w serce. Zarówno brutalna, jak i łagodnie przeszywająca na wskroś.

grube jelito - najbardziej mi się podoba

grube jelito - najbardziej mi się podoba

Książka dotykająca najistotniejszych kwestii człowieczej egzystencji, dająca wyraz bólowi, ekstazie i cierpieniu, aczkowiek poetycko nie zawsze doszlifowana i perfekcyjna. Wierszy jest bardzo dużo, książka ma przeszło 130 stron, widać inspisacje twórczością Tadeusza Różewicza, ale to nie jest jego poziom, choć też są momenty naprawdę dobre. Generalnie i tak warto sięgnąć.

Jestem baba.

Jestem baba.

"Jestem baba" to tomik z 1973 roku. Minęło 46 lat, a poezja Anny Świrszczyńskiej przemawia do nas świeżym głosem. Jest ostra, przenikliwa, mocna, prosta w formie, tnie jak skalpel. "Jestem baba" to opowieść o kobiecie we wszystkich aspektach, młodej i starej, kochanej i porzuconej, matce i bez kontekstu macierzyństwa, ale zawsze kobiecie wiernej sobie, swojej kobiecości i swojemu człowieczeństwu. W tym kontekście, można napisać, że to poezja feministyczna, bowiem opisuje kobietę jako kompletnego człowieka. Jest w niej i duchowość, i cielesność, i metafora, i konkret. Surowe piękno. Szczerość. Diablo współczesna jest ta Świrszczyńska sprzed 46 lat. Chciałam zacytować tu jeden z wierszy, albo choćby fragment, niech poetka zabrzmi własnym głosem, nie potrzebuje adwokata w mojej osobie, ale nie byłam w stanie wybrać jednego. Wszystkie są świetne. Bardzo polecam babom i chłopom. Niestety to "towar" trudno dostępny. Mnie na szczęście stary tomik z 1973 podarowała mama. Stan jego sfatygowania świadczy o tym, że też lubiła go czytać.

Poezja urzekająca, bardzo kobieca i zaskakująco wieloznaczna. Uczta dla miłośnika słowa.

Zdecydowanie mój ulubiony tom wierszy pisanych na przekór, ale do bólu szczerych. Bogactwo metafor plus celne słownictwo.

oj, jakie to dobre. i oj, jak to się nie starzeje.

oj, jakie to dobre. i oj, jak to się nie starzeje.

• Poezja
  • Lektury