Utracony honor

Wydawnictwo: Albatros
Honor lost. Love and death in modern-day Jordan
83-7359-215-6
villemo47

Książka oparta na faktach, a zarazem akt oskarżenia przeciwko "zabójstwom w obronie honoru" dokonywanych na siostrach i córkach przez własne rodziny. Powszechnych w krajach muzułmańskich, gdzie sądy traktują je niezwykle pobłażliwie. W rzeczywistości niemających nic wspólnego z Koranem - będących tylko okrutnym obyczajem, plemienną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Norma Khouri...

Norma Khouri opowiada tragiczną historię swojej przyjaciółki Dalii, muzułmanki, z którą wspólnie prowadziła salon fryzjerski w Ammanie. Mając 25 lat Dalia zakochała się w katoliku, oficerze Gwardii Królewskiej, kliencie salonu. Jordańskie prawo zakazuje związków między osobami różnych wyznań. W rezultacie Dalia padła ofiarą straszliwej zemsty wymierzonej przez własnego ojca i braci za rzekomą hańbę, jaką ściągnęła na ich rodzinę.

Marlena | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Jordania, kraj gdzie króluje Koran - święta księga islamu. Pierwsza jego część dotyczy wiary, druga relacji między ludźmi i życia prywatnego. Koran uzasadnia przemoc, wojnę i morderstwo, uczy jakiego rodzaju wody można używać do mycia i gotowania, jakiego rodzaju mydła i żele są dozwolone, mówi nawet jak i kiedy korzystać z toalety i sprzątać po sobie. No i oczywiście stwierdza że mężczyźni są lepsi od kobiet...
W takim kraju dorastają dwie przyjaciółki; Norma -autorka książki i Dalia skromna muzułmanka, która zakochuje się w chrześcijaninie. Książka opisuje ich okres dojrzewania i cichą walkę o wolność. Sceny z życia kobiet, które nie mają żadnych praw tylko obowiązki. Które żyją by służyć mężczyznom, najpierw ojcom i braciom a potem mężom. Opisuje historię miłości Dalii, od zarodka aż po tragiczny koniec, gdy ginie zadźgana nożem przez ojca i brata "w obronie honoru rodziny".
Szokujący jest fakt że zbrodnia taka jest na porządku dziennym w Jordanii. Samo podejrzenie wystarcza by...

Kamil | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Myślę sobie, że jedną z misji, jaką wypadałoby wykonać podczas wędrówki po Ziemi, jest próba poznania i zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Sięgając po "Utracony honor" chciałem zaczerpnąć choć garść informacji na temat życia, kultury, zwyczajów w Jordanii.

Akcja "Utraconego honoru" rozgrywa się w społeczeństwie, w którym pierwsze skrzypce odgrywa Koran. Księga święta. Księga, która mówi jak należy żyć, jak postępować, kogo i za co karać, co jest dobre, co złe.

Historię przedstawioną w książce opowiada Norma Khouri, jedna z głównych bohaterek, a zarazem autorka. Ów historia opisuje miłość Dali, wyznającej islam, w chrześcijaninie. Jordańskie prawo zakazujące związków między osobami różnych wyznań, wielowiekowa tradycja oraz przychylność prawa pozwalająca na zabicie kobiety, która przyniosła wstyd rodzinie uniemożliwia Dali jawne spotykanie się z lubym. Postawiona w niekomfortowej sytuacji zmuszona jest odbywać spotkania w konspiracji, co przy całkowitej kontroli...

grażyna | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Książka, która wywarła na mnie największe wrażenie - może dlatego, że czytałam ją jako jedną z pierwszych o tej tematyce. Do dzisiaj pomiętam dokładnie Dalię, przyjaciółkę Normy -autorki tej książki

ursi | 2011-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2011

Poważny temat nie zawsze idzie w parze z jakością. Pompatyczne dialogi, z których dowiadujemy się, jak traktowane są kobiety arabskie, przydaje małej wiarygodności trudnym sprawom poruszanym w powieści. Jednak idea tej książki jest bardzo szczytna i porusza trudną tematykę zabójstw honorowych dokonywanych na kobietach jordańskich za to, że w oczach rodziny (głównie ojców i braci) dokonały haniebnych czynów.
Dokonanie mordu na córce lub siostrze, traktowane jest w dalszym ciągu jako wykroczenie, a zabójca po wpłaceniu kaucji przez rodzinę, zwalniany jest z aresztu.
Te nieprawdopodobne zdarzenia, nie mieszczące się w naszej wyobraźni, mentalności, odbywają się w krajach muzułmańskich w świetle prawa i są aprobowane przez tamtejsze społeczeństwo.
Grupy walczące o prawa kobiet, niewiele mogą zdziałać wobec wielowiekowych zakorzenionych tradycji.
Przesłanie tej powieści jest oczywiste i zrozumiałe. Mówienie i walka z niedorzecznością haniebnych obyczajów, wydaje się powinnością.

Dzikuska | 2014-12-30
Przeczytana: lipiec 2014

Książka, od której nie umiałam się oderwać. Przeczytałam jednym tchem.
Dalia i Norma poznają się w wieku 3 lat, razem dorastają i stają się nierozłączne. Są przyjaciółkami i siostrami jednocześnie. Jako dorosłe kobiety prowadzą salon fryzjerski do którego przychodzi Michael w którym zakochuje się Dalia. Jest to miłość odwzajemniona - wielka i do grobowej deski (i zakazana). Niestety Dalia ginie z rąk własnego ojca ponieważ chciała kochać i być kochaną. Norma po śmierci przyjaciółki ucieka z kraju aby walczyć o prawa arabskich kobiet na odległość. Mieszkając w Jordanii za pomoc w tajnych spotkaniach Dalii i Michaela groziła jej śmierć. Historia na faktach. Polecam!

mala3440 | 2012-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2012

"Historia muzułmanki zamordowanej przez ojca za miłość do chrześcijanina"
"Kobiety mają prawo się kształcić, pracować, prowadzić samochody.(...)Ale z punktu widzenia większości jordańskich kobiet niewiele się zmieniło. "Prawo" mężczyzn należących do rodziny nie pozwala kobietom korzystać z tych wolności(...)."
"W lutym 2000 roku pewien trzynastoletni chłopak udusił kablem swą czternastoletnią siostrę, gdy rozmawiała przez telefon. Chłopak przyznał się do morderstwa, ale stwierdził, że było to zabójstwo honorowe,ponieważ siostra rozmawiała z mężczyzną."
...Oto kilka cytatów. Ja jestem pod wrażeniem faktów...

Kacha | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Pierwszy raz zdarzyło mi się postawić tak niską ocenę książce. Tym bardziej, że spodziewałam się, iż będzie mocna i wstrząsająca. Nie była. Opowieść infantylna, wzbudzała raczej irytację niż płacz (a zdarza mi się popłakać nawet na reklamie, więc jestem podatna). Napisana słabym językiem opowiada słabą historię.
Rozumiem, że problem jest ważny i trzeba go poruszyć, ale można to zrobić z klasą.

Maria_B | 2012-04-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Szokująca historia młodej dziewczyny,która zostaje zamordowana przez własnego ojca w obranie honoru.Książka została oparta na faktach.Polecam

anka9133 | 2015-02-13

Czytałam ją kilka lat temu - a dziś jadąc samochodem sobie o niej przypomniałam. Niestety mam słabą pamięć do książek i zazwyczaj zapamiętuję główny wątek. A tutaj pamiętam niemal każdy wątek - jej walke o miłość.
Gorąco polecam!

Kolorowa89 | 2013-07-14
Przeczytana: 22 marca 2011

Wstrząsająca historia dziewczyny zabitej w obronie honoru rodziny. Książka wciąga od samego początku, polecam.