Ostatni zamyka drzwi

Wydawnictwo: Muza
8373196927

Normandzka wieś, dwa sąsiadujące ze sobą domy. W Le Clos joli mieszka samotna starsza pani, emerytka, u której zaczyna rozwijać się choroba Alzheimera. Jej dwie mieszkające w Paryżu córki Patricia i Elizabeth mają zupełnie różne charaktery. Patricia dobrze sytuowana, zadbana, elegancka, nienawidzi życia wiejskiego, jest uczulona na pyłki roślin, więc niechętnie przyjeżdża do Le Clos joli chce wystawić dom na sprzedaż i umieścić matkę w wyspecjalizowanym zakładzie. Elizabeth nauczycielka w szkole na przedmieściu Paryża, ubiera się w byle co, rozkoszuje się wiejskim życiem, na całe lato przenosząc się wraz z dziećmi na wieś, uwielbia leśne spacery i pielenie grządek twierdzi, że matkę by to zabiło. Błądzenie chorej matki w okolicy sprawia, że sąsiednia posiadłość, należąca do Paryżanina Thomasa i jego byłej żony La Pommeraye staje się teatrem serii przeróżnych zaskakujących komplikacji i niespodzianek.

Satoria | 2014-11-18

Fabułę książki poznajemy poprzez relacje jej bohaterów...Cóż w tym odkrywczego? Lubię czytać książki napisane pięknym językiem...książki, w których smakuje się każde zdanie. W tej książce nie ma pięknych rozbudowanych zdań... jednakże warto po nią sięgnąć. Zdania krótkie, aczkolwiek pełne humoru, błyskotliwe, wskazujące na umiejętność obserwacji rzeczywistości i ludzkich emocji. Wzruszyło mnie zakończenie... szkoda, że tak mało ludzi czyta, bo dzięki temu można z dystansem spojrzeć na swoje rodzinne relacje.

kortas10 | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Nieudolne pokazanie trudnych relacji rodzinnych (głównie między siostrami) i walki z chorobą Alzheimera. Gubiłam się w tej książce... Rozdziały napisane są z perspektywy innych osób i de facto jedna sytuacja była opisywana kilka razy, tyle że z różnych punktów widzenia. Czasem jest to udany zabieg, ale w tym przypadku był... po prostu nudny.
Mało dialogów jest w tej książce.

bgrzeniewska | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

nie przepadam za książkami w których w każdym rozdziale jest o kimś innym, ale poza tym bardzo ciekawa :)

Magda | 2017-10-27
Przeczytana: 12 sierpnia 2009