Majjada, kobieta Iraku

Wydawnictwo: Świat Książki
Mayada, daughter of Iraq
83-7391-383-1
Justyna

Majjada opowiada amerykańskiej dziennikarce o wstrząsających losach irackich kobiet za reżimu Saddama Husajna. Historia Majjady jest zupełnie niewiarygodna. Kobiety te przeżywają cierpienia, tortury, strach przed egzekucją, tęsknotę za rodzinami. Wtrącona do więzienia, dzieliła celę z siedemnastoma "kobietami cienia", nie znającymi nawzajem swych imion i twarzy, bez szans na proces i ujawnienie ich losu. Aby nie dopuścić do siebie krzyków innych więźniów, opowiadały o swoim życiu. Teraz ich historie ujrzały światło dzienne.

Agnieszka | 2012-06-14

Książka, która wstrząsa czytelnikiem. Otwiera oczy na okrutny los kobiet Iraku za czasów Saddama Husajna. Kobieta w Iraku to przedmiot dosłownie i w przenośni.
"Kobiety Iraku" to historia polityczno -historyczna ukazana poprzez przeżycia kobiet więźniarek.Majjada trafia do więzienia choć nie zrobiła nic złego. Uznana za wroga politycznego zostaje skazana na śmierć. Na egzekucję oczekuje przebywając w celi z towarzyszkami niedoli"Kobietami cienia". Wielokrotnie jest przesłuchiwana, torturowana i bita.
Majjada jednak nie traci wiary,jest silna i dzielna.
Dzięki tej książce okrutne losy kobiet wyszły na jaw.
Czytając tę książkę chwilami zapominałam,że to historia autentyczna, a może inaczej nie chciałam uwierzyć w to, że takie rzeczy dzieją się naprawdę.Czytałam ją już dawno ale teraz pisząc tę opinię mam gęsią skórkę. Polecam.

Beata | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Wstrząsająca książka, ukazująca przerażający los wielu ludzi za rządów Saddama Husajna. Więzienia, tortury, prawdziwa niepewność losu każdego człowieka. Każdy mógł zniknąć - dosłownie. Jak człowiek człowiekowi może zgotować taki los? Czy my jeszcze jesteśmy ludźmi?!

Monika | 2015-03-15
Przeczytana: 14 marca 2015

Znam Autorkę z innych książek, które podobały mi się bardzo. Niestety, tym razem nie było już zachwytu.
Po pierwsze książka raziła mnie jakąś sztucznością. Oczywiście nie neguję rzeczywistości i przeżyć głównej bohaterki, a jednak ich opis nie przekonał mnie.
Po drugie ta książka to jedno wielkie cierpienie i krzyk rozpaczy. Nieustający opis potwornych tortur w końcu mnie powalił i nie pozwolił doczytać książki do końca. Szkoda.

Jest to historia Majjady, kobiety z wysoko wykształconej i zasłużonej dla Iraku rodziny. Pewnego dnia tajna policja zabiera Majjadę do więzienia i tak oto rozpoczyna się jej koszmar. W książce poznajemy też historie innych niewinnych, zamkniętych w ciasnej celi kobiet, poddawanych codziennym torturom.

Hilda | 2010-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2010

I znowu to wspaniałe uczucie, że to, co czytam to nie pisarska fikcja (chociaż może jednak tak byłoby lepiej zważając na okrutne treści książki). Mogłam sprawdzić w Internecie nazwiska, które mnie interesowały, a także zorientować się w sytuacji w Iraku, jaka miała miejsce w czasie reżimu Husajna, bo przyznaję, że byłam kompletnie zielona. Tym właśnie powinna być książka - źródłem przydatnej wiedzy.

Szczypta_Chilli | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 maja 2012

Dużo faktów historyczno - politycznych, kulturowych dotyczących Iraku. Przerażające jak łatwo w tamtej rzeczywistości o trafienie do wiezienia za niewinność czy przypadek i jak wiele trzeba wycierpieć. Tytułowa Majjada to dzielna kobieta. To ważne, żeby znać jej koleje losu.
Po takiej lekturze - niestety prawdziwej historii jestem prze szczęśliwa, że mieszkam w Polsce.

Forever | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Kiedy myślę o Iraku to... mam przed oczami jakieś strzępki obrazów działań militarnych, wyświetlanych nie tak dawno w serwisach informacyjnych. Sięgnięcie po książkę Jean Sasson "Majjada, kobieta Iraku" zmieniło moje spojrzenie na ten kraj. Nie sposób pozostać obojętnym wobec historii, które przedstawia nam autorka.

Tytułowa bohaterka miała to szczęście (lub nieszczęście) urodzić się w rodzinie, do której należeli wpływowi oraz zasłużeni dla Iraku ludzie. Niewątpliwie przyczyniło się to do możliwość poznania przez nią osób pełniących wysokie funkcje. Nie tylko to sprawia, że "nie pasuje" ona do stereotypowej łatki, która przylgnęła do kobiet żyjących w arabskim świecie. Majjada jest właścicielką własnego biznesu i w dodatku, rozwódką.

Jej życie obróci się o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, odwiedzą ją mężczyźni, którzy zawiozą ją do więzienia. Mayada zostanie zamknięta w celi 52 razem z grupą torturowanych i niewinnych kobiet. Ich dramat...

Nina | 2011-09-24
Przeczytana: 15 września 2011

Kolejna książka dotycząca kobiet zupełnie odmiennej od naszej kultury. Nie wiem ile jeszcze takich dzieł przeczytam, które jednocześnie będą mi tematycznie znane a przy tym zaskakujące i nieprzyzwoicie wciągające.
Opisy w książce są bardzo dobre, ponieważ można wczuć się w sytuację. Sama opowieść jest zaś straszna, no ale o czym jest książka można przeczytać z opisu albo przekonać się samemu.
Co zatem chciałam powiedzieć o tym utworze?
Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na główną bohaterkę, która w końcu pokazuje nam, że nie zawsze te kobiety są takie, jak sobie wyobrażamy na podstawie wcześniejszych lektur, czy opowiadań. Jest ona nowoczesną kobietą pracującą, która dobrze wygląda i sama wybiera z kim chce spędzać życie. Oczywiście późniejsze doświadczenia dużo w jej życiu zmieniają, ale i tak tworzy pozytywny obraz samodzielnej kobiety.
Jak dla mnie wielką zaletą jest też całe mnóstwo faktów zawartych w tej książce. Nie uczymy się nigdzie o historii Iraku i właściwie to wiemy...

kasia | 2014-10-10
Przeczytana: sierpień 2011

Historia ukazująca bezprawne aresztowania, niewyobrażalne metody tortur, przeszukiwania oraz zastraszanie kobiet w Iraku za rządów Saddama Husajna. Główna bohaterka wywodząca się z dobrze usytuowanej arystokratycznej rodziny trafia do więzienia bez podania przyczyn aresztowania. Jest przesłuchiwana, poddawana torturom, głodzona i bita. Dzieli swój los z wieloma "kobietami cienia", poznając ich tragiczne historie oraz okoliczności aresztowania. Dzięki licznym znajomościom opuszcza mury więzienne. Postanawia podzielić się swoimi przeżyciami, oddając cześć wszystkim torturowanym kobietom.

inspiration | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Ta książka opowiada o kobiecie, która próbowala walczyć z reżimem jaki panował w jej kraju. Toczyła bitwę o wolność, której nie miała, walczyła o byt w imię swojego dobra. Jest to ksiażka o przetrwaniu i czasie próby, o bestialskim znęcaniu się i tyranizowaniu swojego kraju przez ówczesną władzę. Dzięki temu 'pamiętnikowi' poznałam okrucieństwo z jakim musieli się zmagać niewinni ludzie. W głowie mi się nie mieści, kiedy czytam o torturach i karach stosowanych na tych kobietach, które w rzeczywistości niczemu nie zawiniły. Wytyczane na nich sankcje były jedynie celem upokorzenia i pokiereszowania godności, każdego człowieka. Ta książka szczególnie poruszyła mnie i moją duszę. Przedstawione fakty uświadomiły mi osobiście jaki ogrom zła wyrządzają ludzie na tym świecie.