Wszystkie jesteście niewierne!: Piekło kobiet w Afganistanie

Tłumaczenie: Jan Kabat
Wydawnictwo: Libros
Zoya's story: an Afghan woman's battle for freedom
Afganistan, Islam
klara

Inne wydania

Dzieciństwo Zoi przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu - ale nawet wówczas na ulicach Kabulu słychać było czasami śmiech, a nad domami unosiły się kolorowe latawce. Dojście do włądzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, żę Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęła działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Crostofari, to wstrząsająca opowieść

gwiazdka | 2017-02-05
Na półkach: Rok 2017, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2017

Kiedy brałam do ręki „Wszystkie jesteście niewierne”, zasugerowana tytułem pomyślałam sobie, że książka niewiele nowe wniesie do mojej wiedzy i przekonań. I początek taki właśnie był, po prostu średnio ciekawa, mało oryginalna historia rodziny muzułmańskiej. Ale gdzieś w połowie stwierdziłam, że jednak książka wnosi i to bardzo dużo nowej, przerażającej treści. Do tego dobrze napisana, zmusza czytelnika do przewracania kolejnych stron, z drugiej strony wiedza tu zapisana paraliżuje. Opowiada nie tylko o losach kobiet afgańskich, ale zahacza o historię kraju, wiadomości o obozach dla uchodźców. Czuję trochę niedosyt, bo temat jest dużo obszerniejszy, chciałabym wiedzieć więcej, niestety, książeczka ma około 150 stron, co stanowczo nie wyczerpuje tematu.

Monika | 2010-09-14
Przeczytana: 13 września 2010

Zuzanna przede mną napisała, że "takie książki są potrzebne zrelaksowanym i najedzonym Europejczykom i Amerykanom."
Podpisuję się pod tą opinią obiema łapkami.
Od siebie dodam, że dla mnie jest to książka również o wielkim patriotyzmie, którego obecnie tak mało w nas - Polakach. A Polska jest rajem...

Inez | 2015-05-16
Przeczytana: maj 2015

Tego typu książki czytam, żeby poznać kulturę krajów, do których dotarcie jest trudne z różnych powodów.

Tego typu książki budzą we mnie grozę i bunt, ale i nadzieję, że walka garstki kobiet na świecie w końcu pomoże milion zniewolonych, zastraszonych, poniewieranych.

Nie oceniam ich nigdy pod względem literackim. Traktuję je jako głos o losie kobiet, dzieci żyjących gdzieś daleko od nas, w świecie, który jest dla mnie trudny do zrozumienia i do zaakceptowania.

Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień, w którym afgańskie kobiety będą mogły żyć tak jak chcą, a nie tak jak ktoś im każe.

violabu Toczytam | 2013-02-23
Przeczytana: 01 stycznia 2003

Moja niezbyt wysoka opinia o "Wszystkie jesteście niewierne!" wynika z nisko przeze mnie ocenianego sposobu narracji, który nie wciąga, nie przyciąga, z trudnością zaciekawia formą wypowiedzi. Broni się tematyką, która jest jak nabardziej istotna i straszna, jednak znana już z przekazów medialnych i innych pozycji książkowych.

Katarzyna Płonka | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia, tak bardzo mnie wciągnęła. Choć to co w niej przeczytałam nie było ani miłe ani przyjemne, to było straszne. Choć książka została wydana w 2002 roku i pewnie wiele od tego czasu się zmieniło, to na pewno nie zmieniło się tam traktowanie kobiet. To w jaki sposób główna bohaterka walczy o to żeby w Afganistanie było lepiej, żeby dzieci miały dostąp do oświaty, a kobiety miały swoje zdanie i jakiekolwiek prawa, napawa wielkim podziwem. Gdy dziewczynka miała kilkanaście lat zginęli jej rodzice (matka była członkinią RAWY i walczyła o prawa kobiet) i została sama z babką, postanowiła robić to co matka i walczyć o swój kraj. Dzięki organizacji wykształciła się i zaczęła w niej aktywnie działać. Wielkim szokiem ale i podziwem był fakt, że odmówiła gdy kuzyn zaproponował jej że zabierze ją do Ameryki gdzie będzie mogła się lepiej wykształcić i wieść spokojne życie, a odmówiła bo stwierdziła, że to jest jej ojczyzna i ona musi o nią walczyć. Mało...

baraka81 | 2010-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2010

Historia rodzinna Zoji, jak i samego Afganistanu jest prawdziwie wstrząsająca.
Życie pod rządami mudżahedinów, a potem talibów było dla afgańskich kobiet koszmarem.
Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, bo wiedza w niej zawarta pozostanie w Was na długo.

| 2010-07-28

Gdy na okładce książki widać kobietę w burce, można być już pewnym, o czym się przeczyta. Ból, głód, wojna, śmierć, upokorzenie, bezprawie, fanatyzm. Takie książki, mimo braku walorów literackich są potrzebne zrelaksowanym i najedzonym Europejczykom i Amerykanom.

Co mi się spodobało? Treść nie była przedramatyzowana i wypełniona po brzegi patosem. Prosta, zwięzła relacja ostatnich wydarzeń. Jak dla nie super. Autorka nie chciała na siłę zaszokować, lecz przedstawić to co naprawdę przeżyła.

Assapan | 2011-02-19

Byłam w szoku gdy odkryłam ile tam kobiety muszą przeżyć...
O tym się mówi, ale gdy się faktycznie przeczyta relacje tych ludzi to aż mózg staje kołkiem... ;(
Naprawdę cieszę się, że urodziłam się w Polsce i mam możliwość kształcenia. Mam swoje pasje, nikt mi nie chce powyrywać paznokci gdy pomaluję sobie na różowo... A w tej książce są takie akcje... Po prostu piekło za życia... ;(

Ewee | 2016-08-26
Przeczytana: 27 października 2011

Książka naprawdę dobra, porusza bardzo istotny problem jakim jest piekło kobiet w krajach arabskich. Jak dla mnie każdy powinien ją przeczytać żeby wiedzieć co się dzieje na świecie. W dzisiejszych wiadomościach naprawdę mało się o tym mówi.