Pasja Artemizji

Wydawnictwo: Rebis
Passion of Artemisia
83-7301-363-6
mad28

Historia Artemizji Gentileschi - malarki, która oczarowała postrenesansowe Włochy pięknem swej sztuki - obfituje w wiele dramatycznych zdarzeń. Jako osiemnastoletnia dziewczyna - uwikłana w upokarzający proces o gwałt - opuszcza Rzym i poślubiona przez malarza udaje się do Florencji. Jej rosnąca sława przyczynia się jednak do rozpadu małżeństwa i Artemizja rozpoczyna życie na własną rękę,...

Jako osiemnastoletnia dziewczyna - uwikłana w upokarzający proces o gwałt - opuszcza Rzym i poślubiona przez malarza udaje się do Florencji. Jej rosnąca sława przyczynia się jednak do rozpadu małżeństwa i Artemizja rozpoczyna życie na własną rękę, starając się pogodzić sztukę i macierzyństwo, uczucie i geniusz.

Powieść o poszukiwaniu miłości, przebaczenia i ukojenia przez sztukę - usytuowana w malowniczej scenerii Rzymu, Florencji, Genui i Neapolu, ubarwiona mnóstwem szczegółów z życia siedemnastowiecznych malarzy - ukazuje niezwykłą kobietę, która ośmieliła się rzucić wyzwanie konwenansom epoki i żyć zgodnie z nakazem serca.

allison | 2013-05-28
Przeczytana: 27 maja 2013

Artemizja to zapomniana szesnastowieczna malarka, o której rzadko wspominają leksykony czy podręczniki. Jednak dzięki autorce postać ta ożywa na kartach książki, stając się bohaterką bardzo bliską czytelnikowi.
Wynika to przede wszystkim z pierwszoosobowej narracji, która jest sugestywna i poruszająca - Artemizja opowiada o swoim dzieciństwie, o nauce pod okiem ojca-artysty, o upokarzającym i bolesnym dla niej procesie, w którym poniżono ją jako ofiarę gwałtu. Dużo mówi o skomplikowanych relacjach z egoistycznym ojcem, z mężem, kapryśną córką oraz o przyjaźni z Galileuszem i dwiema siostrami zakonnymi.

Bohaterkę poznajmy jednak przede wszystkim jako malarkę, która na każdym kroku musi walczyć o swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Towarzyszą jej wciąż tragiczne wspomnienia, które mają wpływ na charakter obrazów. To właśnie procesowi ich powstawania autorka poświęciła sporo miejsca, udowadniając, ze Artemizji udało się przełamać na płótnach stereotypowe...

Anna | 2017-03-23
Na półkach: 2017, Malarze, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2017

Bardzo lubię czytać książki o sławnych malarzach. Nie. W ogóle o malarzach. Tutaj miałam wszystko. I warsztat malarski, i wielką rodzinną tragedię, miłość matczyną i miłość córki do ojca.
Szczególnie ten ostatni wątek był dla mnie dość wzruszający.
A do tego chyba najczęściej odwiedzane czasy moich książkowych podróży - czasy inkwizycji. Po prostu majstersztyk pisarski!
Miłość opisana z różnej perspektywy - córki, żony, matki. Jestem każdą z nich i może dlatego tak bardzo osobiście tę historię przeżyłam.
Do tego piękny język - bez zbędnych wulgaryzmów, ale i bez rozwlekłych opisów.
Książki o malarzach zazwyczaj czytam jednocześnie przeglądając ich dzieła. U Artemizji szczególnie przypadł mi do gustu jej obraz "Inclinazione". Piękny. Polecam - czytajcie i podziwiajcie!!! :)

keys | 2013-03-10
Przeczytana: marzec 2013

Pasja Artemizji to barwna, zbeletryzowana biografia jednej z pierwszych wybitnych malarek w historii. Główna bohaterka to kobieta, która pokonała wszelkie społeczne bariery XVII wieku, mimo przeciwności zdobyła niezależność i sławę, okupioną jednak upokorzeniem i opuszczeniem.
Jako osiemnastolatka została brutalnie zgwałcona, osądzona i zmuszona do szybkiego małżeństwa. Nie straciła hartu ducha i szybko zyskała sławę jako wspaniała artystka i była pierwsza kobietą przyjętą w poczet prestiżowej florenckiej Academii.
Autorka z wielkim talentem opisała historię skomplikowanych uczuć łączących ojca i córkę, które oscylowały między nienawiścią a miłością, żalem a rozgoryczeniem, kończąc na zrozumieniu i przebaczeniu.
Wspaniała, pouczająca powieść...polecam!!!

Ania Urbańska | 2013-01-17

Autorka ma wspaniałe pióro - pisze lekko, a jednocześnie pięknie. Jej dialogi są nie tylko ciekawe, ale także znakomicie skomponowane, a opisy nie nudzą, ale fascynują. Postać Artemizji staje się bliska, jej i czytelnika nie dzieli już kilka stuleci, zaczynają się dobrze znać i rozumieć. Nie znałam tej malarki, nie słyszałam o niej dotąd, ale zadziwiło mnie nie tyle to, że istniała i malowała, ile to, w jaki sposób żyła, jak walczyła o siebie, o wolność, o uznanie. Siedemnasty wiek to nie średniowiecze, a jednak pełen był okrucieństwa i głupoty, szczególnie względem kobiet uznawanych za podludzi, za mniej wartościowe od zwierząt. Nikt nie przejmował się sprawiedliwością w stosunku do nich, nikt nie traktował ich poważnie. A jednak Artemizja Gentileschi powoli zaczęła coś zmieniać. Została uznaną malarką, przyjęto ją w szeregi ekskluzywnej akademii - również to, na tle wiedzy o stosunku ówczesnych mężczyzn do płci przeciwnej, zadziwia. Warto pamiętać o tej wspaniałej kobiecie, tak...

LoboBathory | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Jeśli ta powieść jest wybitna to ze względu na temat a nie na autorkę. Proza Vreeland jest sensualna i przyjemna, a jednocześnie konkretna, celna. Akuratna. Czyta się ją naprawdę dobrze. Chwyciłam książkę przypadkiem, zastanawiając się, co zacząć czytać, przejrzałam kilka stron i skończyłam ją w jeden wieczór zanim zorientowałam się, co właściwie robię.

Ważniejsza jest jednak Artemizja. Bez wątpienia jedna z największych artystów kultury zachodniej, zapomniana i odkryta, wzniesiona na piedestał i wręcz fetyszyzowana. Co ciekawe, to nie jest książka o samej Atemizji, ale o kobietach. O kobietach w jej życiu, matce i córce, jej modelkach i jej idolkach, o Judycie, Marii Magdalenie, Kleopatrze i Lukrecji, o kobiecie, która pomagała Artemizji zajmować się domem i tej, która rządziła Florencją. Każda ma swoją historię i książka o tym pamięta. Nie mogłam się od niej oderwać, bo to historia, która składa się z innych historii, opowieść o życiu, które przebiega w relacji z innymi, nawet z...

Wioletta Langwerska | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

książkę czyta się jednym tchem, lekko, opisy powstawania obrazów przez Artemizę są dokładne jakby to sama autorka książki je namalowała, czuje się obecność tych miejsc w których malarka tworzyła, zapach farb i terpentyny....

analiza | 2017-02-08
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Cudowna książka o poszukiwaniu miłości, przebaczenia i ukojenia przez malarstwo.Ukazuje niezwykłą historie młodej kobiety-malarki, która ośmieliła się żyć zgodnie z nakazem serca. Powieść usytuowana jest w malowniczej scenerii najpiękniejszych, siedemnastowiecznych miast Italii, obfituje w wiele dramatycznych zdarzeń, poznajemy także wiele szczegółów z życia malarzy tego okresu. Temat sztuki jest mi bliski , więc czytałam książkę z ogromnym zainteresowaniem. Czytałam ją trzy razy.

ymfah | 2016-07-21
Na półkach: Biografie, Przeczytane